Fyt i thatë shkakton, trajtim


Fyt i thatë është shkaktuar nga arsye të ndryshme. Shpesh Mukoza thatë hundës shoqëron sëmundje të ndryshme, por arsye nganjëherë mjaft të parëndësishme jo e lidhur me sëmundje. Le të përpiqemi të kuptojmë këtë çështje dhe të flasim për shkaqet e thatë fyt, trajtimin e kësaj gjendje në faqen tonë të internetit www.rasteniya -lecarstvennie.ru. Çfarë e shkakton thatësi e fytit? Një nga arsyet mund të jetë sëmundje të ndryshme që shkaktojnë dhimbje të thatë, dhimbje kur gëlltitjes. Këto arsye mund të instaloni vetëm një otolaringolog specialist, pas një ekzaminim të plotë, ekzaminimit të fytit, në bazë të simptomave klinike.

Këto mund të përfshijnë: infeksionet virale mund të shkaktojë thatësi sëmundjet më të zakonshme - ftohjet, grip. Kështu ka: dhimbje të fytit, ndjenjë kruarje duket si kollitjes, teshtitjes, rrufë Ky zë është breathy, i ngjirur mund të rrisë temperaturën e trupit rrufë, dhe shkarkimin e rëndë hundës. Infeksionet bakteriale Këto infeksione janë shumë më pak të zakonshme se viral, por efektet e tyre mund të jenë serioze. Sëmundja më e zakonshme që është i shoqëruar me thatësi e fyt - faringjit. Ky inflamacion i mukozën e fytit. Faringjit mund të shkaktojnë: dridhura, luhatjet e mprehtë në temperatura, imunitetit ulët.


Ndonjëherë infeksioni përhapet përmes ushqimit, ujit, qumështit, janë të infektuar me streptokokeve. Simptomet e faringjit: skuqje, ënjtje e bajamet, bajamet. A i thatë, i ashpër, dhimbje kur gëlltitjes, kollë Ethet Në këto raste Mukoza e thatë fytit, rrinë së bashku për të mbuluar mukusit saj ngjitet. Fyt mukoza është tharë nën shqyrtim, inatosur, gjobë, por nuk ka inflamacion të dukshme. Ndjenja e thatësi në këto raste është periodikisht ose vazhdimisht, do të gudulis shqisat dhe djegien e tyre. Sidomos këto ndjenja të ndodhin gjatë zë të ngarkesës pas gjumë apo kur hahet.

Ne e kuptojmë se këto sëmundje kërkojnë trajtim mjekësor. Prandaj, në qoftë se përveç thatësi në të zhveshur keni ndonjë simptome të tjera, shikoni një doktor. Shkaqe të tjera të mjedisit të jashtëm të thatë thatësi fyt mund të jetë një stimul për të gjendjes së mjedisit. Për shembull, inhalimi i ajrit të ndotur, të zgjatur, pirja e duhanit të shpeshta, pasi të hahet ushqim shumë i ftohtë ose shumë i nxehtë, si dhe microtrauma. Ajrit të thatë më e lehtë, por shkaku më tepër më të zakonshme të ajrit të thatë të ngrohtë është e thatë (sidomos gjatë sezonit të ngrohjes).

Inhalimi i tij i vazhdueshëm i ndihmon thahet mukozës e nasopharynx. Ky problem është shpesh i pranishëm në fëmijët dhe të moshuarit. Për shkak të fortë thatësi afatgjatë të mukozës, ajo bëhet shumë e ndjeshme. Frymë përmes gojës është shpesh një ndjenjë e "fyt të thatë" është nga frymëmarrje gojë. Kjo shpesh ndodh gjatë gjumit, kur njerëzit nuk mund të kontrollojnë veten. Kjo është e shoqëruar zakonisht me gërhitës frymëmarrje, duke shkaktuar mucous irrituar edhe më shumë. Si rezultat, edhe mund të ketë inflamacion. Frymë përmes gojës zakonisht preferojnë fëmijët kur ata zihet fryma hundë. Të rriturit të cilët ishin torturuar rinitit ose sinusit kronik shpesh marrin frymë përmes gojës.

Ajo mund të ndihmojë në eliminimin e ftohtë të gjitha mënyrat përveç vasoconstrictor. Ata janë Addictive, kështu që ata nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë. Duke marrë frymë përmes gojës mund të shkaktojnë deformime të hundës.
Por në këtë rast, të eleminuar shkaktojë vetëm mund specialist. Si për të trajtuar fyt të thatë? Siç e kemi thënë, për sëmundje të dyshuar virale ose bakteriale duhet të konsultoheni me një mjek-otolaringolog. Ai bën një diagnozë të saktë dhe të përshkruajë trajtimin e nevojshëm. Rastet e tjera të thatë pa lidhje me infeksion mund të hiqet nga mjetet juridike të thjeshtë në shtëpi: Kur thatë, të bëjë një frymë e ujit të freskët të ftohtë.

Set pranë tij në tryezë afër ujë të zier. Nëse është e nevojshme, pas zgjimit pi pak ujë. Well njomet në fyt, të lehtësojë thatësi për një solucion fiziologjik ndërsa. Bury hundën në disa pika gjatë ditës dhe në solucion fiziologjik gjumit (0,9% zgjidhje kripë). Ky mjet është në dispozicion mbi counter ose krijoni të tuajën. Është fyt më të mirë hidratues, duke eliminuar thatësi. Varrosur natën dhe gjatë ditës disa pika të vajit vegjetal. Ajo është më i përshtatshëm për këtë liri, karrota, arre. Por në qoftë se është e vështirë, ne mund të përdorim ulliri. Ajër të thatë, sidomos në dhomat e gjumit të përpiqen për të moisturize përdorur humidifiers industriale, Ionizers.

Ju thjesht mund të thith peshqir të gjerë dhe të ul receptorin e telefonit në ngrohje qendrore baterisë. Nëse jeni duke përdorur ngrohës, e vënë në frontin e tij, ose nën një tas metalike me ujë. Për trajtim më efektiv, është e nevojshme për të krijuar rrënjë të shkaktojë thatësi dhe rregullohet. Prandaj, në qoftë se ka një dhimbje të thatë për një kohë të gjatë, masat e marra nga ju nuk punon, shihni mjekun tuaj për këshilla. Cheers! Svetlana,