Depresioni i fortë sezonal që kanë dëshirë të shkoj me jashtë saj e depresionit


Në pranverë, kur dielli nuk na kënaq me ngrohtësinë e saj, mungojnë ngjyrat e ndritshme e natyrës, koha është e zymtë dhe gri, jashtë më shpesh troket shi dhe ulëritës era. Në ato ditë, shumë sulme depresioni i fortë sezonal, çfarë të bëjmë, se si të dalë prej depresionit të saj - ju kërkoni?! Ajo nuk dëshiron të dal nga shtëpia me askënd për të komunikuar. Në këtë kohë vetëm një dëshirë - të marrë jashtë në shtrat, nakrytysya batanije të ngrohtë dhe të shikojnë TV, hani mërzinë e tyre me ndonjë gjë ... Por kjo nuk është mënyrë për të dalë. Depresioni Vjeshtë - që është qëndrimi ynë. Në shumë mënyra, ajo mund të varet nga ushqimi që marrin. Si për të dalë nga depresioni?

Mundohuni për të përfshirë në ushqimet e tyre menysë që përmbajnë hormonet e gëzim, kënaqësi - pulave, djathë, makarona. Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të hani zarzavate, shalqi, banane, arra. Ato janë të pasura me magnez dhe vitamina të grupit B. Është e njohur se këto komponentë të dobishme efekt qetësues në sistemin nervor, duke eliminuar gjendjen ngacmuar dhe rivendosjen gjumë. Mos harroni për vitaminë E, e cila ndikon në proteina, karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë, ajo është vaj vegjetal. Të jetë i sigurt për të pirë rrush pa fara i zi, piper, majdanoz, agrume. Ata kanë vitaminë C, e cila luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e gjendjes normale të trupit, pengon rritjen e sëmundjeve infektive, na mbron nga hipotermi dhe hipoksi.Bëni tavolinë tuaj të bukur dhe të këndshme për syrin, e bëjnë të ngjyra të ndritshme. Domate të kuqe dhe trangujve jeshile, portokalli agrume, kungull të verdhë, patëllxhan ngjyrë vjollcë, Garnet bardovyy - të gjitha këto produkte "të ndritshme", janë në gjendje për të luftuar depresionin. Ata janë të ulët kalori dhe ju nuk keni fituar peshë të tepërt. Le të shqyrtojmë disa prej tyre. Kjo perime kungull - një nga më të dobishme. Në kungull aq shumë të shëndetshme yndyrna, proteina, vitamina, ajo mund të hahet nga askush. Kjo është një depo e elementeve gjurmë, vitamina esenciale. Tul i saj përmban kryesisht acid Askorbik (vitaminë C), e cila është veçanërisht e rëndësishme në vjeshtë, duke mbështetur sistemin tonë imunitar.

Karotene (provitamin A), thiamine (vitaminë B1), riboflavin (vitamine B2). Shumë prej kalium, fosfor, magnez, hekur, bakër, kobalt. Të gjitha këto komponentë të na ndihmojë që të jetë vigjilent dhe në shpirtrat e mirë. Përbërja kungull normalizuar metabolizmin, ka një efekt të butë laksativ, pastron trupin e toksinave dhe mbeturinave. Përzjerë alokimin e kripërave chloride nga trupi. Përmbajtja e lartë e fibrave dhe vitaminës E përmirëson pamjen, duke e bërë lëkurën të shëndetshme dhe flokët, ndihmon të humbni peshë, promovon tretje më të mirë të ushqimeve yndyrore. Kungull i takon produktet alkaline të eliminuar acidosis palcës së kockave, mëlçinë dhe gjakun.

Për të gjithë kjo nuk ka shkuar ne e kaluara, do të përpiqen për të gatuaj pelte kungull, pastruar 300 gr. kungull, prerë atë në kube dhe i derdh 200 gram. ujit. Shtimi 60-70 oz. sheqer dhe kuzhinier deri tenderit. Pas ftohjes bashkojë shurup dhe ngjyhet atë 6-7 oz. xhelatinë. Pasi të bymehet, nxehet atë, të sjellë një çiban nuk duhet të jetë. Derdhje një fryt të vogël për esenca shije ose rum. Cubes kungull tretem në molds dhe pour pelte e përgatitur. Ftohjes - vënë në frigorifer. Shegë Product, e cila është konsideruar si një xhevahir midis të gjithë fruta. Shegë është jo vetëm një antioxidant i fuqishëm, por edhe një burim i vitaminave A (i nevojshëm për rritjen e qelizave të reja), B3 (e cila siguron hormonet e arsimit të veshkave, acetilkolinës dhe kolesterolit), B5 (required për metabolizmin e karbohidrateve, yndyrna), C (me një mungesë të 'është të qenët i përgjumur, nervozizëm, ndjenja e depresionit, gjumë i shqetësuar), E (pengon zhvillimin e lodhje dhe dobësi e muskujve), kalium (rrit sekretim e kripë dhe sekretim të ujit.), acid folik (B9, është e përfshirë në nxitjen e hematopoiesis), hekur (pjesë e hemoglobinës dhe muskujt - pigment i frymëmarrjes) dhe polyphenols antioxidant (rrit rezistencën e enëve të gjakut).

Fruta të freskëta shegë janë shumë të efektshme për ftohjet, ndërsa lodhje si një agjent forcim. Në sajë të vetive të lëng shege domosdoshëm për nyje, flokët, thonjtë dhe lëkurën, si dhe anemi. Përgatitja atë të thjeshtë. Merrni një fryt të mesme, prerja bordit dhe me kujdes të fillojnë të bëjnë presion mbi shegë të saj, gradualisht duke e kthyer atë në të gjitha anët. Kur ju mendoni se të gjitha kokrra janë të grimcuar, me kujdes të bëjë një prerje me një thikë, dhe i hedh lëng në një gotë. Kjo metodë është e përshtatshme sepse gjate ikje në rrëmujë, ju nuk keni njollë llak e manave. Lëng shegë është e dobishme për kalimin e ushqimit në trup për rregullimin e traktit gastrointestinal.

Natyra është ushqim bujar, në mesin e tyre ka disa që mund të përfshijnë në dietën tuaj të gjithë vitit. Mundohuni të përfshijë ushqime enët sezonale. Pas të gjitha, natyra, duke treguar urtësi, duke i dhënë pronat dobishme, fruta, perime dhe barëra, dhe për arsye të mirë na prezanton me ta herë në një kohë, kur organet tona janë në nevojë urgjente të vitaminave dhe mikro-makro. Mos e injoroni këtë shqetësim! E pra, kjo është kur ju dhe në fund të fundit kjo nuk do të largohet nga depresioni sezonal, pastaj të ecin në kopsht botanik, vizitoni tregojnë lule. Unë ju siguroj se pranverë në vjeshtë, do të lënë një shenjë të pashlyeshme në disponimin tuaj, ku depresioni nuk është më një vend.

Dhe ne duam një faqe redaktuar këshillojë ju për të përdorur në asnjë llambë të bardhë, dhe shkëlqim të verdhë me spektrit të dritës në afërsi të diellit. Përdorni këto këshilla të thjeshta por efektive dhe depresion të rëndë të lënë! Bakinka,