Ethet Hay - si për të trajtuar ethe hay


Alergji ndaj poleneve apo ethe hay (një tjetër emër të përbashkët - ethe hay) - një sëmundje e pakëndshme. Pra, kemi marrë një vështrim nga afër se çfarë ethe hay se për të trajtuar ethe hay, të përshkruar diagnozën dhe parandalimin e kësaj sëmundjeje. Dhe sigurisht jap disa këshilla të dobishme për cilësinë e përditshme e jetës së pacientëve me ethe hay. Vajza ishte 14 vjeç në gusht, ajo u vacationing me prindërit e saj në Jaltë. Deti ishte i bukur, i pastër dhe rërë të ngrohtë, plazh ishte plot me kolegët - Jeta luajtur të gjitha ngjyrat e tyre, siç është shpesh rasti në rininë e tij dhe moshën - më pak dhe më pak ... Pesë ditë para nisjes, vajza filloi një brutal, i tmerrshëm hundë hedhur lëngshëm sytë zaslezilis ... Duke parë të gjitha shenja të dukshme të një të ftohtë, nëna ime ka ndaluar atë për të notuar dhe ajo fatkeqësisht u ul në plazh të gjitha ditët para nisjes, i pikëlluar për nuk është koha për të vizituar të ftohtë e saj.

Familja u kthye në Shën Petersburg, kaloi një muaj - një kullojnë hundët dhe mendohet të kalojë. Mjeku qarkut edukuar duart. Dikush në punën e nënës sime këshilluar të regjistrohen allergist, dhe këtu ajo është gjetur se vajza nuk vuan nga të ftohtë dhe të sëmurë - alergji ndaj poleneve (dhe duke notuar rrugën, ishte e mundur). Që atëherë, një vajzë që jetojnë me një diagnozë të "ethe hay" dhe "ethe hay" ... mesazh i parë zyrtar i "Hay Fever" i bërë në 1819, MD britanik John Bostock, i cili i dha emrin e sëmundjes rutinë, duke sugjeruar se shprehja e tij është e lidhur simptomë me sanë. Vetëm pak më shumë se 54 vjet (1873), shkencëtar dhe mjek David Blakely nuk arriti të provojë se shkaku i ashtu-quajtur "ethe hay" është polen.


Në 1889, një L.Silich mjek rus në Shën Petersburg bëra në raportin e parë të ethe hay (fjalën "absintit" - si më të fortë shkaqet ethe hay kjo gjini e bimëve). Para së gjithash, le të sqaruar termat që ju duhet të dini për të gjithë të interesuar në sëmundjes. Kusht alergji quajtur rrisë të papërshtatshme përgjigje imune (dmth, reagimet e imunitetit të njerëzve), e cila çon në një gjendje patologjike dhe sëmundje. Ethet Hay ose rinokonyunktivit alergjik sezonal - sëmundje sezonale, e shkaktuar nga një reaksion alergjik ndaj polenit dhe karakterizohet me inflamacion të mukozës, kryesisht rrugëve të frymëmarrjes dhe sytë.


Ethet Hay është nganjëherë i quajtur "ethe hay", pavarësisht nga fakti se sanë ka shkakun prioritet sëmundje dhe simptoma të vërtetë ethe (me ethe, të dridhura, djersitje, etj), për këtë sëmundje nuk është e natyrshme. Në literaturën e specializuar ka edhe emra të tjera ethe hay, "rrufë pranverë", "astma polen", etj Zhvillim sëmundje është polen, pllenim cili ndodh nga era, është, para së gjithash, pemë, shkurre lulëzuar dhe bimëve. Madhësia minimale e grimcave polen lehtëson depërtimin e rrugëve të frymëmarrjes dhe të shkaktojë një reaksion alergjik në formën e kongjestion nazal, hundë i lëngshëm, gulçim, "ndjenjë" rërë dhe të kuqe sytë, dhimbje koke.

"Push plep", sipas disa mjekëve, allergists, është e padrejtë për të fajësuar ethet e shkaqet hay sepse grimcat poshtë shumë të mëdha dhe nuk mund të depërtojnë thellë në traktin respirator. Diagnoza e sëmundjes allergist me shenja vizuale dhe në bazë të historisë së pacientit. Diagnozë të saktë konfirmon quajtur skarifikatsionnye mostër. Lëkura e pacientit, kryesisht në parakrah, të bëjë, shkurtime të vogla sipërfaqësore dhe e varrosën alergjen ekstrakt. Nëse ka hyperemia (skuqje) dhe flluskë në prerje - një reagim ndaj alergjen është pozitiv. Testet diagnostike realizohet përtej periudhat e acarimit, kundër ndërprerjen drogë anti-alergjike për besueshmërinë e diagnozës.

