Kripa e lakër recetë dimrit


Shumë prej nesh në hapjen e një enë me shtëpi të konservuar mallrave dimrit, mos harroni verë të ngrohtë me diell, një kastravec të vogël të freskët, të freskëta nga kopshti, fuçi ngjyrë të lehtë domate dhe të freskëta, lë të rinj janë të mbuluara me vesës lakër. Ne jemi aq të mësuar me përgatitjen e perimeve në shtëpi, imagjinoni atë tavolinë pa thjesht e pamundur! Në të vërtetë, sepse këto produkte janë një dhuratë e vërtetë për dimër të ftohtë, kur të gjithë ne me të vërtetë nevojë për vitamina. E gjithë kjo vlen plotësisht të preferuar në perime - lakër. Ai përmban shumë vitamina, minerale, të domosdoshme për shëndetin tonë. Përveç kësaj, ajo është thjesht e shijshme.

Në dimrin e kripë, maja, marinoj, të përgatitur salads dhe supë sallatë. Por përveç këtyre pjatave tradicionale me këtë perime mund të gatuaj mishmash shijshme. Për të mësuar se si të përgatisin një mishmash të lakër në dimër, recetë, unë do t'ju them në faqen tonë të internetit. Salt lakër klasik Për zbatimin e këtij recetë për dimër, ju do të duhet lakër, 100 g. Të domate, majdanoz, kripë dhe sheqer në shije.
Si të gatuaj: Së pari të pastruar priza e vjetër, të pista, gjethe të gjelbra, shpëlarje tërësisht nën ujë të rrjedhshëm. Pastaj me një thikë të mprehtë, finely bërxollë, sezonin me kripë dhe të lënë për disa orë. Të ndara shtrydh lëng, e vënë perime copëtuar në një tigan të thellë, mbahet në një pjatë, kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 10 minuta.


pastaj shtoni domatet, sheqer (a pak), ziej për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Pastaj plotësoni gati, supave nxehtë kavanoza sterile. Cover, sterilizuar 20 min. (Për një gjysmë litër kavanoza). Pastaj bankat mblidhem dhe për të hequr depozitave. Winter përdorni workpiece si mbushje për pies apo pjatë e dytë për mish, peshk dhe patate. Kërpudha Salt Gjellë gatuar për këtë recetë mund të përdoret në dimër si sallatë ftohtë. Nëse i ngrohtë, i përzemërt gjellë jashtë vetë. Edhe pse është e mundur që të përdorin si një garniturë. Ju do të duhet 0,5 kg kërpudha të freskëta, 2 kg.

lakër, qepë 0,5 kg, 1,5 kg. 1 kg. domate të freskëta, karrota të freskëta, 300 ml. vaj luledielli, 2 tbsp. l. kripë dhe sa më shumë sheqer, një majë e piper i zi, bizele, 10 copë. gjirin e lë, 100 ml. Tabela 9% uthull. Si për të përgatitur: pastër, të larë perime tërësisht. Lakër perime pres prerë në kube. Mushrooms vlim ose të skuqura, të prerë në feta. Qepë, karrota, vend në një tigan të thellë dhe të skuqura në vaj derisa të artë ngjyrë kafe. Shto lakër, domate, ziej për ngrohje të mesme për gjysmë ore. Pastaj shtoni kripë, sheqer, llokoçis, shtoni kërpudha, speca, Lavrushka. Shuar 20 minuta.

Pas pour uthull. Salt menjëherë vë në bankat sterile mblidhem dhe për të hequr për ruajtje dimrit. Kripë për perimet e dimrit Për këtë recetë e shijshme ju do të duhet 3 pirun mesme, 1 kg. karrota të freskëta, 3-4 qepë të mëdha, 1 tbsp. ndonjë salcë domate, vaj vegjetal, 100 ml. Tabela 9% uthull, 2 lugë. l. kripë, sheqer. Si të gatuaj: fruta të lajë, të pastër. Pres lakër, karrota, qepë, prerë në kube të vogla. Në një tigan të thellë, derdh vaj perimesh, të ngrohur atë, vendin perimet, llokoçis, ziej rreth ngrohjes mesme për gjysmë ore. Pastaj shtoni salcë domate, kripë, sheqer, zierje për një orë e gjysmë.

Për 5 minuta. para përfundimit pour uthull. Turli gati vë në bankat sterile mblidhem mbulon. Mish i kripur Kjo recetë për një vakt të shijshme vetëm duhet të përgatiten për dimër. Kjo është një shtëpi e madhe motorino, dhe të ftuar të paraqitet asnjë turp. Për të përgatitur ju duhet:. 2 pirun, 3-4 karrota, 4 qepë, 300 g mish derri i ligët, 100 g i paste domate, vaj vegjetal, kripë dhe piper. Si për të përgatitur: lahen, perime lëvozhgë. Pres lakër, të vënë në një tigan të thellë, shtoni pak ujë (një gjysmë filxhan), zierje 20 minuta. Një pan i veçantë skuqura karrota integruar në një rende të madhe, pastaj shtoni qepë copëtuar dhe diced.

Në një tjetër tigan skuq mish feta imët. Pastaj shtoni perime të mishit, shtoni domatet, pastaj për ngrohje të ulët për 5 minuta. Të gjitha të lidheni me lakër, kripë, piper, shuajnë 10 minuta gjellë të hedhur mbi bankat sterile mblidhem mbulon. Përdorni recetë për ju për të argëtojë tuaj në shtëpi verore e familjes në dimër enët e shijshme. Ju bëftë mirë! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!