Metodat e trajtimit të uthull kërpudhat e lëkurës dhe metodat e tjera tradicionale


Njeriu është shumë e shëndetshme jetese, sauna vizitë, pishina, palestra. Duke ecur zbathur mbi rërë plazhet prestigjioze pranon miq vijnë për të vizituar ato ... Unë mendoj se ju duhet turp? Vetëm duan për t'ju tërhequr vërejtjen që në këto raste, ju mund të merrni të pakëndshme "shok" - kërpudhat. Sëmundja nuk ka rëndësi - ju jeni një atlet apo "derr" nuk vepron në përputhje me rregullat e higjienës personale. Ai nuk është i interesuar në karrierën tuaj dhe të ardhurave financiare. Në rrezik bie ose. Ndonjëherë ne bëjmë, veprimet e tyre të krijojnë kushte të favorshme për përparimin e saj. Merrni pak kohë këtë temë dhe të flasim për sëmundjet fungale këmbët.

Ne redaktuar faqe do të njohur ju me shkaqet, simptomat, trajtime, dhe parandalimin e sëmundjes përkatëse. Njerëzit do të ofrojë receta, metodat e trajtimit të uthull kërpudhat e lëkurës dhe metoda të tjera të njohura që nuk do të vetëm të shpëtoj prej tij, por për të parandaluar. Sëmundje fungale - një infeksion i dhimbshëm në të cilin bakteret vendoseshin në lëkurë fillojnë të shumohen, na sjellë shqetësim. Ne të pushojë të ecin zbathur, duke u përpjekur për të fshehur hapësirë ​​të hapur sëmura. Kompleksuyemo, bien në panik. Simptomat Djegia e dhimbshme, kruhet brenda të keq, nuk janë flluska e ajrit, shpesh duke qarë.


Në vende ku blisters ia plas, lëkurë lëkurë dhe zhvishem.
Në thelb, ata janë të vendosura në mes të këmbëve. Thonjtë janë pikturuar në të verdhë apo të zi, e deformuar, të bëhet i brishtë, të fillojnë të shkërmoqet, bie. Çfarë kontribuon në shfaqjen e sëmundjes? Shumica prej jush zarazhayetesya nga diçka ose dikush. Kjo mund të jetë një këpucë të çuditshme në qoftë se veshur ishte infektuar përmes aksesorëve gozhdë, peshqir, çorape. Gjithashtu, infeksioni është fituar në vende publike ku ju ecin zbathur në dysheme, në dush, palestër, dhoma dollap me kyç në pishinë, në plazh. Ju nuk mund të injorojë trupin e njeriut.

Një sistem imunitar të dobët, këmbët plagosje të lëkurës, qarkullim të dobët në këmbë, sidomos në diabet. Infeksioni i njerëzve të prekshëm të cilët kalojnë një kohë të gjatë në këpucë që promovon këmbët djersitje, duke krijuar një ambient me lagështi të favorshme për kultivimin e kërpudhat.
Parandalim
Kur ju vizitoni vende publike (banjot, pools, plazhet), mos harroni të veshin çizme të gomës. Shmangni veshur këpucët e dikujt tjetër, dhe e tij nuk le njeri veshin. Për dezinfektim fshij brenda e 1% formalinë zgjidhje (vdekja e parazitëve -. 20 min), Dhe objekte - zgjidhje zbardhues (bakteret janë vrarë brenda 40 min.). Mos krijoni një ambient me lagështi për këmbët, këpucë, përdorimin e përbërësve natyrore.

