Dietë të rreptë, ndërsa nëna gji


Lindja e fëmijës është ndoshta një nga ngjarjet më të rëndësishme në jetën tonë dhe, me sa duket, nuk mund të jenë subjekt për hidhërim e nënës së tij. Megjithatë, shumë gra pas lindjes përballen me problemin e peshës të tepërt të shtatzënisë. Dhe deklarata të tilla si "ju jeni aq të bukur dhe" nuk ka gjasa për të siguruar nënat e reja. Ajo duhet të mbahet mend se rekrutohen paund off veten tuaj nëse hahet sapo nënën praktikisht identike me periudhën para lindjes. Megjithatë, në qoftë se ju gjithashtu soothes ndërsa ende duhet të dinë të mirat dhe të këqijat e humbjes së peshës pas lindjes, në mënyrë që të mos dëmtojë veten apo burrë, vetëm të lindur.

Natyrisht, gjëja e parë për të mbajtur mend është se jo çdo dietë për nënat gji i lejuar. Pas të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme fëmijës të merr qumështin e nënës, dhe siç duhet dietë të zgjedhur mund të ndikojë në shëndetin e foshnjës. Prandaj, ushqim ideal për nënën gjatë laktacionit duhet të jetë i balancuar, maksimal i sigurt për fëmijën dhe një e cila do të ndihmojë të saj të ketë një formë normale. Dietë të rreptë, ndërsa nëna gji duhet të përfshijnë mish, peshk, bukë, produkte të qumështit, vezë, krem ​​dhe vaj perimesh, si dhe perime të freskëta, fruta dhe manaferrat, të cilat përmbajnë shumë të nevojshme për elementët gjurmë fëmija dhe vitamina.


Plotësisht të heqë dorë nga ëmbëlsirat gjithashtu nuk është e nevojshme, por abuzimi ëmbëltore dhe sheqer është gjithashtu i pamundur, pasi kjo mund të shkaktojë dispepsi. Vetëm mos harroni se e ashtuquajtura dietë të rreptë për ju është e ndryshme dhe cilësinë e produkteve në sasi të vogla. I rrezikshëm për produktet fëmijën, edhe jo për ndikimin më të mirë formë është agrume, çokollatë, mjaltë, prodhime tymosur dhe kuruar, salcice, turshi konservuara dhe marinades. Ushqimi duhet të jetë gjysmë ore para se të ushqyerit 5-6 herë në ditë jo më shumë se 250 gram, për të mos mbingarkoj stomak, duke marrë të gjitha komponentet e nevojshme.

Tjetra, ju duhet të paguani vëmendje: mënyrën pijshëm, i cili është i rëndësishëm për infermiere plotë laktacionit. Në ditët e para pas lindjes, kur një grua i prodhuar colostrum duhet të pini jo më shumë se një litër lëngje për të shmangur qumësht të tepërt prodhimin e qumeshtit parë. Më pas, çaj i mirëpritur, qumësht dhe lëngje të tejkalojë shkallën e zakonshme të 1 litër.
Lëngjet mund të pini vetëm natyror me një sasi minimale të sheqerit. Natyrisht, të gjitha pijet alkoolike gjatë laktacionit duhet të përjashtohet tërësisht, pavarësisht ndikimit negativ të dyja formë dhe fëmijën. Përveç kësaj, ne duhet të kujtojmë se rritja e alkoolit oreksin, dhe ju duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar.Si shembull, ne paraqesim versionin e ardhshëm të dietë, e cila sipas mendimit tonë, të jetë një dietë të rreptë e fëmijë në gji. Herët në mëngjes në një stomak bosh për të pirë një gotë kefir. Për mëngjes gatuaj qull orizi me qumësht, hanë djathë dhe bukë me gjalpë, një gotë çaj. Në drekë për të ngrënë mollë dhe pini çaj. Për darkë kuzhinier sallatë karrota me boronica të kuqe dhe kajsi, në vaj perimesh; gatuaj supë me lakër të freskët, tavë patate të mishit të zier ngadalë; Ashtu si të thata fruta komposto. Mos harroni bukën. Në lëng molle pije pasdite dhe të hani biskota apo krisur. Për darkë, kuzhinier sallatë kastravec me herbs në vaj perimesh; peshk i zier me merak perimeve në salcë qumësht; bukë nuk do të harroj.

Pini çaj me qumësht. Gjëja kryesore për të kujtuar se ushqimi është përdorur vetëm pjesërisht ndikojnë në cilësinë e qumështit. Të gjitha sende të domosdoshme fëmija disi të merrni në qumësht, madje edhe kur ka mungesë të marrjes të ushqimit në rezervat e shpenzimeve trupin e nënës. Prandaj, jo pa marrë parasysh se sa të fortë dëshira juaj është që të çojë figurë në formë të duhur, nuk përpiqet të përdorë për dietat strikte për humbje peshe në pleqsh, pasi kjo do të ndikojë në cilësinë e qumështit, i cili është i rëndësishëm për zhvillimin mendor dhe fizik të fëmijës tuaj, dhe këtë, sipas mendimit tonë, është shumë më e rëndësishme. dianka-79,