Plagë trëndafil në të rriturit - trajtim shtëpi


Ju ndoshta keni dëgjuar të stomatiti? Por pak e dinë se çfarë të vërtetë stomatitit? Pra, le të shohim. Plagë trëndafil në rriturit - një sëmundje e mukozës orale, e cila eshte inflamacion dhe shprehja e sëmundjeve të tjera të saj: sistemit kardiovaskular, trakti gastrointestinal, gjakut, alergji, infeksione të ndryshme. Si për të përcaktuar nëse ju keni mëllenjë apo jo? Le të shikojmë në simptomat e stomatiti. Nëse keni stomatitit akute, pastaj një rritje në temperaturën e trupit për 38-39 C. Gjithashtu ndjeu dhimbje të pakëndshme në gojë kur gëlltitjes. Mukoza të shfaqet flluska të vogla që ia plas dhe të lënë në vend të një plagë të vogël.

Në membranat fryrë akut stomatiti mukozës, gjuhë të veshura. Nëse keni stomatitit kronike, atëherë ju ndjeni dhimbje të keqe në mukozën në vende ku flluska të vogla të fillojnë të shfaqen. Ata nga ana e tij janë të mbushura me lëng të qartë. Kur hahet si një dhimbje të fytit, sidomos ato vende ku ka ulcera. Le të shohim se si të rriturit stomatiti trajtohen - mjetet juridike popullore për trajtimin në shtëpi. 1. Tërësisht shpëlarje zgavrën e gojës vetëm disa herë në ditë me ujë të nxehtë. Sidomos kjo procedurë nuk duhet të harrojmë kryhet pas çdo vakt. 2.


Në mënyrë që të zvogëlojë dhimbjen e mukozës orale, është e nevojshme që të shpëlaj gojën me një zgjidhje të peroksid hidrogjeni, i cili është marrë në qoftë se lugë çaji i peroksid hidrogjeni për të shtoni gjysmë gotë me ujë. Trajtim në shtëpi nga shpëlarje shpenzojnë çdo ditë 6-7 herë në ditë. 3. Në luftën me stomatit mënyrë efektive përtypur gjethet e aloe dhe shpëlarje lëng svezhovyzhatym gojë e lë aloe. 4. Gjithashtu efektive lëng Kalanchoe, e cila duhet shpëlarje mukozën orale. 5. shpëlarje gojën me peroksid hidrogjeni, një rrymë e ngrohtë të ajrit goja e thatë, atëherë zakapayte disa pika të 50 për qind tretësirë ​​Propolisi.

Pastaj përsëri rrëshqitje atë në gojë një rrymë të ngrohtë të ajrit të thahet Propolisi formimit film. 6. Rub 3 karafil hudhër deri slurry, tërësisht përzierje e kos me lugë ëmbëlsirë. Përzierje rezultuar marrë në gojën e saj dhe përmes gjuhës spaced nëpër gojën e saj, kështu që ajo i mbuluar të gjitha ulcerat që janë në qiell, në mishrat dhe indet e tjera të buta të gojës. Që hudhër në përzierje, pas aplikimit do të jetë një ndjesi djegie, por ju duhet të prisni. Kjo procedurë kryhet përditshme 3 herë në ditë. Trajtimit do të vazhdojë deri në shërim të plotë e gojës. 7.

Rub patate të para të slurry dhe atë të mishit të dhëmbëve lënduar. 8. Lëng karrote ndihmon të shpëtoj prej stomatiti. Ju duhet të pije atë gojën tri herë në ditë. Lëng duhet gjithmonë të jenë të përgatitur fllad. Gjithashtu lejohet lëng holluar me ujë në një raport prej 1 me 1. 9. Lëng Lakra holluar ne uje, eshte gjithashtu një metodë për trajtimin e mirë të stomatiti. Holluar lëng lakër me ujë, si dhe karrota. Shpëlarje gojën 3 herë në ditë për të trajtuar stomatitit. 10. Merrni barishte Wort Shën Gjonit dhe të përgatisë tretësirë ​​e saj në vodka është 40% -om alkool. Numri i pjesëve të bimëve dhe alkoolit duhet të trajtohet si 1 në 5.

Kjo tretësirë ​​është përdorur për shpëlarje mishrat dhe gojën: 40 pika në një gjysmë gotë me ujë. Ky infuzion ka efekte anti-inflamator dhe astringent. 11. Hidh një gotë me ujë një synoholovnykom lugë gjelle. Vihet në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban dhe për të mbajtur shtetin në këtë gjendje në furrë për 15 minuta. Atëherë ajo duhet të hiqni nga të nxehtit dhe të lënë të mbush në 01:00. Pas filtrimit, infuzion rezultuar të mund shpëlarje gojën tuaj. 12. Hidh një gotë e ujë 20 gram lule kamomil farmaci, shtoni një gotë me 4 gram acid borik. Le të krijoj. Ky infusion përdoret për efektin anti-inflamator dhe antiseptik. 13.

Hidh një filxhan Calendula inflorescences lugë gjelle drogës me ujë të valë, vihet në një zjarr të ngadaltë dhe kuzhinier për 10 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe tendosje. Supë ka antibacterial, anti-inflamator dhe pronat rigjeneruese. 14. rizomat Muzik ngritur cinquefoil, të marrë një lugë çaji i bimëve grimcuar
dhe krijoj 200 ml ujë. Lër të mbush në 5:00, atëherë ajo duhet të vihet në ngrohje të ulët dhe të sjellë në një gjendje të vlim, dhe mori, gojën ostyvshim supë pije. Tani ju e dini shumë plagë trëndafil, trajtimi në shtëpi e kësaj sëmundjeje.

Përdorni receta ata do të jenë të efektshme për trajtimin e stomatiti. Likuytesya dhe fat të mirë! Rinat Abdrahimov,