Kollë e thatë - trajtim në shtatzëni


Në mënyrë që të mos dëmtojë fëmijën e palindur, gratë shtatzëna nuk duhet të përdorin asnjë kimikate për të trajtuar ftohjet. Prandaj, në mënyrë ideale, sigurisht, është mirë të mos lënduar. Por sezonin e ftohtë për të shmangur ngrirjen praktikisht e pamundur. Shtatzënisë veçanërisht i vështirë me kollë pravytsya. Për shkak se ajo është e pamundur për të marrë frymë thellë, ajo dhemb natën, lotët kodrina poshtë nga sulmet, dhe ndonjëherë e vështirë për të tërhequr të vjella. Edhe një medikamente në dukje të pafajshëm antipiretik si aspirina, mund të shkaktojë dëme serioze në të fetusit, veçanërisht në tremujorin e parë të shtatzënisë. Si për të kuruar çfarë të bëjë në këtë situatë?

Kjo është ajo që ne do të flasim në artikullin "Një kollë e thatë -. Trajtimit në gratë shtatzëna" Mbani në mend se përveç tabletave me kujdes të madh duhet të zbatohet për mjekësi bimor. Që ne e dimë se ndonjëherë efekti i bimëve mjekësore mund të jetë shumë më e fortë sesa mjekësisë konvencionale. Për shembull, në këtë periudhë janë të ndaluara ilaçe nga jamball, e cila rrit tonin e mitrës. Në vend të kësaj, mjekët rekomandojnë përdorimin e mjekësisë të bazuar në gjethe delli. Trajtimi i kollë e thatë shtatzënë Pra, së pari, grua shtatzënë duhet të bëjë një kollë e thatë lagësht, në mënyrë që më lehtë të niset pështymë, dhe lehtë mund të nxjerr me kollë.


Këtu mënyrën më efikase dhe të sigurt do të inhalacion . Ju mund të përdorni inhalers moderne, dhe mund të bëjë një copë e thjeshtë e letrës që ju doni të rrokulliset një kon dhe marr frymë nëpërmjet saj mbi një tigan. Një tjetër alternativë është që të marr frymë përmes hundës për pirja, pas derdhje lëngshme në atë shërimit. E pra, metodë mjaft e thjeshtë - kreu nakrytysya me një peshqir mbi tenxhere dhe thith me avull. Gjëja kryesore - siç duhet zgjidhje të përgatitur për mbytje. Kjo nuk është e vështirë. Ju mund të përdorni të gjithë të njohur nga metoda e fëmijërisë - një frymë e patate me avull. Ju mund të marr frymë dy patate dhe vlim lëkurë e saj, ajo është deri te ju.

Shumë efektive për mbytje Vietnamese ca balsam, oe "yll". Megjithatë, ne nuk duhet të teproj - vënë ajo kërkohet mjaft një rënie. Ai gjithashtu do të ndihmojë kur të ftohtë. Butësisht teas ngjarje dhe bimëve të tilla si urtë, eukalipt, kamomil, lëpushë. Mos harroni për vetitë shëruese të vajrave thelbësore. Për trajtimin e thatë kollë të përshtatshme eukalipt, pishe, bredh vaj . Këto procedura duhet të bëhet jo më shumë se dhjetë minuta. Kur shtatzënia është e mundur pini çaj i çel gëlqere, nënës dhe njerkës, gjethe delli, e ëmbël. Pije e mirë qumësht të nxehtë me mjaltë, gjalpë dhe një shtesë të vogël të sode (vetëm në majë të një lugë çaji).

