Kedri Siberian familje pishe


Përshkrim. Siberian kedri siberian kedri apo pishe -. Medicinale monoecious pemë me gjelbërim të përjetshëm në lartësi 40 m Ajo i takon familjes së pishave. Mbathje hollë pemë në çarje të vogla të mbuluara me gri ose kafe-kuqe leh, e lartë është ngjyrë kafe dhe të verdhë, lamelare. Lë - hala. Ata ndryshojnë në 3-7 vjet, të ngurtë, trekëndësh, 5 hala në tufa. Degët dru kedri me pisha siberian të krijuar një kurorë harmonishëm, përhapje. Gratë gunga purple janë formuar në skajet e degëve sipërme 2 - 5 copë. Veshët e burrave janë në mes të kurorës nga ana shoots degë.

Pllenim ndodh në qershor dhe plehërimit nëpërmjet 11-12 muaj pas pllenim. Pastaj ripening pemë farë përfundon vetëm në muajin shtator të vitit të ardhshëm. Pishe Cedar siberian fillon të japë fryt vetëm në zona të hapura prej 15 - 40 vjeç të moshës. Fara e saj është - arra kafe në një predhë të vështirë. Shpërndarja. Siberian familje pishe kedri rritet në Siberi Lindore dhe Perëndimore. Një pema rritet në zonat me lagështi të lartë, e cila është veçanërisht nevojë për dimër. Çorape. Për të përgatitur drogën arra të përdorura, hala pishe, shell, rrëshirë dhe kedër veshka.Rezervave Veshkat dru gjatë pranverës së tyre ënjtje të hershme. Ata janë të thata në një të ngrohtë të ventiluar brenda ose jashtë shtëpisë. Harvest hala vit të parë. Ajo është e dimrit dhe vjeshtë vonë. Ajo është përdorur i freskët. Polen mbledhur gjatë lulëzuar dhe i ruajtur më tej në një enë të mbyllur fort qelqi. Përbërja kimike. Kernelit kedri përmban komponimet azotike, vajra, pentozany, karbohidratet, hirit, fibra, vitamina dhe minerale. Pishë kedri Siberian është një burim i pasur i jodit. Të arra pishe shell përmbajnë një shumë të tannins. Siberian hala pishe kedri përmbajnë terpenes, provitamin A, vitaminë C, alkaloide, taninet.

Kedri oleoresin përmban kolofon dhe terpentinë. Pronat farmakologjike. Përgatitjet CEDAR shfaqin antiscorbutic, baktericid, anti-inflamator, expectorant, astma, gjakut pastrimi, pronat diuretik. Aplikimi. Në pyjet me pisha të ajrit është i ngopur paqëndrueshme, dhe për këtë arsye ajo është praktikisht steril. Duke ecur nëpër pyje me efekt i dobishëm për njerëzit me sëmundje të mushkërive dhe për çrregullime nervore. Infusions, teas dhe decoctions pini tuberkulozi, astma, tracheitis, bronkit, pneumoni, inflamacion të mushkërive. Supë kedri Siberian hala pishe ekspozitave efekt expectorant në trupin e njeriut, ata gjithashtu shpëlarje gojën me stomatiti, angina fyt, varrosur në hundë gjatë një të ftohtë.

Dru hala përmirëson gjakut, përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut, ndihmon ato të pastra. Supë kedri Siberian hala pishe këshilloj gjakderdhje mitrës, dhe pesha e nucleoli arra ndihmon me mastitë. Infuzion dhe zierje e hala përdorur për të compress, mbytje, dhe si një locion ata përdorin lezione purulent lëkurës. Hala hidhura nga pema fërkim nyje në artrit, përdhes, reumatizmi. Dush halore - një agjent i mirë tonik. Gjithashtu dush i mirë heq tensionin nervor dhe lodhje. Infuzion të rinj kone pisha siberian Cedar përdorur në trajtimin e gastrit dhe ulçerë stomakut.

Cedar oleoresin përdoret për tuberkulozi pulmonar, sëmundjet e stomakut dhe duodenum, pneumonia. Kamfor me rrëshirë pishe përdoret në skizofreni dhe sëmundjeve të sistemit nervor. Terpentinë përdoret për fërkim në reumatizma, nevralgji, përdhes, ftohjet sëmundjeve të frymëmarrjes. Bath me terpentinë rekomanduar për artrit dhe bronkit prishur. Medikamente. Tretësirë. 100 gram hala kedri melchennoy pisha siberian derdh një gotë vodka dhe të lënë për një javë në një vend të errët, dhe pastaj profiltruyte. Përdorni për përdorim të jashtëm.

Vaj kedri duodenale ulçerë, stomak dhe gastrit. Merrni vaj kedri për 1 h. L. mëngjes për 30 minuta. para ngrënies dhe natën pas 2 h pas fundit të pranimit të saj. Infuzion i sëmundjeve të mushkërive. Hidh 1 filxhan ujë të vluar 10 gram veshkave melchennyh pisha siberian kedri dhe të lënë në një termos 3 h., Pastaj profiltruyte. Hani çdo 2 - 3 orë 1 rr.. l. Infusion për parandalimin e poshtër. 5 gram hala pishe kedri siberian bluaj në një mortajë prej porcelani, pastaj derdh një gotë me ujë dhe vlim për 20 minuta në ngrohje të ulët dhe pastaj të këmbëngulë 30 minuta, në profiltruyte fund.

Merrni infuzion menjëherë 1/2 - 1 filxhan në ditë. Infuzion Bath. 3 litra ujë të valë derdh 0,5 kg siberian kedri hala pishe dhe të lënë 04:00, pastaj profiltruyte. Tretësirë ​​e ulçerës së lukthit. 1/3 e gjysmë litër kavanoza kone pishe melchennyh mbushur buzë me vodka. Insistojnë në një vend të ngrohtë për 7 ditë, pastaj thahet me napë. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Supë si stomakut dhe diuretik. 1/4 litër ujë të nxehtë derdh 2 tbsp. l. veshkave pishe kedri Siberian dhe 30 minuta. ngrohjes në 100 ° C dush me ujë, pastaj 30 minuta. bëj pyetje të pakëndshme dhe thahet me napë. Merrni 3 vjet.

një ditë pas ngrënies për 1/3 filxhan. Supë mitrës gjakderdhje. 1 litër ujë të valë i hedh 1 filxhan arra pishe predha dhe vlim për 30 minuta në ngrohje të ulët, pastaj 2 orë insistojnë profiltruyte. Merrni 3 g. Per dite para ushqimit 0,5 gota. Kompresuara në sëmundjeve të traktit respirator sipërme. Për të prodhuar compress përzierje terpentinë dhe vazelinë në një raport prej 1: 5. Contraindications. Rrjedh nga rrëshirë terpentinë kedri, edhe me dritë