Të miratojë 2 palë këpucë çdo ditë të veshin një palë. Pra, ju jepni atë për të thahet në kohë. Shumica çorape ndryshim. Mbani mjeshtra në sallonet e bukurisë përdorin instrumente sterile për manikyr. Ndërtesat nuk e përdorin pajisjet e njerëzve të tjerë për këtë qëllim. Pas larjes këmbët (në mëngjes dhe në mbrëmje), fshij ato thatë, duke i lënë hapësirë ​​të lagësht interdigital. Nëse dyshoni se një infeksion fungale në, është më mirë që të konsultoheni me një dermatolog mjek.
Trajtim Kërpudhat në lëkurën e këmbëve, kjo përsëritje e infeksionit që ndikon thonjtë. Edhe në qoftë se ju të shpëtoj të kërpudhat e lëkurës, duke harruar thonjtë, sëmundje mund të rifillojë.

Në këtë kontekst duhet një qasje gjithëpërfshirëse për trajtimin e tërë këmbën. Bëni një test, mjeku do të ju përshkruajnë një trajtim në të cilin nganjëherë nevojitet për të marrë ilaçe jo vetëm nga jashtë, por edhe brenda vendit. Përveç drogës ai gjithmonë dha këshilla dhe trajtim metodat e mjekësisë tradicionale. Ata ne banojmë. Mjetet juridike popullore Para se të filloni trajtimin e lëkurës duhet pastruar lëkurën tuaj nga këmbët e lëkurë. Për këtë qëllim, të marrë një dush, Llokoçis ajo mangan, uji duhet të jetë i zbehtë rozë. Butësisht zhvishem off peshore, të cilat vetë larg, në çdo rast, nuk do të tërheqë ato - ju mund të vendosni një plagë të re.

Për të shpejtuar procesin mund të compress me vaj erëkëndëshëm salicili (35%). Brenda pak ditësh, e vënë atë 2 herë në ditë. Tar Birch Duke përdorur ujë me sapun, këmbët Bosh, fshij thatë dhe të vënë në vend katranit thupër kontaminuar me kërpudhat, e tërë zona e këmbë (gozhda, gishtat, plagë). Pas 1,5 orë, hequr, por jo larjen dhe gëlltit me kujdes. Dy ditë përsëri. Midis trajtimet këmbët thith. Ju lutemi të bëni - 4 herë. Larja e lëkurës me uthull para se të shkojnë në shtrat lani musht molle uthull tuaj këmbët. Gjithashtu mbarsur atyre çorape dhe veshin atyre. Për të lagur shtrat, të përfundojë këmbët në qese plastike.

Zgjidhja për dhjamë në një kavanoz, të kombinuar uthull dhe lëng karrote në pjesë të barabarta. Dip swabs pambuku në të lëngshme dhe të pastrohen njollat ​​e saj të lëkurës këmbë lënduar. Shmangni prekjen e zonave të shëndetshme. Trajtim me uthull për të mbajtur zhdukjen kërpudhat. Banjo me pelin 4. l. lë dhe 1,5 litra. vluar vlim me ujë për 3 minuta. Ju pastaj hidhet për të ngjesh një gotë, duke shtuar 0,5 h. L. uthull. Fundit, cool, dhe natën për të marrë një dush, uljen e këmbët e saj për 30 minuta. Atëherë ju duhet të bëni një kompresë dhe shkoni për të fjetur. Banje kurs - 20 ditë. Vaj me degë bredhi Narva twigs bredh dhe pres imët.

Vënë ato në një 300 gr. Banka, me rotacion shtresat e gjalpë. Mbuluar me fletë metalike dhe kravatë, ajo nuk do të bjerë, dhe vendin në furrë në një zjarr të qetë në 05:00. Kur gatim duhet të qëndrojnë të lëngshme gjelbër. Strain dhe ftoh përktheni. Pomadë gati disa herë në ditë, fshij zonat e prekura duke i lënë ata të hapur. A nuk ndalet për disa kohë pas përmirësimeve të njoftimit. Kashka archery Grate qepë, shtrydh lëng me napë. Në rrjedhën e ndjekin të dy. Pulp, duke ndryshuar periodikisht, pribintovyvayut në zonat e prekura dhe fshij lëng kanaçe e tyre. Bakinka,