Algat e-kultivimit Spirulina, përdorimi, contraindications


Blu-jeshile mikro algave Spirulina (Spirulina platensis), e cila përfaqëson bimët më të vjetra në Tokë (ajo më shumë se 3 miliardë. Vite), dhe vetëm në shekullin e njëzetë ishte një zbulim i vlefshëm për shkencëtarët. Spirulina është popullor në më shumë se 60 vende. Njerëzit të cilët jetojnë në vendet e zhvilluara, kjo bimë është rreth 25% e dietën e tyre të përditshme. Në shekullin e ri XXI Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke planifikuar për të zgjeruar përdorimin e saj në ushqim në qëllime mjekësore. Çfarë është algat unik Spirulina ,, kultivimin, përdorimin, Kundërindikimet përdorim, karakteristikat e tij të bukur - le të shohim në ditët e sotme.

Ku ka ardhur nga ajo? Është e njohur se Incas dhe Aztecs, të cilat ndryshojnë shëndetin t'u patur zili dhe jetëgjatësi, të hahet tortë me Spirulina (i quajtur "tekuitlatl"). Ajo gjithashtu përdoret popujt afrikane që jetojnë përreth baseneve Liqeni Çad dhe do të banojnë fushat në Luginën Rift të Madh. Në shekullin e 16 në sheshin e tregut të Mexico City dhe rrethinat e saj shiten biskota të thata me Spirulina maxima, në rritje në një liqen natyrore të ujit alkaline Texcoco. Në 60 vitet e ekspeditës shekullit 19 belg në tregjet lokale në Liqenin e Çadit zbuloi shitur biskota blu-jeshile, i cili përbëhej nga biomasa thata e algave Spirulina platensis.Hulumtime të shumta kryer në këtë mikroalgave 1960-1970-s .. Institutit francez Petroleum në bashkëpunim me "Sosa Texcoco." Definimi ushqimit dhe të ushqyerit vlera të mëdha të Spirulina, ata krijuan fabrika pilot i parë (1973). Studim afatgjatë i Spirulina për toksicitetit të saj, ndërsa të gjitha standardet ndërkombëtare të cilësisë dhe sigurisë së ushqimit, tregoi se alga Spirulina është jo toksik dhe plotësisht të sigurt. Deri më sot, importuesit kryesorë të Spirulina (në formën e miellit dhe tableta) ishin Japonia, Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane. Në rritje Në vivo Spirulina rritet në liqene alkaline (pH arrin urovnya10.5-11.0).

Wind hedhur në breg pop të algave sipërfaqe. Biomasa Spirulina pothuajse dyfishuar çdo 3-4 ditë, kështu që korra është rreth orën. Për kultivimin industrial të algave blu-jeshile të përdorura mbjellësit brendshme dhe te jashtme me zgjidhje të mediave lëndë ushqyese. Ajo mundëson një produkt ekologjikisht miqësore natyror me parametrat më të larta biokimike. Në laboratorët modernë të përdorura teknologjinë e kultivimit të përmbajtjes Spirulina biomasës që më parë të një të dhënë elemente thelbësore gjurmë: zink, selen, jod, etj janë projektuar në të ardhmen dhe gjigande fermat e në rritje Spirulina në brigjet e deteve dhe oqeaneve.

Me shpejtësinë e rritjes dhe të jepnin të Spirulina është e barabartë me asnjë kulture konvencionale: nëse krahasojmë algave, në Spirulina është më e shpejtë 5-10 herë.
Çfarë substancat e përfshira në Spirulina?
Spirulina më e rëndësishme cilësia - ka një sasi të madhe të proteinave (70%). 100 g të proteinave algave është tre herë më e lartë se derri 100g. Ajo ua kalon në dy proteina dhe viçi dhe peshk, gjysmë - në soje. Dhe proteina Spirulina më e lehtë për të tretet person (80%). Kjo zakonisht është e rëndësishme për njerëzit, por përbërja e Spirulina pasur. Në algave përmban 18 amino acidet esenciale për njerëzit, shumë mikro dhe makro (duke përfshirë kalcium, hekur, bakër, mangan, magnez, fosfor, zink, selen), një kompleks të madh të vitaminave, duke përfshirë

