Mënyra për të luftuar Medvedkov


Për shumë vite duke studiuar mënyrat për të luftuar Medvedkov metoda popullore. Disa prej tyre ofrojnë për vëmendjen tuaj. Dung. Kjo dëmtuesit si ajo shumë. Në fund të shtatorit, gërmoj vrima dhe mbush ato me pleh organik me kashte. Kapustyanky t'i mbledh. Në fund të vjeshtës apo të dimrit duke gërmuar gropa, plehut shpërndaj, dhe dëmtuesit shpejt vdesin nga të ftohtit. Për lehtësi, ju mund të gropë vystelyty film të vjetër. Dhe, ju mund të përhapet jashtë në fillim artificial bandë maj të plehut organik të freskëta. Kapustyanky atje do të mblidhen dhe të vë vezë. Pas 11-12 ditësh, një pjesë të vogël të shfletimit dhe të shkatërruar dëmtuesit. Në gropa mund të futet kavanoza litër të mbushura me qelb.

Kur kapustyanka strehimin e tyre në dimër, bankat gërmoj. Bankat me ujë. Për të luftuar Medvedkov gjysmë litër kavanoza e mbushur me 2/3 ujë dhe varrosur në tokë ku shumica e dëmtuesve. Bankat mund të lyej mjaltin brenda, vetëm nën qafë, dhe e varrosën në nivelin e tokës. Loosening. Në fund të majit dhe në qershor tre rreshtat loosened në një thellësi prej 11-16 cm. Vezëve gërmuan dhe larvat vdesin kohë. Hudhër.
Kapustyanka nuk dëmtojnë bimët nëse para mbjelljes në çdo vënë edhe një karafil të hudhër. Vajguri. Për të luftuar rënien Medvedkov në vrimë me nje perzierje e ujit derdhur vajguri (vajguri përafërsisht 100 g PER 10 litra ujë).


Gjithashtu në çdo vrimë ju mund të derdh 2-3 gota e uthull. Shtëpia e shisheve. Përgatitja e një vëllim shishe prej 1,5-2 litra. Pritini një lartësi cilindër prej 10-12 cm dhe thellojnë pranverë e tyre në vrimë në mënyrë që ishin 2-3 mm. Në shishe prerë fidane bimore. Si kapustyanka nuk shkojnë shumë thellë në tokë, pengesë plastike mbron bimët. Për këtë qëllim ju mund të përdorni kanaçe pa fund. Rrip nga një çorape. Copë gjatësi çorape e 6-8 cm është e prerë përgjatë një anë. Shtyjnë buzë dhe në tub rrjedhin është vendosur në mënyrë që të duken rrënjët dhe bimore. Root jakë mund të mbrojë bimët edhe unaza e gdhendur linoleum apo mbulim materiale.

Ndërkohë që kjo metodë e kontrollit të kafshëve të egra dëmtuese nuk është i lirë, por këto materiale mund të përdoren në mënyrë të përsëritur. Birra. Në kapustyanky shije shumë të veçantë, përveç plehut organik, ajo gjithashtu do birrë. Në qelqi shishe derdhur 50-100 ml birrë, qafën dhe kravatë një copë garzë. Shishe vkopuyut në 45 gradë me sipërfaqen e tokës. Kapustyanka shpejt dëgjojnë dhe erë është "birrë". Një javë ose dy shishe e mbushur dëmtuesit. Ajo gërmuar, duke shkatërruar dëmtuesit dhe derdh birrë të freskët. Kjo metodë e që kanë të bëjnë me Medvedkov konsiderohet veçanërisht e efektshme. Aspen. Por ajo kapustyanka shpirti nuk mund të qëndrojë.

Për të dekurajojnë dëmtuesit, korrat e Aspen kunjat 26-31 cm të gjata dhe 3-4 cm në diametër dhe i la ata nga dëmtuesit e qëndrimit lartësi të plotë brenda 1 -. 2 m Përveç. Jo simpati kapustyanky edhe erë kumak dhe Calendula, ju mund të mbjell skajet e sitit. Përmbytjet. Për të luftuar pasazhe Medvedkov, Burrows dhe foletë derdh ujë dhe prisni deri sa e keqe do të dalë. Në ujë ju mund të shtoni larëse pluhur - 3 lugë për 10 litra ujë apo sapun holluar në të. Alexander