Patate lëng - përfitimet e trajtimit të stomakut lëng patate


Është e vështirë të imagjinohet se si njerëzit mund të bëjë pa patate ... por ai ishte gjithashtu një kohë kur jo në Amerikën e Veriut dhe Evropë apo Azi nuk e di edhe për të. Në kohën e tashme, ai, së bashku me grurë e të gjitha kulturave ushqimore është një nga vendet e para në jetë. Pra, me vetëdije patate quajtur nga populli "bukën e dytë".
Sot, pothuajse të gjitha vendet që janë në rajonet e butë të botës, ai i kultivuar patate që përmbajnë niseshte, saharoze, fruktoza, kalcium, kalium, fosfor, magnez, hekur, dhe elemente të ndryshme gjurmë, aminoacidet dhe vitamina. Gjithashtu në patate është proteina dhe globulin i disa alkaloide steroide që kanë anti-inflamator pronave, si në përdorim lokal dhe të brendshëm.

Të gjitha këto elemente patate kimike shëron shumë sëmundje. Ne jemi tani në faqen e flasin vetëm për trajtimin e lëng gastrointestinal në artikullin e tij "lëng i patate -. Përfitimet e trajtimit stomakut lëng patate" Si të dobishme patate lëng në stomak? Kohët e fundit, studiuesit polake kryer një studim të tubers saj, rezultatet e të cilave tregoi se niseshte patate sulfated ka antiulcer veprim, dhe lëng patate sukses trajton 12 ulçerë duodenale dhe stomakun. Lëng është në gjendje për të parandaluar dëmtimin e mukozës, pengojnë sekretimin e saj dhe të reduktuar aciditetin e stomakut, të hequr dhimbjen e ulcerat e stomakut dhe të zorrëve të vogla.


Kështu, studimi vijnë empirike në atë lëng patate ka veti të tilla si shërimin plagë, tonik, diuretik dhe anti-inflamator. Substancat të përfshira në tubers llogore celular vij ushqim, të reduktuar acarim lokale e traktit gastrointestinal. Për shkak të faktit se lëng patate është natyra alkaline doli fitues heq sulmet urth. Lëng patate Fresh shëron pankreasit që prodhon enzima për përpunimin e ushqimit në stomak. Dhe kjo ndihmon pastruar të gjithë trupin. Që lëng patate ka një shije të këndshme, ajo është e holluar shpesh lëngje të frutave dhe perimeve të tjera.

Që nga lëng e karrota dhe patate e ndihmon trupin të përballuar me çrregullime nervore që shpesh shkaktojnë sëmundje gastrointestinale. Megjithatë hollim me lëng patate është një ulje e pronat e saj medicinale, por kjo nuk e pakëson pronat e saj, në këtë rast, kur sëmundja është trajtuar njëri-tjetrin. Si të shtrydh dhe pini lëng nga një patate? * Për trajtimin e ulçerë peptike zhardhok patate të shëndetshëm, të varieteteve më të mira "American" dhe "Morning Rose", pa dëme duhet hekura, shtrydh me napë dhe të marrë lëng të marra nga lugë gjelle 3-4 ditë.

Pas kësaj kohe, të marrë atë në 2 lugë tre ditë. Pastaj rritet doza juaj është tolerohet mirë para se të përpiqet për të pirë një gjysmë gotë me lëng dy herë në ditë. Likuyetesya vijim muaj dietë. Ky është kursi i parë i trajtimit. Pushim Next javë në trajtim. Përsëri, filloni trajtimin, përsërisin kursin. Tashmë pas një lëng disa truket dhimbje stomaku largohem, dhe mund të zhduken plotësisht, humbi përzier, të vjella, urth. Përveç kësaj, për të përmirësuar tretjen, të rritur oreksin, ulcerat do zarubtsovuyutsya. Pas 2 kurseve, duke marrë lëng patate ulçerë stomakut, ju shpëtoj atë krejtësisht.

Pra, thjesht nuk mendoj se kjo ju jep të drejtën për të ri stomak tallen - pirjen e duhanit, pirja vodka, rum, cola, është yndyrë. Spicy, i kripur, i mbushur ... Ndiqni dietë dhe pastaj, pas gjithë asaj feste asketik, përfitimet shëndetësore. Dhe çfarë e kënaq, korruptimit të kundërtën çon në sëmundje. * Gastrit. Trajtimi i lëng gastrit patate në aciditetit mund të zbatohet nëse rozë saj zhardhok dhe varieteteve të kuqe. Për ta bërë këtë, të marrë fruta patate lëng 3 tbsp. l. 15 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Kur i keq traktit gastrointestinal me urth, gazit, si dhe mostretje, dispepsi, pije në mëngjes në një stomak bosh një gotë me lëng patate dhe të shkoni në shtrat gjysmë ore.

Një orë më vonë shtroj. Pra likuyetesya 10 ditë, pastaj të bëjë një pushim për 10 ditë dhe pastaj të përsëritur marrjen e patate llogore qelizë dy kurse më shumë. * Kapsllëk. Pini patate të freskëta lëng gjysmë filxhan 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies. * Pancreatitis. Kur pankreasit është i sëmurë, ajo nuk mund të përballen me lirimin e enzimeve për ushqim të përpunimit. Kjo do të thotë se ushqimi është tretur ngadaltë, dobët zhytur. Për të kuruar pancreatitis mëngjes të përditshme dhe në mbrëmje për 2 orë përpara se të hahet për të pirë 75-150 ml lëng të freskët dhe patate pas 5 minutash atëherë pini një gotë me shtëpi të freskët kos.

Për përdorim lëng larë varieteteve patate me lëkurë rozë. Likuytesya 2 javë, pastaj të marrë një pushim për 2 javë dhe pastaj të kalojnë 3-4 kurse të trajtimit. Si rezultat, lëng patate me pancreatitis bëni
biznes - sekrecion i pankreasit përmirëson, dhe hekur shërohet. Këtu ne ju tregojnë se si të përdorin një lëng patate me gastrit, pancreatitis, ulçerë stomakut, kapsllëk. Mbani në mend se të gjitha recetave janë për rastet e sëmundjes rikthim-falas. Gjatë sëmundjeve akute të traktit gastrointestinal lëng për të pirë një dozë gjysmë të 10-15 ditëve të zakonshme.

Kujdes Të gjitha vetitë shëruese të lëng patate të depozituara në të vetëm në të parë 10 minutat pas marrjes së saj. Trajtimi i lëngut të patates është e mundur vetëm me lejen e mjekut! Rinat Abdrahimov,