Fort dhimbje të fytit gjatë shtatzënisë, çfarë të bëjmë se kurë


Shtatzënia është një periudhë emocionuese dhe e lumtur në jetën e një gruaje. Ajo është e lidhur me pritje të lindjes së fëmijës, shpresë, gëzim kujdeset.
Por të gjitha këto emocione pozitive janë errësuar shpesh probleme të pakëndshme të lidhura me shëndetin. Ajo mund të shfaqet dhimbje papritmas barkut, stomak, ndonjëherë dhimbje koke, shpesh urth, mbrapa i lënduar, dhe papritmas shumë fytin razboleetsya. Sot ne do të diskutuar se si të vazhdohet nënën shtatzënë nëse ajo zabolilo, fyt reddened. Nuk është e mundur për të bërë më drogë. Si të jetë në këtë rast? Kjo dhe pyetje të tjera ne të përpiqemi të përgjigjem në këtë faqe interneti, në botime, fuqishëm dhimbje të fytit gjatë shtatzënisë, çfarë për të bërë se sa për të kuruar.

Pse një dhimbje të fytit? Zakonisht dhimbje që rezulton nga shfaqjen e infeksionit dhe inflamacion në bajamet. Kur shtatzënia është zakonisht një dobësim i sistemit imunitar si bakteret dhe viruset lehtë të hyjnë në trup, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme. Mikroorganizmave më të dëmshme të shkaktojë grykët, dhimbje të fytit, faringjit. Simptomat dhe trajtim të sëmundjeve të fytit gjatë shtatzënisë Kur sëmundja ndodh fyt dhimbje të fytit, temperatura e trupit rritet pak në 37,5 ° C. Atje gjendje e sëmurë, dobësi. Nuk ka ndjesi shpimi gjilpërash, thatësi gërvisht fyt.


Ajo mund të jetë i ftohtë, një kollë pak. Këto ndjenja të pakësojë përdorimin e ushqimit të nxehtë apo pije. Për trajtimin e sëmundjes gjatë shtatzënisë është përdorur zakonisht gargling bazuar concoctions kamomil, herbs, urtë dhe alkaline zgjidhje. Grykët akute dhe dhimbje të fytit janë sëmundje serioze. Nëse fyt zabolilo, veçanërisht kur gëlltitjes, nyjet limfatike përflakur, ethe atje - ka një probabilitet të lartë e një dhimbje të fytit ose grykët. Përveç këtyre simptomave ajo është duke përjetuar dobësi të rënda, dobësi. Ajo ka një dhimbje koke. Bajamet e kuqe, i fryrë, me film të mundshëm të bardhë, nyjet limfatike zgjeruar submandibular.

Nëse do të kishte shenja të sëmundjes, të jetë i sigurt për të thirrur mjekun. Kjo është shumë e rëndësishme. Angina rrezikshme komplikimet e saj, ajo është veçanërisht e rrezikshme gjatë shtatzënisë. Përfundojë atë në këmbë nuk mund. Kështu që trajtojnë pectoris dhe grykët duhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Vëzhgoni pjesën tjetër krevat, ju duhet të pini më shumë ujë. Dieta duhet të jetë e një përmbajtje të lartë të vitaminave. Për të hequr infeksionit duhet gargarë sa më shpesh të jetë e mundur. Angina trajtohet me antibiotik, e përdorur antiallergic, antipyretics. Në shtatzëni, mjeku do të zgjedhin ilaçe më të sigurta për foshnjen e palindur.

Shumë barna janë përdorur për të trajtimin pectoris, janë të kundërindikuar gjatë shtatzënisë. Për shembull, këto përfshijnë: Falymynt, Septolete, plus Strepsyls dhe ilaçe të tjera që përmbajnë ksilometazolina. Me kujdes dhe vetëm performancës grua shtatzënë mund të marrë aspirinë, ibuprofen. Perdorimi i kundërindikuar dipyrone, idometatsina, ketorolac, si edhe droga tjera. Tani ju mund të gjeni shpesh reklamat Coldrex dhe Theraflu përdorur për ftohjet. Megjithatë, nëna shtatzënë të marrë ato pamundur. Ato përfshijnë komponentët vasoconstrictor që ndikojnë në gjithë trupin.

Pra, edhe në qoftë se ju jeni të ftohtë, ju fyt i lënduar rëndë, të përmbahen nga përdorimi i tyre. Trajtimet tradicionale Nëse fyt i lënduar rëndë gjatë shtatzënisë, përdorni mjete efektive popullore që ju mund të përdorni nënën shtatzënë: Mix një filxhan 1 h L.. shurup rosehip (në dispozicion në barnatore), 2 tbsp. l. lëng panxhar të kuq, 2 sec. l. kos të freskët. Shtoni lëng të gjysmë limoni. Të gjitha përzierje mirë. Pini 1 tbsp. l. në 02:00 çdo faringjit dhe grykët. Pour 1 tbsp. qumësht 1 tbsp. l. i urtë thatë barishte. Boil, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. tendosje dhe vlim përsëri.

Hiq nga të nxehtit, le të ftohtë. Para se të shkojnë në shtrat, shtrirë në krevat, të pini supë të ngrohtë. Në vend të kësaj lozenges farmaceutike, tableta për zgjidhjen e një dhimbje të fytit, gojës mbajë 1 h. L. vaj buckthorn det apo përtyp një copë aloe gjethe të freskëta. Me dhimbje të fortë të fytit gjatë pectoris përgatitur infuzion antivirale për shpëlarje. Mix 1 tbsp. l. lë të rinj (veshkave) Birch, 2 tbsp. l. Lë eukalipt copëtuar, 3 tbsp. l. i urtë barishte. Pour 1 tbsp. l. përzierje 1 tbsp. ujë, të mbuluar, të përfundojë të vluar, të lënë për gjysmë ore. Pastaj tendosje, pije me të ngrohtë fyt zierje çdo 02:00. Pour 1 tbsp.

l. lule të thata kamomil e Calendula ose 1 tbsp. vluar ujë, të mbuluar, sallë