Kollë e thatë në të rriturit - trajtimi i saj për Popullit


Nuk është sekret se mjetet juridike popullore dhe bimëve, duke përfshirë duke luajtur një rol të madh në trajtimin e shumë sëmundjeve. Asnjë përjashtim këtu dhe kollë. Kjo është arsyeja pse sot vendi ne do të flasim për një prej specieve të tij - kollë e thatë në të rriturit, trajtimin e saj të mjeteve juridike popullore. Kollë - një reagim mbrojtës të trupit që mbron në trake dhe bronkiale mukusit, gëlbazë, qelb, pluhuri dhe pjesë të ushqimit. Në thelbin e saj, kollë - është një nga simptomat e traktit të sipërm respirator. Kjo mund të ndodhë në sëmundje të tilla si infeksion akut të frymëmarrjes (ARI), bronkit, tracheitis, pneumonia, tuberkulozi pulmonar, kancerit të mushkërive dhe emfizemë mediastinale, pleurit, astma, kollës së mirë, pezmatim i fytit, me sëmundje kardiovaskulare.


Dhe në disa raste, otitis media dhe sinusit. Kollë vjen në dy forma: të thatë dhe të lagësht. Kur trajtimi kollë e thatë e rekomanduar ndryshon kollë e saj. Kur trajtimi me lagështi kollë synon të hedh lëng dhe largimin e mukusit dhe gëlbazë. Le të shikojmë në recetat e njerëzve për trajtimin e kollë në shtëpi. * Kollë Kur thatë ndihmon ekstrakt të farave të anise. Merrni dy lugë fara anise, të mbushur kupa e tyre të ujit të vluar, të mbuluar dhe le të qëndrojë për 1:00. Pastaj tendosje. Pini ilaç gati dy lugë 3-4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Dy gota ujë të valë i hedh një lugë gjelle e horsetail barishte.


Insistojnë 03:00 medicinale të papërpunuara. Pastaj tendosje dhe të marrin një lugë gjelle 4-5 herë në ditë. Para se të aplikoni ekstrakt është ndezur. Zbut kollën e thatë do të ndihmojë qumësht të zakonshëm të ngrohtë me mjaltë. Merrni një gotë qumësht, të sjellë atë në një çiban, le të ftohet pak dhe shtoni një lugë çaji mjaltë. Merrni një qumësht dy herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmje. Pini sips. Por mos harroni, në qoftë se ju jeni alergjik në mjaltë, ju përdorni këtë mjet jo. * Një mjet i mirë për kollë të thatë është supë qumështi qepë. Merrni pesë llamba, pour dy gota me qumësht, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri hark të butë.

Përkulen para që ju duhet për të pastruar. Gjatë kësaj kohe qumësht është reduktuar në madhësi pothuajse dy. Hiq qepë, qumësht le të ftohtë, shtoni në të një lugë çaji mjaltë. Merrni një lugë gjelle çdo orë. Recetë e mëposhtme nuk është vetëm të zbutur kollën e thatë, ajo është edhe efekt anti-inflamator. Merrni një limon, larë atë tërësisht, i hedh ujë të valë dhe vlim për 10 minuta pas valë. Le të ftohtë pak limon dhe shtrydh lëng nga ajo. Lëng derdh në gotë dvohsothramovyh, shtoni në të dy lugë glicerinë pastruar mjekësore, trazim. Rezultuar citric glicerinë-peshë të mbushur në krye me mjaltë.

përsëri përzierje mirë. Merrni mjekësi juaj një lugë çaji 3-4 herë në ditë. Para përdorimit, duhet të tronditur tërësisht, dyqan në frigorifer. Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por kollë e thatë ndihmojnë fëmijëve banane dashurit kështu. Merrni dy banane e pjekur, pure me një lugë të pure apo fshij nëpërmjet një sitë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Përzierje tërësisht dhe të marrë dy lugë në 7-10 herë në ditë. Ka punuar edhe me kollë të thatë dhe bimor. Trajtimi i të rriturve ata më të efektshme si një produkt të përfunduar përbëhet nga disa komponente termocentralit. * Merrni një farmaci lë nënën dhe njerka, bari ashe tomentosum, çaj shelg-barishte dhe yarrow barishte.

Të gjitha herbs marrin një lugë dhe trazim. Nga mbledhja rezulton e lugë tryezë të veçantë, i hedh asaj një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë për një orë. Pastaj tendosje infuzion. Ajo duhet të marrë një lugë gjelle tri herë në ditë. Dozimi nuk përpiqet të tejkalojë, si helmuese Kënetës-bar. Koleksioni i ardhshëm zvogëlon kollën dhe të çon në formimin dhe hedh lëng mukusit. Merrni dy lugë lule lëpushkë, tre lugë gjethe urtë, tre lugë likuricias, katër lugë fruta anise, katër buds lugë pishe dhe katër lugë rrënjë grimcuar Althea.

Herbs përzierje. Një lugë gjelle e përzierje barishte derdh 1/2 litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 20 minuta, tendosje. Marrë infuzion në formën e ngrohjes 1/2 kupe 3-4 herë në ditë. * Kur kollë e thatë në të rriturit, mjekësi tradicionale rekomandon duke bërë mbytje. Boil patate në lëkurat e tyre, pure atë, shtoni disa pika vaj pishe. Uluni në një karrige në frontin e patateve, të mbuluar me një peshqir dhe thith avull të dendur si ju mund, por të paktën 5-7 minuta. Në natën healers ofrojë të paund gjoks tuaj ose Borsuchym patë yndyrë, vaj bredh. Pas fërkim veshin rroba të ngrohta dhe të përpiqet të mos marrë nga shtrati.

Por, siç thonë ata, sëmundja është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kurë. Prandaj, nuk përpiqet për të mbiftohem, për të shmangur kontaktit me kimikate që mund të shkaktojnë sulm alergji, dhe pastaj inflamacion i rreshtim të trake dhe bronke. Lënë duhanin nëse pini duhan njeri. Në fund të fundit, gjithkush e ka njohur gjatë se pirja e duhanit shkakton sëmundje të frymëmarrjes, dhe si pasojë në emfizemë dhe kancer të mushkërive. Kaloni parandalimin e sëmundjeve virale mjeteve juridike popullore, të marrë një multivitamin. Ajros