Douching kamomil, Calendula, celandine në inflamacion të vaginës


Douching vagina - një procedurë që mbart shumica e grave në shtëpi. Kjo është një larje e brendshme dhe, në disa raste, organe gjenitale të jashtme me pompe speciale llambë gome ose. Nevoja për ujitje për shkak të faktit se vagina është një vend i akumulimit dhe shumëzimin e baktereve të ndryshme. Në microflora normale brendshme gjymtimi gjenital femëror të dhënave bakteret janë mbrojtje natyrale nga faktorë të jashtëm. Flora Broken vaginale "tërheq" sulmuar patogjenëve ndikimin e një infeksioni - Stafilokoket, gonococci, streptokokeve, kërpudhave, viruseve, dhe bacilet e zorrëve tuberkulozi.

Kjo çon në inflamacion në indet e trupit, e cila është e shprehur në dhimbje në fund të barkut, në rajonin e mesit, ethe, lengjet vaginale me një erë të pakëndshme. Në këtë rast, ujitjes përshtatshme. Por e saj në inflamacion i emëron vaginë ndjekin gjinekolog, nuk ju "vet". * Douching farmaci kamomil.
Për shumë gra, kjo procedurë është mënyra më efektive për t'u marrë me mëllenjë. Daisy karakterizohet pronat antispasmodic, anti-inflamator dhe qetësues. Në shtëpi, procedura e ujitjes kamomil është e mirë për të kaluar natën para se të shkojnë në shtrat.


Për të përgatitur TEAS bimor që ju do të duhet dy lugë kamomil farmaci për litër të ujit. Kamomil derdh ujë të valë rreth ngrohjes mesme dhe të sjellë një çiban. Supë duhet të jetë i ftohtë për 37 gradë dhe do të mbushin atë shiringë normale (klizmë). Më shumë gra duhet të vihet nën mollaqe tigan të vogël ose anije në të cilën lëngu do të thahet. Atëherë ju duhet të relaksoheni dhe të vënë në shiringë tip thellë në vaginë. Butësisht shtypur klizmë, shkruani zierje bimor. Lëngshme nuk duhet të vijnë nën presion të rëndë. Pas hyrjes në supë tip shiringë nxjerrë. Procedura për douching kamomil supë duhet të marrë 10-15 minuta.

Pavarësisht nga fakti se douching kamomil është konsideruar më e "sigurt" nga trajtimin e sëmundjeve të caktuara inflamatore të aparatit gjenital të brendshme femra, nuk e kryejnë këtë procedurë shumë shpesh. Kjo mund të çojë në përçarje të microflora natyrore e vaginës, si dhe një reaksion alergjik. * Douching Calendula tretësirë. Kjo larje është e rekomanduar për trajtimin e trashje Trichomonas dhe erozioni i qafës së mitrës. 1 lugë çaji blihen në farmaci 2 hprotsentnoy tretësirë ​​të Calendula nevojë për të lidhur me një gotë të ngrohtë zier me ujë dhe të prodhojnë të dhëna të zgjidhje douching.

tërheq vëmendjen për faktin se douching me Calendula nuk eliminohet infeksion që ka depërtuar në organe gjenitale të brendshme femra sepse ajo vetëm ka veti anti-inflamatore. Në sajë të tyre, kjo mund të zvogëlojë irritim dhe inflamacion. Në çdo rast, para se të spryntsyuvatysya, ju duhet të kalojë testet relevante (shpifjeve) florën vizituar gjinekologun kualifikuar. * Douching celandine - rekomandohet për sëmundjet e trashje, infeksionet maja, cysts ovarian. Për qëllime terapeutike, ju duhet vetëm të mësipërme terren pjesët e celandine - ato përmbajnë sasi më të madhe të shërimit lëng të verdhë.

Mblidhni barishte është më i mirë gjatë lulëzuar, por pa pritur për pods parë ripening. Për të përgatitur një bankë të pastër gjysmë-litra për të mbushur gjysmën e bimëve të pastër celandine. Plotësoni atë deri në buzë me ujë të valë dhe të mbuluar fort. Kur infuzion ka ftohur, tendosje dhe ajo duhet të përdoret si një lëng për ujitje. Rezulton pjesë është përdorur shumë për një procedurë. Spryntsyuvatysya duhet 2 herë në ditë. Ju mund të përdorni dhe celandine të thatë, por doza e tij duhet të reduktohet nga një faktor i 2 krahasuar me bimë të freskëta. Pra, kemi biseduar për douching kamomil, Calendula, celandine në inflamacion të vaginës.

Plotësuar këtë informacion, të përqëndrohet vëmendjen tuaj në rastet në të cilat procedura është e kundërindikuar: Në javët e para pas lindjes, abortit; Gjatë inflamacionit akut (parametritis, adnexitises, pelvioperitonita); Gjatë shtatzënisë; Para se të vizituar gjinekologun. belsun,