Fasule kalori fasule gatim, cilësitë e të shëndetshme


Fasule fasule (asparagus, frëngjisht) produkt shumë i përshtatshëm. Ajo mund të blihen në çdo kohë të vitit. Në dimër ajo është shitur në formë të ngrirë, vera është më e mirë për të blerë të freskëta. Ky produkt ka qenë i njohur që nga kohërat e lashta. E gjithë kjo kohë fara ushqimore të përdorura janë konsideruar ushqim për gourmets.
Një mbarështuesve pak më vonë solli varieteteve të reja të bishtaja. Që atëherë, e tenderit pods lëng merituar dashurinë e të dashuruar e ushqimit shijshme dhe të shëndetshme. Është kjo perime të flasim në këtë faqe interneti, dhe siç tregohet marrë parasysh kur blejnë fasule, gatim, kalorive, pronat e saj të dobishme për trupin e njeriut.

Pronat e dobishme e bishtaja Përfitimet e bishtaja varet nga përbërja e tij. Në pod jeshil përmban të gjitha vitaminat e B, si dhe A, C dhe E. Përveç kësaj, perime përmban sasi të larta të magnez, kalcium, krom, hekur, acid folik. Kombinimi i këtyre ushqyesve, promovon asimilimin e plotë të magnez dhe hekur. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave natyrore, produkt ndihmon zorrët pastër e toksinave, toksina. Bishtaja kanë kalori të ulët: 24 kalori në 100 g të produktit. Prandaj enët e përgatitura nga kjo perime është e dobishme në një shumëllojshmëri e dieta të përfshijë njerëz që duan të humbin peshë.


Përveç kësaj, ata janë të tretet plotësisht, të ulët të kalorive, ushqimi është shije të shkëlqyer. Me përdorim të rregullt e madje edhe një sasi të vogël të produktit, përmirëson funksionin e stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe veshkave. Gjithashtu, kjo është profilaktik i përkryer kundër adenoma e prostatës. Për shkak të pronave të saj të dobishme të fasule është shumë i dobishëm për gratë shtatzëna. Përdorimi i tij do të ndihmojë në lehtësimin e swings humor, nervozizmi, ankthi. Ajo është gjithashtu e dobishme për të përdorur atë për anemi. Njerëzit që vuajnë nga diabeti inkurajohen të përfshijnë në dietën tuaj enët ulët kalori të cilat përfshijnë bishtaja.

Dhe jo vetëm përdorni pods saj dhe gatuaj supave në supë të saj. Gatim bishtaja Speca jeshile janë të tenderit dhe zakonisht pjekur apo të zier. Pjatë në mënyrë të mrekullueshme anë të mishit, peshkut dhe patate. Për shembull, ju mund të përgatisë pjatë e dytë në këtë mënyrë: pods vlim për 5-10 minuta. Ne duhet të mbajnë në mend se fasule të freskëta gatuar pak më e gjatë se e ngrirë. Kur fasule gatuar, kullimin e ujit, sasi e vogël me zarzavate copëtuar, vënë një copë gjalpë. Për garniturë copa të gatshme mund të shtohet thekur deri proshutë artë ngjyrë kafe, copëtuar vezë të zier. Ju thjesht mund të plotësoni qepë të skuqura.

Ju mund të gatuaj një pjatë e dytë në stilin oriental. Për ta bërë këtë, sezon përfundoi fasule pak e salcë soje, një stushkuyte vogël, sasi e vogël me farat e susamit. Në çdo rast, ajo rezulton pjatë të madhe për krah me një aromë të mrekullueshme. Sigurisht, përveç enët anë, ju mund të gatuaj me të dhe në mënyrë të barabartë të dobishme, të shijshme, enët tjera të ulët kalori. Le të përpiqen për të gatuaj një nga ata; Perime tavë Pods e fasule të gjelbër shkon mirë me perime të ndryshme. Ajo mund të jetë i gatuar me bell peppers, brokoli, domate të freskëta, qepë, kungull i njomë kungull dhe patëllxhan. Ne kemi përgatitur tavë me bishtaja dhe qepë.

Për përgatitjen na duhet: 400 g fasule, 1 qepë të mesme, 150 g Of salcë kosi, 2 vezë, një fetë e gjalpë, kripë dhe piper për shije.. Si të gatuaj: pods Boil në ujë të kripur për 4-5 minuta, kullimin e ujit. Imët pres qepë, të skuqura në gjalpë derisa të artë ngjyrë kafe. Butësisht përzierje të gjithë së bashku. Vezë lëvizje rim, salcë kosi. Hidh këtë përzierje e fasule dhe qepë. Hidh përzierje në një formë greased, të vënë në një furrë preheated 200 shkallë, piqem deri artë ngjyrë kafe. Përgatitja puding sasi e vogël me kopër, majdanoz, të shërbejë në tryezë të nxehtë.

Si te zgjidhni produktin e duhur? Kur bleni fasule të freskëta të gjelbra, i kushtoj vëmendje për pamjen e saj. Nëse kjo është ndezur e gjelbër, është elastike, seksione të terrenit lëng i dukshëm - blej. Ky produkt është me të vërtetë i freskët, jo të infektuar me sëmundje, dhe për këtë arsye të shëndetshme. Por në qoftë se pods janë me lagështi, rozkysnuly - ky produkt është me vlerë blerje. Fakti se fasule janë shumë të kërkuar, dhe për të shpëtuar ajo duhet të jetë në përputhje me rregullat. Në shkelje të magazinimit, ajo është përkeqësuar me shpejtësi, i mbuluar me njolla kafe, rozkysaye. Sigurisht, pronat e dobishme asnjë gjurmë mbetet.

Pra, të jenë të kujdesshëm. Në magazinimit në shtëpi, ajo është e mirë për të ngrirë apo blanshyrovat para. E pra, tani ju e dini më shumë arsye për të cilat në dietën tuaj mund të përfshihen fasule, perime receta se ne, gjithashtu, do të konsideroj