varg i vitaminave B, beta-carotene, acidet yndyrore polyunsaturated (linoleik veçanërisht e vlefshme), klorofil (furnizuesit e hekurit organike dhe një zgjidhje e shkëlqyer për trajtimin e qelizave nga toksina, detoxification), cholinesterase, phycocyanin (stimulator i sistemit imunitar, pengon rritjen e tumoreve malinje), enzimat dhe shumë çështje të tjera të rëndësishme, të balancuara në mënyrë unike.
Kërkesë Përbërja e pasur Spirulina përcakton vetitë e saj parandaluese dhe kurative. Është e rekomanduar më shpesh në tableta si nje shtojce dietetike. Plotësimi deficitin trupin, vitamina dhe elemente të tjera vitale alga Spirulina humbur ndihmon një shumë të shpejtë për të përballuar me trajtimin e shumë sëmundjeve (me medikamente).

Kështu që merren për: kolesterol më të ulët; * Forcimi i sistemit imunitar; rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak; parandalimi gjithëpërfshirës dhe trajtimi i kancerit; keq hahet të prirur për ftohjet; rivendosur microflora normale zorrëve; për parandalimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës; për parandalimin e anemisë; * Për qëllim të shërimit efekte; në trajtimin kundër virusit të AIDS (thanks sulfolipidy); * Për patologjive të lëkurës; Lista arsyet për aplikimin e kësaj bime mrekulli vazhdon dhe me radhë. Aplikimi Spirulina, ju ende dini se çfarë kjo bimë është konsideruar kryesisht ushqim si majdanoz ose karrota, por me cilësi shumë të lartë, e cila është veçanërisht mungon banorëve të qytetit.

Spirulina Por ne nuk do të zëvendësojë ushqime të tjera konvencionale. Kështu që është e rekomanduar si një shtojcë çdo ditë për të ngrënë absolutisht çdo gjë, dhe fëmijët, dhe të moshuarit, dhe gratë shtatzëna. Dallimi është vetëm në shumën e konsumit. Njerëzit janë të sëmurë ose për shkak të profesionit të tyre përjeton stërvitje të madhe, ekspertët e emëruar pjesë e madhe: 07-10 dhjetor për të Spirulina një ditë së njerëzve të shëndoshë - e zakonshme 1-3 oz. Ju duhet të ndjekin rregull të përgjithshëm: secili prej nesh një pjesë e shtojce dietetike e kërkuar vetë, në varësi të periudhës së jetës. Dhe trupi vetë, natyrisht, i tregon atij Spirulina është e nevojshme tani ose duhet të marrë një pushim.

Ekspertët, bazuar në përvojën, është e rekomandueshme që të ndjekin rregull: pritjeje 2nedeli - pushim 1nedelya. Ose Pritjes muaj pushim. Contraindication Shumë të interesuar për të - dhe nëse contraindications për marrjen alga Spirulina ... Pra ata - nuk ka. Efektet anësore janë të regjistruar gjithashtu. Pengesë vetëm në marrjen Spirulina mund të jetë organ origjinalitet (si në asnjë prej perimeve, mbjell në dietën tonë). Por ajo duhet të shmanget ose të konsumuar atë në sasi të vogla nga pacientët të cilët kanë patologji renale, sepse ata nuk janë të rekomanduara më shumë proteina. Por kjo nuk është e contraindications plotë ... Disa prodhues të bërë tableta Spirulina me shtimin e bimëve të tjera.

Në këto raste, paketon ato dhe mund t'i referohet kufizimeve të mundshme mbi përdorimin. LDSveta,