Body Scrub shtëpi, më i mirë


Scrub është një mjet i kujdesit të vërtetë unik trup, rezultat i cili - lëkurë të bukur të shëndetshme. Efektet e produkteve të tilla kozmetike në bazë të shtresohem shtresa e lartë e lëkurës vdekur dhe si rezultat, lëkura bëhet më e ndjeshme ndaj ngritja lart krem ​​të ndryshme, kremra dhe emulsione. Scrub është e ngjashme me trajtime të ndryshme sallon, të tilla si lëkurë. Përgatitja pastrim në shtëpi do të ketë vështirësi për të qenë i dobishëm i dyqan, sepse ajo është bërë nga vetëm përbërësit natyral. Unë do të ju tregojnë se si për të përgatitur një pastrim të trupit në shtëpi, aq më mirë. Kështu, komponenti kryesor i cila pastrim - një përbërës i ashtuquajtur gërryes.

Si është e mundur që të përdorin produkte të ndryshme. Për shembull, pastrim më të zakonshme dhe të gatshme në dispozicion jashtë nga sheqer kafe. Përparësia e saj është se ajo është më e mirë dhe e butë. Prandaj, është më pak traumatike për të lëkurës. Pas duke përdorur këtë pastrim, lëkura juaj do të jetë i qetë i butë. Për të, një ëmbëlsirë e vërtetë e ëmbël! Këtu janë disa receta për scrubs nga sheqer kafe. Shtëpi Scrub me sheqer ngjyrë kafe dhe bollgur Përbërësit: - kafe sheqer - 2 lugë - bollgur milled - 2 lugë - Aloe vera-- 2 lugë - mjaltë - 1 lugë gjelle - lëng limoni - 1 lugë çaji - vaj bajame -1 lugë çaji lugë (nëse nuk ka bajame, vaj ulliri mund të përdoren).


Aloe Vera-bërë lëkurën tuaj të butë, të lehtësojë acarim dhe dhimbje, të shëruar plagët. Një lëng limoni të zbardh lëkurën dhe pastron. Scrub me sheqer ngjyrë kafe dhe kripë deti Përbërësit: - Brown Sugar - 1/2 filxhan - kripa e detit - 1/2 filxhan - kokosit naftës - 1 lugë gjelle (nëse jo kokosit, ju mund të përdorni vaj ulliri) - lëng limoni - 1 lugë gjelle - mjaltë - 1 lugë gjelle Scrub me sheqer kafe dhe vaj bajame ëmbël me vitaminë E Përbërësit: - Brown Sheqeri - 2/3 filxhan - vaj bajame ëmbël - 1/2 filxhan - Vitamina E - 10 pika - një nga vaji juaj të preferuar esencial - 10 pika.

Scrub me sheqer ngjyrë kafe, mjaltë dhe vaj jojoba Përbërësit: - mjaltë - 3/4 filxhan - sheqer kafe - 1 filxhan - kripa e detit - 1 filxhan - vaj jojoba - 1 lugë gjelle - vaj portokalli - 1 tbsp. Thanks mjaltë, e cila është përdorur shpesh në kozmetikë, lëkura juaj do të jetë moisturized dhe të butë. Së fundi, një i shijshëm e vërtetë - Chocolate Scrub nga sheqer kafe Përbërësit: - pluhur kakao - 3 lugë - Brown Sugar - 1 filxhan vaj - vanilje - 1 tsp - vaj ulliri - për shumë pak konsistencë me fytyrë. Gjithashtu, scrubs zakonshme e përgatitur në shtëpi nga bollgur.

Sepse bollgur nuk shkakton alergji, është një mjet i domosdoshëm për lëkurë të ndjeshme, zbutur dhe moisturize jetë ajo. Scrubs nga ideale bollgur për të gjitha llojet e lëkurës - të eliminuar lëkurën sebum tepërt me vaj, zbutur dhe moisturize thatë. Megjithatë duhet theksuar se bollgur duhet të jetë mirë bluaj për të mos zeroja e lëkurës. Këtu janë disa receta nga të. Pastrim Orange me bollgur Përbërësit: - thata lëvozhgë portokalli - 1 filxhan - bollgur - 1 filxhan - bajame - 1 filxhan. Bluaj mirë përbërësit në një blender, i holluar me ujë të zier (ju gjithashtu mund të përdorni një zierje e kamomil) ndaj shtetit të butë.

Scrubs Po aq popullore me kafe. Kafe dhe kafeina, e cila është pjesë e saj, në mënyrë të përkryer ndihmon për të hequr qafe celulitin. Kafe organik terren mund të përdoret gjithashtu si një pastrim gërryes është Home. Disa argumentojnë se një pastrim më të mirë: Pastrim kafe me kripë deti Përbërësit: - kafe terren - 2 gota - kripa e detit - 1/2 filxhan (mund të zëvendësojnë sheqer kafe) - vaj masazh - 2-3 lugë. Kafe krem ​​pastrim Përbërësit: - tokë, të thata e rrallë për të gjitha Diners dhe kafe - kos - krem ​​ose krem ​​i rëndë, përzierje çdo gjë pas raport prej 1: 3.

Rezultati i këtij pastrim - lëkurë e butë me një erë të mrekullueshme. Por vajzat me një cirk nuk duhet të përdorin krem ​​kosi dhe kos, sepse ata kanë ofwhite
Efekti pol. Ata mund të këshillohen që të përdorin një kafe terren, ku në kundërshtim tan ngulitur, dhe lëkura do të ketë një ngjyrë të mirë. Gjithashtu e mirë
pastrim përmes lulekuqe , komponent si gërryes. Më poshtë është një recetë shumë e zakonshme. Përbërësit: - lulekuqe - 1/2 filxhan - vaj ulliri - 1/2 filxhan - vaj portokalli thelbësor - 1/4 lugë. Si të komponentit gërryes mund të përdoret kripë shumë të mirë të detit. Kjo pengon lëkurë pastrim ndihmon të rivendosur ngjyra natyrale e lëkurës, relakson muskujt, normalizes rrjedhjen e gjakut (sepse ajo është e domosdoshme për ata që janë përfshirë në sport).

Për këtë kripë është e përzier me salcë kosi. Si për të përgatitur dhe të përdorni scrubs. Të gjitha komponentët janë të përziera në një gjendje paste. Masazh përzierje lëkurën me lagështi për 2-5 minuta dhe del me të larë me ujë të ngrohtë.
Këtu kemi parasysh disa recetave gatim scrubs që kërkojnë shpenzime minimale të holla dhe kohë-konsumojnë. Fantazi kryesor gjë dhe dëshirë, sepse ju ende mund të bëjë deri në shumë receta interesante me shtimin e një fruta krejtësisht të ndryshme (p.sh., lulushtrydhe shumë të dobishme dhe avokado). Vetëm mos harroni për themelimin e ndonjë pastrim - pjeseza abrazive. Dhe pastrim që më mirë të trupit, ju mund të them atë vetë.

Në fund të fundit, çdo të lëkurës është i ndryshëm, kështu që secili - të vetët! Shpikje dhe eksperiment! Bobryshev Taras,