Pezmatim i lëkurës seborrheic e kokës, trajtim kombëtar


Kjo sëmundje zakonisht ndodh në foshnjat 3-5 muaj në adoleshentët. Gjithashtu, sëmundja mund të ndikojë në të rriturit. Përkeqësimi i sëmundjes që ndodhin më shpesh në vjeshtë, nganjëherë në verë. Për t'u marrë me simptomat dhe çfarë të bëjë me të, le të flasim sot për dermatit seborrheic e kokës, një trajtim popullor mjekësi popullore ofruar në faqen tonë. Seborrheic pezmatim i lëkurës - një nga sëmundjet më të shpeshta kronike të lëkurës. Kjo - peshore, skuqje formuar rreth gjëndra dhjamor e kokës. Sëmundja karakterizohet me shfaqjen e skuqje, lëkurë, formimin bollshme e zbokth.

Me acarimin e shpeshta të sëmundjes, trajtim i pamjaftueshëm mund të çojë në humbjen e bollëk e flokëve dhe baldness. Shkaqet e dermatit seborrheic Arsyet kryesore për shfaqjen e sëmundjes është e trashëguar, dhe prania në trupin e Staphylococcus aureus. Gjithashtu pezmatim i lëkurës mund të shkaktojë një kërpudhat maja Pityrosporum ovale. Shkaqe të sëmundjes mund të jetë gjithashtu çrregullime hormonale, Çrregullime të zorrëve, sëmundjen kronike të traktit gastrointestinal. Shenjat, simptomat e dermatit seborrheic Seborrhea me vaj, pezmatim i lëkurës të lëkurës të prekur bëhet me shkëlqim, merr një ngjyrë ka filluar të thinjet.


Sipërfaqja e tij nuk është e sheshtë. Seborrhea me vaj shpesh vuajnë formë vajzat - adoleshentë, të moshës 10-14 vjet. Gjatë pubertetit, lëkura e tyre është shpesh të prirur për të yndyrë. Sebum është e ndarë në krahët e hundës, ballin, cheeks, dhe në lëkurën e kokës. Për flokët me vaj seborrhea pas larjes të nesërmen përsëri bëhen të yndyrshme. Formë yndyror i dermatit seborrheic gjithashtu vuajnë shtatzëna, gratë lactating, dhe njerëzit me stres të madh mendor. Kjo formë e sëmundjes ndikon edhe të rinjtë. Ky lloj i thatë pezmatim i lëkurës seborrheic seborrhea mund të gjenden në fëmijët nën 14 vjeç.

Grevat seborrhea thatë ndikojë kokës, lëkurën. Ajo shfaqet në formën e thekon (zbokth) janë hequr, ju mund të shihni lëkurën reddened. Flokët në vende lëkurë i krisur i hedh lëng, i hedh lëng, në rënie. Ajo është gjetur shpesh lloj të përzier të dermatit seborrheic. Në fytyrë seborrhea me vaj, dhe të kokës - thatë. Si për të trajtuar dermatit seborrheic? Kjo sëmundje është një kronike, trajtim sepse ajo kohë e mjaftueshme. Zakonisht përdoret trajtim të jashtëm me kortikosteroidet, por ju duhet të jenë të kujdesshëm. Përdorimi i zgjatur mund të shkaktojë hedh lëng, skuqje të lëkurës, ajo mund të jetë e dukshme nëpër anije.

Kur dermatit seborrheic kanë shampoos të veçanta mjekësore, të cilat përfshijnë ketokonazolin, katranit thupër, zinkut. Përdorin ato për të larë flokët tuaj, kokës 2-3 herë në javë, derisa simptomat zhduken. Por ata nuk mund të përdorin më shumë se 2 muaj. Pastaj, ato mund të përdoren për parandalimin e dermatit 1 herë në javë. Shampo më të njohura në mënyrë efektive të hequr qafe të dermatit seborrheic është "Nizoral", "Sebazol", "Skin-Cap", "Keto Plus". Njerëzit të trajtojnë dermatit seborrheic Për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve janë mjete efektive folklorike, receta nga disa prej tyre: Hidh 1 tbsp.

l. i urtë barishte të thatë Neni 1.5. e ujë të valë. Cook rreth ngrohjes ulët për 5 minuta më shumë. Le cool, tendosje, shtoni 1 lugë. L. mjaltë. Dip një shtupë pambuku të përgatitur lëngun e mishit, të bëjë një locion në vendin e prekur seborrhea. Procedurat duhet të bëni çdo ditë, të paktën 3 herë grepa, derisa simptomat zhduken. * Provoni një trajtim popullore: Vendoseni në një termos 1 tbsp. l. copëtuar lisi leh, pour 2 tbsp. ujë të valë. Lini brenda natës. Infuzion Morning derdh në një enët e pastra, shtoni 1 lugë. L. mjaltë. Një infuzion i ngrohtë çdo ditë fshij në lëkurë e kokës. Gjysmë ore pas aplikimit, flokët duhet të lahet me ujë të pastër. * Hidh 100 g

Bar hypericum thatë 1 litër. vodka mirë. Mbyllni kapakun, hiqni një vend të errët për 7 ditë. Pastaj aplikoni tretësirë ​​për kremra, fërkim. Për ta bërë këtë, të holluar 1 tbsp. l. tretësirë ​​në një gotë me ujë të ngrohtë zier, thith një shtupë pambuku, fshij lëkurën e prekur. * Një trajtim i mirë i popullarizuar për dermatit seborrheic është hudhër të freskët. Nëpërmjet
shtyp, kuzhinier me qull me miell misri i freskët hudhër, lidheni atë me të freskëta gjethe copëtuar hithër (1: 1). Shto pak vaj liri. Lyej marrë nëpërmjet lëkurës thyer, të lënë në për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. * Mundohuni një ilaç popullore: Mix 3 ml 9% uthull, 10 ml kamfuri, 0,5 g Resorcinol (blerë në barnatore), 2 tbsp.

l. zgjidhje rozë e Permanganat kalium, 4 oz.
tetraborate sodium, 2 tableta trihopola, 30 ml i alkoolit salicyl, 0,5 cent. ujë të pastër, 20 ml dimexide. Në duart veshin dorashka. Të gjitha me kujdes bluaj deri qetë, e thatë në rrugën tuaj në rrënjët e flokëve. Përfundojë kokën me një peshqir, gjysmë flokët orë pije me ujë. Në trajtimin e dermatit seborrheic, mos harroni se trajtimi kombëtar ka një efekt pozitiv në kombinim me medikamente. Ata mund të ju rekomandojmë që të një dermatolog specialist. Cheers! Svetlana,