Një tjetër mënyrë e mirë për të zbutur mukozës ndërsa kollitjes qumësht është e përzier me ujë mineral "Borjomi". Gjithashtu mjalti mund të përdoret jashtë. Për ta bërë këtë, të marrë një fletë lakër të freskët, ndot atë me mjaltë dhe të aplikojnë në gjoks, të mbuluar të lartë me një peshqir dhe kështu të lënë gjatë natës. Përveç kësaj, ju mund të bëni masazh me mjaltë. Për ta bërë këtë ai duhet së pari të ngrohtë heshtur. Dhe pastaj, dy minuta masazh për ato vende ku zakonisht vënë mustardë (e cila, që ra fjala, është rreptësisht e ndaluar gjatë shtatzënisë për shkak se ata fshehin larg!). kjo procedurë duhet të bëhet për një natë, dy ose tri ditë pa ndërprerje.

Nëse ju jeni një dashnor i mjekësisë tradicionale, atëherë me siguri ju do të donte vijim
pije , që mirë për të hequr qafe kollë. Merrni katër pjesë të fiq të thata, i hedh tri gota qumësht dhe kuzhinier deri derisa qumështi bëhet në ngjyrë kafe. Mjekësi del e shijshme! Ajo duhet të marrë 0,5 gota tri herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëjë një pije, duke marrë një gjysmë gotë me qumësht, një gjysmë gotë me lëng të buckthorn detit, një lugë çaji mjaltë. Merrni ajo duhet të jetë e ngrohtë para ngrënies, tri herë në ditë. Gjithashtu shumë efektive dhe të padëmshme pije zgjidhje e kripës të përbashkët me jod dhe sode, kripë deti, ekstrakt urtë, kamomil, Calendula.

Nëse ju merrni sëmurë, të ndjehen të lirë për të rrokulliset shall të ngrohtë fyt, veshin çorape leshi që më parë ata derdhur një mustardë pak të thatë. Por, fluturoj këmbët në ujë nuk mund të jetë shtatzënë. Pas të gjitha, ajo mund të ndikojë negativisht në shtatzëninë dhe të çojë edhe në abort. Një tjetër mënyrë shumë e mirë për të mundur një kollë e thatë - të njohur për të gjithë ne shqyej
qepë të përbashkët
. Këtu janë disa receta të mira, qepë pres, shtoni një sasi të vogël të mjaltit dhe të lënë. Ky lëng pirë 1 lugë çaji tri herë në ditë. Ju gjithashtu mund të gatuaj shurup qepë: Merrni një qepë të mesme, të mbuluar me ujë dhe shtoni dy lugë sheqer.

Cook qepë mbi ngrohje të ulët për rreth një orë. Pastaj të japë një qëndrim pak, dhe pastaj hiqni llambë dhe shurup pini një lugë çaji në pesë herë në ditë para ushqimit. Dhe ata që si metoda më të thjeshta mund të fillojnë trajtimin në fondet shtatzënë kollë për fëmijët e vegjël. Për shembull, ka një shurup " Hedeliks »Që përmbajnë përbërës bimor. Ju mund të përdorni ndonjë ilaç kollë që janë të rekomanduara për fëmijët nën tre vjet. Dhe për të përmirësuar sistemin imunitar dhe jo të marrë të sëmurë, ju mund të marrë shtojcave dietë (plotësuese ushqimore), të kalojë më shumë kohë jashtë dhe mendoj vetëm të mirë.

Dhe sigurisht, është e rëndësishme të mbani mend se shtatzëninë duhet të kujdeset jo vetëm për shëndetin e tyre, por edhe shëndetin e të gjithë anëtarëve të familjes.
Pas SARS, gripit, ftohjet - "familjes" sëmundje. Nëse dikush është i sëmurë, ai së shpejti do të merrni të sëmurë të gjithë anëtarët e tjerë të familjes. Pra, natyrisht, e dëshirueshme për të shmangur probleme të tilla. Ju duhet për të siguruar që të gjithë ata që është rreth jush në shtëpi, immmunomdulyatorom Derynat . Ajo vjen në formën e pikave për hundës. Thjesht varrosje disa pika dy herë në ditë, në mënyrë të besueshme ju dhe familjen tuaj nga ftohjet mbron. Ky medikament është e rekomanduar nga mjekëve pediatër, që nga ditët e para të jetës.

Bobryshev Taras,