Kaliumi Sorbate dëm brenda përdorim në kozmetikë


Kalium Sorbate - një kripë potasium i acidit sorbik. Sorbate Kaliumi (Kaliumi Sorbate, E202) - është me origjinë natyrore dhe ruajtës së përdorur në ushqim, kozmetike industrisë, për ruajtjen, magazinimin e ushqimeve dhe produkte kozmetike. Rreth kësaj çështje ka shumë polemika. Disa argumentojnë se ajo është e padëmshme, të tjerë thonë të kundërtën. Le të përpiqemi të kuptojmë këtë çështje, duke pasur parasysh se një tjetër pamje. Sot në këtë faqe interneti, botim i sorbate kalium, dëmtimin brenda përdorim në kozmetikë, ne do të flasim për këtë më shumë. Ku përdoret ushqim shtues (E202)?

Kjo ruajtës është një pluhur i bardhë. Është lehtësisht i tretshëm në ujë, nuk ka erë. Ajo shije pak të ëmbël. Ajo mbron produkte nga myk, bakteret e dëmshme maja aerofilnyh. Prandaj, ajo është përdorur gjerësisht për të bërë perime te konservuara dhe fruta. Shtoni në ëmbëltore, salcice, lëngje industriale, pije të gazuara. Përdoret në perime të fermentuara. Kjo fermentimi natyral laktik në thartuar mezi shtypur. Sasi të vogla të sorbate kalium është përdorur gjerësisht në gatim kuzhinë orientale, për turshi, salcat pikante. Ruajtës i pengon ata nga maja dhe myk.


Në prodhimin e produkteve kozmetike janë përdorur edhe në prodhimin e substancës krem, tonics, shampoos, balms, kremra, etj Përdorni një sasi të vogël të ruajtës brenda, nuk mbajnë dëm për shëndetin e njeriut. Pra, thonë se shumë prodhues të ushqimit. Ruajtës është e lejuar dhe është përdorur në pothuajse të gjitha vendet për ruajtjen e ushqimit. Megjithatë, ekzistojnë kufizime për përdorimin e tij të sigurt. Nje sasi maksimal i substancës në ushqim është 0,1-0,2%. Studimet e kryera shumta konfirmuar sigurinë higjienik të sorbate kalium.

Pra, kudo në botë preferojnë të përdorin acid Sorbic preservatives vend kishte provuar. Ajo është përdorur gjerësisht në prodhimin e majonezë dhe produkteve që përmbajnë atë. Për këtë mënyrë të parandaluar ndodhjen e baktereve acid laktik në pak acid produkteve të përdorura në lidhje sorbate kalium dhe benzoate natriumi. Sipas nutritionists, përdorimi i sasive të vogla të këtyre substancave brenda me ushqim nuk i bën dëm për shëndetin. Cilat janë sorbate kalium? Kjo substancë është marrë për herë të parë në shekullin e nëntëmbëdhjetë me manaferrat Rowan. Por vetitë e substancave të studiuar për një kohë të gjatë deri 1945 acidit sorbik si antifungal patentuar shtojce dietetike.

Tani Kaliumi Sorbate është prodhuar nga fara ose bimët janë artificialisht. Cilat ushqime janë E202 ruajtës Kjo substancë është bakteryostatykov. Ajo nuk vrasin myk, kërpudhave, maja, dhe ngadalësojnë zhvillimin e tyre. Kur trajtimi i ngrohjes ruajtës nuk është shkatërruar. Më kaljumi surbik është shtuar në përgatitjen e djathit, salcice, majonezë, ketchup. Ajo është shtuar në sinapit, gjalpë, margarinë, përhapet, miell dhe brumë. Ruajtës mund të shihet si pjesë e bare të reçeli, reçeli, reçeli, pure frutash, fruta dhe karamele. Leximi i lëng, ushqim të konservuar dhe madje edhe verë, ju mund të gjeni një shtesë të njohur E 202.

Çfarë produkte që përmbajnë E 202 kozmetike? Më të sorbate kalium mund të gjenden në shampo, dush xhel, soaps të lëngshme, kremra, tonics, krem ​​për fytyrë, trup. Shumë shpesh ajo është përdorur për të bërë kozmetike për rrezitje, rrezitje. E202 është përdorur në prodhimin e produkteve për higjienë orale, gargarë, krem ​​për fytyrë dhe qafë. Dhe shumë shpesh në prodhimin e kozmetikës, sorbate kalium është përdorur në lidhje me preservatives tjera. Rrezikshme ruajtës E 202? Sipas shumë shkencëtarëve që e bëra të gjatë, hulumtim të plotë, Sorbate kalium shtesë më të sigurta në industrinë ushqimore.

Edhe më papajtueshme aditivëve kundërshtarët e ushqimit duhet të pranoj se numri i lejuar E202 jo të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Megjithatë, në disa njerëz të ndjeshme ajo mund të shkaktojë reaksione alergjike. Pra, kemi biseduar për sorbate kalium. Vdekje
tion për koncentrim njerëzore e substancës është rreth 5 g / kg. Kjo vlerë është përafërsisht e njëjtë si në 1 lugë gjelle kripë të përbashkët. Që askush me mendje në rregull nuk do të shtojë këtë shumë të ruajtës në produkt, ju lehtë mund të blejnë produktet në dyqan, pa frikë nga çfarëdo e keqe për shëndetin e tyre. Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!