Një person që vuajnë nga ethe të rënda hay seriozisht, për fat të keq, mund të merrni të sëmurë nga fundi i marsit deri në fund të shtator, shëndeti i tij ndikon thupër lulëzuar dhe pikante kullosa lulëzim livadh, shkurre dhe aromatik i bukur, dhe "shpirtin pelin" që është, të gjithë ata natyrës ruse momente të mrekullueshme nga Kaliningradit në Vladivostok, që këndoi i poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve - pacientët me ethe hay detyruar të vuajnë të dhimbshme dhe të shpenzojnë një shumë të holla në indet letër dhe kuruar alergji. "Yeah," - thotë lexuesi ynë, "do të thotë një kurë për ethe hay është!" Çfarë mund të ndihmojë? Si për të trajtuar ethe hay? Në alergji dallon dy lloje të trajtimit: - trajtim gjatë sëmundjes akute (në alergeneve sezon lulëzuar); - Trajtimi në një kohë kur mprehje është vërejtur (në vjeshtë dhe dimër).

Si e tillë, trajtim në sëmundje akute nuk ka kurë ethe hay, dhe vetëm zbut manifestimin e simptomave dhe mund të përmirësojë cilësinë e jetës, për shembull, për të shmangur të ashtuquajturën "kryq" alergji. Pacientët me ethe hay në sëmundje akute mund të lëshojë një reaksion alergjik, të tilla si produkte, të cilat më parë ai kishte nuk ka alergji, polen thupër mund të shkaktojnë alergjik ndaj karrota dhe arra; polen bari - në produktet nga drithëra dhe kalë dori. Alergji të pelin i kombinuar gjithmonë alergjik në mjaltë (mjalti sepse - kjo është asgjë si të lartë të koncentruar thartuar bleta polen).

Megjithatë, pavarësisht nga fakti se shkenca nuk di ende se si për të trajtuar ethe hay, në mjekët akute rekomandoj duke marrë antihistamines tableta, pika sy anti-alergjike, pika anti-alergjike hundës. Ata janë të mirë zbutur simptomat alergji. Nëse vështirësitë në frymëmarrje ndonjëherë të rekomandojë marrjen hlyukokortikosteridy aktuale. Antihistamines me ethe hay janë të klasifikuara si droga komplekse që kanë efekte anësore në trupin e njeriut, kështu që në vetë të angazhohen në çdo rast nuk mund, dhe duhet të ndodhë në allergist. Jashtë periudhës së acarimit, allergist kryen trajtim të veçantë që ofron një hyrje subcutaneously minimal përqendrimin e alergeneve që nuk mund të shkaktojnë një reagim patologjike, por "trenin" e sistemit imunitar dhe "mësojë" trupi nuk reagojnë ndaj alergeneve negativisht grimca.

Ky lloj i trajtimit është përdorur me sukses, por për fat të keq, allergist - një profesion i rrallë në vendin tonë me përvojë allergists të humbur, kështu që, në thelb, njerëzit tanë që trajtojnë veten e tyre gjatë periudhave të acarimit, që nuk është shumë e mirë dhe gjithmonë i shqetësuar për mënyrën se si për të kuruar ethe hay. Në këtë situatë ne mund të ofrojmë vetëm hay parandalimin dhe masa për të lehtësuar pacientin ethe. Këto janë: 1) Pastrim Daily lagësht të banesës. 2) Dritaret duhet të mbyllet ose rrjeta garzë, rrjetë është e rekomanduar për të fshirë me një leckë të lagur. 3) Nëse ethe hay diagnostikuar, nëse është e mundur, për të shmangur duke ecur në bashkëpunim

nyachnu dhe moti me erë, preferojnë shëtitjet pas shiut. 4) Çdo ditë, të marrë një dush dhe lani flokët tuaj. 5) Gjatë përkeqësimin jashtë, nëse është e mundur, të kryer terapi specifike imunitar në alergjik zemër alergjike të mirë. Megjithatë, ju mund të provoni mjetet juridike bimor për alergjitë. OlgaW,