Përdorimi Senade tabletë, udhëzimet për përdorim, contraindications, përbërjen


Kapsllëk për njerëzit që vuajnë prej tyre konvertohet në vakt kohë reale. Kjo sëmundje shfaqet në të gjitha moshat, dhe arsyet për këtë mund të jenë të ndryshme. Më të - një dietë të varfër. Në raste të tilla, përdorimi senade drogës gjë e hidhur, udhëzimet për përdorim, contraindications përbërja është paraqitur më pas në këtë faqe. Nga kjo do të thotë se është e nevojshme për të trajtuar me kujdesin e duhur dhe të ndiqni udhëzimet. Ne do të përpiqemi të tërheqim vëmendjen në disa pika të rëndësishme në këto rekomandime. Analoge senade Seneyd, hlaksena Përbërja produkt Struktura përfshin një ekstrakt të ostrolistnoy Senna senade (në 1tab.

- 93,33 mg) Një sennozidy dhe B (13,5 mg). Medicines prodhuara në formë të sheshtë të rrumbullakëta tableta ngjyrë kafe që kanë blotches, me një rrip të defektit në njërën anë dhe mbishkrimi embossed CI PL A - nga ana tjetër. Paketuar në 500sht. Në dispozicion në formën e tabletave chewable [vanilje ose çokollatë], lozenges përtypet. Mekanizmi i veprimit Ilaçet janë pastrues senade bimor. Drogës vepron mbi receptorët irrituese mukozën e zorrëve, duke shkaktuar refleks peristaltikės, dhe kështu ndihmon për të shpejtuar procesin e zbrazjes zorrë dhe për të rivendosur funksionimin normal të tij.


Kjo nuk ka efekt në tretje dhe varësisë është. Veprim duhet të bëhet brenda 8-12chasov pas pranimit. Dëshmi Kapsllëk me hipotension dhe ngathtësi gastrointestinal, me lëvizshmëri të ngadaltë të zorrës së trashë. Stol lehtësim në prani të hemorroide, proctitis, fissures anale ose pas operacioneve e lindjes. Senade Aplikimi Si për të marrë pllakat senade në përgatitjen manual. I emëruar domethënë brenda, kjo është shpesh pritja mbrëmje. Të rriturit dhe fëmijët 12 vjeç - një herë në ditë (të pirë pasi të hahet para se të shkojnë në shtrat) një tabletë. Larë poshtë me ujë ose pije tjetër, gazuara.

Ndonjëherë efekti është i gjatë nuk ndodh, atëherë doza është rritur në dy pllakat, në disa raste - deri në tre në ditë. Nëse problemet në fëmijën nga 1 në 6 vjet, atëherë ju duhet të merrni një të tretën e tabletë. Pas 6 vjet - gjysmë një tabletë në ditë. Është e rëndësishme të kujtoni se duke marrë një dozë të kësaj droge befas të rritur nuk mund të rritet nga një gjysmë tablete (për të rriturit). Ka pasur raste kur përkundër udhëzimet për përdorim senade, efekti i drogës ka ndodhur shumë më shpejt se sa pritej, kështu që është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun më parë, e di mendimin e tij në pritjen e duhur të laksativ është që ju.

Arsyeja duhet të konsultoheni me një mjek është fakti se ky drogës contraindications ekzistojnë. Kundërindikimet senade Udhëzimet për përdorim tregojnë se droga nuk duhet të merren për pacientët me pengimin e zorrëve, dhimbje barku të origjinës të panjohur; semundjet akute inflamatore e kavitetit barkut, kapsllëku spastik, peritonit, me cystitis; njerëzit me ujë të dëmtuar dhe metabolizmit electrolyte e hernie mbytur, të mitrës gjakderdhje në traktin gastrointestinal. Kujdes është e nevojshme për të marrë këtë pastrues shtatzënë dhe lactating gratë që kanë pasur kirurgji të kohëve të fundit të barkut, fëmijët nën gjashtë vjeç, dhe njerëzit me mëlçinë dhe dështimi i veshkave.

Efektet anësore senade Nuk mund të jetë administrata kronik, mbidozë, hipokalemise, hematuria, proteinuria, dhimbje barkut, spastik gut melanosis natyra, të përzier, fryrje, të vjella, njollë e urinës; konfuzion, lodhje, diarre, skuqje të lëkurës. Vini re se në udhëzimet për përdorim "senade" tregon rrezikun e hipokalemise, dmth mangësi kalium, e cila çon për konfiskimet, dobësi të muskujve, etj .. Ajo duhet gjithashtu të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se ky ilaç përdoret së bashku me diuretikë tiazidë apo drogës i likuricias, rreziku i hipokalemise rrit në masë të madhe.

Rritja e dozë të drogës mund të shkaktojë diarre në mënyrë që pacienti do të duhet të marrë masa urgjente për të luftuar dehidratim. Para së gjithash - është e pijshëm tepruar dhe qasje në një mjek (zëvendësues plazma mund të jetë e nevojshme). Laksativ senade gjithashtu në gjendje për të thyer thithjen e tetraciklina. Keshillon / Është më mirë të mos e përdorin këtë pastrues për më shumë se dy javë. Në marrjen e urinës të drogës mund të jetë ngjyrë të verdhë-kafe ose të kuqe-vjollcë. Nëse merrni senade tre ditë pas jashtëqitjes nuk ndodh, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. LDSveta,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!