Ethet Scarlet në fëmijët - simptomat, trajtimi


Çrregullim fëminor i kuq i ndezur ethet - një sëmundje akute infektive që shkaktohet nga grupi hemolitik streptokokut "A". Sëmundja shoqërohet me një dhimbje fyti, skuqje dhe dehje të vogël të përgjithshëm. Ethet Scarlet në fëmijët nën një vit ose dy praktikisht nuk ndodhin që nga imuniteti lindjeje "nënës" të marra në lindje, fillon të dobësohet vetëm deri tani. Prandaj, sëmundja më shpesh ndodh në fëmijët e moshës dy deri në dhjetë vjet. Simptomet e fruth i keq te fëmijët Ajo kthehet fruth i keq në fëmijë nuk është vetëm për shkak se periudha e saj e inkubacionit zgjat nga 1 deri në 10 ditë pas infeksionit.

Kur sëmundja në skuqje fyt e fëmijës. Ai fillon streptokokeve aktiv sëmundje-hemolitik të mbarështimit. Pas një kohe fillon skuqje, dhe kjo duket skuqje të lëkurës të mirë dhe të bollshme. Rash mbuluar tërë lëkurën përveç zonën rreth syve. Shenjat e fruth i keq te fëmijët . Sëmundje njihet nga prania e pikës lëkurës reddened skuqje të lëkurës në trup dhe lëkurë të bardhë rreth gojës dhe syve. Që të pamend e ngjyrë vjollcë, të purpurt dhe të përkthehet si "të kuq të ndezur", atëherë kështu emrin e sëmundjes.
Më të ndjeshëm ndaj fëmijëve të fruth i keq që vuajnë diatez dhe inflamacion kronik të nasopharynx.


Sëmundja shpesh duket si ku shkelur normat dhe rregullat e higjienës personale dhe higjienës. Infeksion Scarlet virus ethe zakonisht ndodh nëpërmjet kontaktit me fëmijën e sëmurë të sëmurë ose kanë qenë kohët e fundit. Sëmundja transmetohet nga kontakti personal ose përmes lodra, enët, rroba, në shtrat dhe tualetin. Shumica e fëmijëve simptomat e fruth i keq i theksuar, dhe sëmundja është e lehtë. Megjithatë, një fëmijë i sëmurë duhet të vendoset në një spital ose pacient i jashtëm trajtimit, duke lejuar kanalizimet. Një fëmijë i cili është duke marrë trajtim në shtëpi, duhet të vendoset në një dhomë të veçantë, apo të izoluar nga anëtarët e tjerë të familjes duke përdorur ekranin.

Kujdesi për pacientët me ethe flakë të kuqe, trajtim Është e rëndësishme në këtë sëmundje menjëherë të konsultoheni me një mjek me vërtetimin e diagnozës. Një fëmijë me fruth i keq pothuajse asnjëherë hospitalizuar, dhe të gjithë trajtim në shtëpi. Gjatë trajtimit të fruth i keq në shtëpi, pa dyshim, ndiqni të gjitha mjekun e. Parandalimi fëmijët e fruth i keq në objektin e familjes apo komunitetit është izolimi i durueshëm nga fëmijët e tjerë dhe për të parandaluar të përdorimit të disa lodra, i veshur me një veshje hekur liri proprasovuvanni, pillowcases, veshje, lodra dezinfektim.

Koha fëmijë pacienti izolim nuk mund të jetë më pak se 10 ditë. Fëmijët që ndjekin arsimin parashkollor dhe institucionet arsimore pas shkarkimit të tyre në spital, ose trajtohen në shtëpi, duhet të jetë në karantinë të veçantë. Ajo merr të paktën 12 ditë. Si për të trajtuar fruth i keq te fëmijët Ethet Scarlet trajtohet me antibiotik në mënyrë të përkryer të përmbajë penicilinë. Trajtimi i detyrueshëm - një javë. Në këtë kohë fëmija pacienti duhet të ndahen veçanta enët, linens, peshqir, rroba, shami dhe lodra. E gjithë kjo është e larë tërësisht dhe i zier. Anëtarët e tjerë të familjes nuk duhet të gëzojnë gjërat fëmijën e sëmurë.

Infermierinë duhet të bëhet nga një person. Në hyrje të pacientit duhet të veshin një fustan apo fustan, i përgatitur enkas për këtë. Nga kjo veshjeve të pacientit duhet të hiqen. Rrobat duhet të veshin off mirë dhe thahet shpejt. Pacienti Scarlet ethe kërkohet një kujdes të mirë të dashur të fëmijëve. Në javën e parë pas pacientët sëmundje caktuar pjesën tjetër krevat. Pastaj, në varësi nga shkalla e sëmundjes së tij, temperatura të ulëta dhe mungesa e komplikacioneve mund të ndryshohet. Gjatë trajtimit, vëzhgojnë paqe dhe të qetë, shpesh hedh në dhomë ku e fëmijëve. Gjatë verës, të sigurojë një rrjedhë e vazhdueshme e ajrit të freskët.

Foshnja pini sasi të vogla, por shpesh. Në ditët e para të trajtimit, le fëmija juaj një vakt të lehta. Fruta e dobishme dhe pelte kokrra të kuqe, fruta, perime, pure patate, fruta të freskëta dhe perime. Më vonë gradualisht të hyjë në dietë e enët e mishit dhe të peshkut. Nëse në ditët e para të sëmundjes foshnjë refuzon për të ngrënë, mos është. Trupi në këtë kohë fuqishëm luftuar sëmundjen dhe nuk humbim pushtetin në tretje. Pas kalimit një "periudhë kritike" të sëmundjes për të oreksit e foshnjës do të ktheheshin. Pas shërimit, shumica e fëmijëve të bëhet imun ndaj sëmundjes për jetën. Por nëse skarlatinë sëmundje kaluar shumë lehtë, është rreziku i përsëri.

Kjo mund të ndodhë nga kontakti me një fëmijë të sëmurë në qoftë se sëmundja në dritën e tij dhe me porosi, si dhe diagnostikimin e fruth i keq vënë gjatë. Pra, të jenë të kujdesshëm dhe të shëndetshme! Svetlana,