Familjet dhe emrat e bimëve medicinale


Bimë, pjesë të ndryshme janë përdorur për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve në popull, praktikën veterinare dhe mjekësore, thirrje mjekësore. Emrat e tyre kanë kaluar shumë kohë nga brezi në brez, dhe njerëzit që kanë këtë njohuri, respektohet thellë. Sot, në sajë të zhvillimit të teknologjisë së informacionit mund të mësojnë në lidhje me përdorimin e bimëve në praktikën mjekësore.
Tani unë do të përpiqet të organizojë atyre një grup të vogël, listën me emrat e familjes dhe bimëve. Të gjitha bimët mjekësore e disponueshme mund të ndahen në tre grupe: bimeve -Official. Këto janë ato që janë të njohura dhe mjekësi zyrtar është përdorur gjerësisht. -Farmakopeyni - Official regjistruar edhe në Farmakopet kombëtare ose ndërkombëtare -neofitsiyni - apo njerëzit.

Shumica nuk janë kuptuar plotësisht. Herbs Ndani ekzistues në disa grupe. Kjo do të angiosperms, spaynolepestnyy, monocots dhe gymnosperms. Angiosperms janë grupi më i madh. Këto përfshijnë pothuajse gjysmën e të gjitha llojeve të njohura. Për këtë grupi i bimëve të karakterizuar nga pistil, poshtme e cila është e formuar vezorja. Ata nga ana e tij janë të ndarë në familjen e mëposhtme e bimëve: - Barbarysovyy. Familja dythelbor. Ai ka rreth 200 specie. Më goditës përfaqësues - barberry. Nga berberinës izoluar, që përdoren si një choleretic. -Berezovi.


Gjini e pemëve dhe shkurreve. Bright përfaqësues - thupër. Për qëllime terapeutike, përdorni gjethe, lëng, veshkave. -Bobovi (Fabaceae). Familja e rendit bobotsvetnye dythelbor. Përfaqësuesit e ndritshme - e bardhë akacie (lule e përdorur është konsideruar një mjet për të lehtësuar kapjen), tërfili i kuq (të mbledhur kokat lule, e përdorur për ftohjet, etj) -Bukovi. Në përdorim lisi farmaceutike. -Hvozdychni. Një nga familjet e mëdha. Si një shembull - Saponaria officinalis. Root është përdorur në përgatitjen e çaj dhe infuzione. -Heraniyevi. Për shembull, një nga përfaqësuesit të quhet barbarozë Robert.

Operon me gjakderdhje të brendshme dhe të jashtme, diarre. -Hrechani. Shpesh ka një mosmarrëveshje - përdoret në gjinekologji si një diuretik. -Zvirobiyni. Wort Shën Gjonit është një lëndë e parë për TEAS, vajra medicinale, ekstrakte. Ajo ka efekt diuretik dhe anti-inflamator. -Zontychni. Herbs shumëvjeçare. Për shembull, në farmatsepticheskoy përdorim industri anise (ka veti antibacterial), farmaci lovage (diuretik dhe expectorant). -Verbovi. Shelg leh është përdorur në ethe, të zëvendësojë kininë. -Istodovye. Përdoret istoda hidhur për broths dhe teas. Stomakut dhe expectorant. -Kamnelomkovyh.

Rrush pa fara më e zakonshme e zezë. Përmban vitaminë C, gjethet janë veprim diuretik dhe bën të dalë djersë. -Kirkazonovye. Kullosa dypalësh. Për shembull, për të përfshirë herbs Lëpushë Evropën. -Kislichnyh. Në industrinë farmaceutike përdor lëpjetë përbashkët. Ka diuretik dobët. -Konoplovym. Këto përfshijnë Cannabis sativa dhe HOPS zakonisht. -Kropyv'yani. Një përfaqësues i mirë mund të quhet hithër. Tani për tharë lëndëve të para për ilaçe bimor. -Hrestotsviti. Ka më shumë se specieve 3tysyach. Çantë Shepherd është përdorur në mjekësi dhe mustardë. -Krushynovyy. Një përfaqësues i mirë është olhovidnaya buckthorn.

Leh saj - një pastrues i mirë. -Lypovi. Në farmaci limonit përdoret për të bërë TEAS, tinctures. -Lnovyh. Tani liri më e zakonshme mbjellë. Për të përgatitur drogën përdorur flaxseed. -Zhovtetsevi. Këto përfshijnë drogës Aconite, bozhure medicinale, chystyak pranverë etj - lulekuqe. Një përfaqësues i mirë i familjes së bimëve lulekuqe është hipnotik, celandine. -Malvovi. Në të drogës përdorur alte farmaceutike (expectorant dhe anti-inflamator) dhe pyje Mallow (përdoret gjithashtu për të bërë TEAS, shurupe, decoctions, tinctures) -Orihovi. Më i njohur dhe e përdorur është arre. -Rozotsviti.

Kjo është një nga familjet e mëdha. Shumë prej përfaqësuesve të saj përdoren në mjekësi. Kjo murriz, luleshtrydhe, manaferra, raspberries, hirit mal, etj -rutovyh. Një përfaqësues - Ruta aromatik. Që nga rutinat e saj lirim përdoret nga hollësitë e capillaries. -Fialkovi. Në shumicën e rasteve të kësaj familjeje përdorni vjollcë Sweet dhe vjollcë trengjyrësh. Një tjetër nënklasa familje bimore unifikues, e konsiderojnë bimë spaynolepestnyy. Për të gjitha petals e tyre karakteristike të fuzionit, të pjesshme ose të polnoe.K Këto përfshijnë nënklasëve mëposhtme: -Aystrovi. Këto përfshijnë Arnica mal, lule misri blu, kamomil, yarrow, etj -Burachnikovye.

Për anëtarët e këtij grupi përfshijnë officinalis borage, officinalis Pulmonaria. -Valerianovi. Më goditës përfaqësues - mjek sanëz
lic. Shpërndarë në fushën farmaceutike. -Hubotsviti. Quite një familje të madhe. Përfshin borzilok të zakonshëm, rigon, balsam, trumzë, i urtë, etj -norychnykovyh. Numri më i madh i specieve në familje e këtij grupi. Më-të përdorura përfshijnë toadflax përbashkët, Digitalis. -Paslonovi. Në mesin e kësaj familje shumë bimë helmuese. Ata janë përdorur në industrinë farmaceutike - Belladonna, Datura. Përveç kësaj, ka ende gymnosperms (conifers ose) bimeve dhe monocots.

Ish përfshijnë dëllinjë Përbashkët dhe pisha, dhe të dytë Araceae (AIR) pivnykovyh (kasatik, shafran), Liliaceae (zambak të luginës në maj, hudhër) dhe familja Meadowgrass (shtrat) e bimëve. Bota e bimëve mjekësore është shumë i madh dhe të ndryshme. Në këtë artikull ju të paktën në gjendje për të marrë informacion mbi klasifikimin e tyre. Por tema ditur. Por për të karakterizuar, dhe të tregojë shenjat dalluese kryesore të familjeve të - kjo është një temë e botime të tjera në këtë faqe. dhe ata gjithmonë do. Brandy,