Fishkëllimë në shkaqet veshët, trajtim


Shumë ndjenjë njohur fishkëllimë, kumbues apo zhurmë në kontroll. Ato ndodhin shpesh, për asnjë arsye të dukshme dhe në një kohë të shkurtër të kalojë pa gjurmë. Por ndonjëherë shtet i pakuptueshëm tingëllon në veshët ndodhin shpesh dhe zgjasin më gjatë, ndonjëherë deri në disa orë. Kjo çon në siklet, humbjen e dëgjimit ndikon në performancën, pengon gjumin. Pse fishkëllimë në veshët, shkakton, trajtimi i kësaj situate të pakëndshme, unë ju them në këtë faqe interneti. Shkaqet bilbil dhe tringëllimë në veshët Dashuri pa lidhje: zhurmës bilbil - ajo sëmundje të dallueshme. Prania e këtyre ndjenjave janë një shenjë e pranisë në trupin e ndonjë patologjie.

Këtu janë disa nga shkaqet më të zakonshme të zhurmës jashtë, tinguj shumë të lartë, efekt afatgjatë në receptorët auditory. Bilbil që pas një farë kohe një person dëgjon, shpejt duke kaluar veten jashtë në të plotë shkakun e saj. Nëse ju vazhdimisht ose shpesh ndikojnë tingujt me zë të lartë për veshin e njeriut, ka një plagë e analyzer auditory dhe fishkëllimë në veshët mund të jetë një zhurmë konstante sfond, tingujt ndjerë në shkelje të integritetit të daulle e veshit, veshit për shkak të sëmundjeve inflamatore, lëndimet, veshit të mesëm dhe të brendshëm. Ky njeri dëgjon një bilbil, të cilat mund të jenë të shoqëruar nga një klik, rrahje.


Fishkëllimë, tringëllimë në veshët mund të jetë për shkak të paraqitjes së jashtme bllokimit sulfurik kanalit të veshit dhe i bllokuar grup tjetër të huaj. Këto ndjesi janë të zakonshme në pleqëri, si rezultat i plakjes. Ata mund të shoqërojnë sëmundjen, arteriosklerozës, otosclerosis. Në të moshuarit, përveç bilbilit, zhurma është një humbje dëgjimi aktiv, zakonisht simetrik. Fishkëllimë njerëzit dëgjuar që vuajnë nga hipertensioni. Me rrit presion bilbil dëgjohet simetrik, por në mënyrë të pabarabartë. Ajo shoqërohet me karakteristike "dridhej" sfond. Karakteri tinguj dëgjueshme përkojnë me ritmin e pulsin.

Nëse zhurma është dëgjuar fishkëllimë në veshët e mi vazhdimisht, është shterues në natyrë, ajo mund të jetë një simptomë e tumorit në veshin e mesëm, ose në tru analyzer të auditory qendrore. Bell, zhurmë, fishkëllimë në veshët mund të shoqërohet nga disa infeksione, të tilla si ftohjet, gripi, SARS, sinusit, meningjit, pneumoni. Gjithashtu simptomë karakteristike e alergjive. Në këtë rast, zbatimi i trajtimit të duhur të sëmundjeve të mëdha, tingujt e tjerë do të jenë të veten. Si për të trajtuar fishkëllimë zhurmë, tingëllim në veshët? Mbi të gjitha ne duhet të kërkojë këshilla nga mjeku Ent, një provim mjekësore.

Nëse shkaku tinguj pa lidhje nuk kanë disa sëmundje, të përpiqet të ndjekin disa rregulla: Shmangni zhurmë të fortë, zë të lartë, tinguj të mprehtë. Ajo duhet të sigurojë receptorët auditory ngushëllim; Në rastin e hipertensionit, të marrë atë një rregull për të matur rregullisht presionin e gjakut. Me ritme të larta duhet të marrë masa për trajtimin, parandalimin e Krishtit. Ndiqni një dietë të ulët të veçantë në kripë. Veshët Le të tjerët e plotë të paktën 30 minuta për të gjithë ditën. Ndiqni ushtrimin, në të cilat tension alternativ, relaksim të muskujve, të vendosura afër veshëve dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut.

Mjetet juridike popullore b mund të përdorë mjetet juridike popullore popullore për trajtimin fishkëllimës, zhurmë audible dhe tingujve të tjera pa lidhje. Këtu janë disa prej tyre: Mix tretësirë ​​alkoolit farmaci e Propolisi me vaj ulliri (1: 4). Tërësisht llokoçis mjet që rezulton, thith një tamponchyk vogël garzë, butësisht futur atë në kanalin e veshit.
Mbani shtupë duhet të jetë jo më pak se 36 orë. Pastaj merr një pushim për një ditë, pastaj trajtimi për të hequr bilbil përsëri. Për procedurat e plotë të rimëkëmbjes nevojë 10-12. Pas trajtimit të shpenzuar gjimnastikë. Shtypni veshët shuplakat, pastaj fshij ato, duke bërë një lëvizje rrethore.

Së pari, veprim clockwise palme, pastaj kundër akrepave të sahatit. Pastaj të shtyjë në mënyrë të vendosur duart në veshët e tij dhe të tërheqë përsëri ashpër. Pastaj futni indeksi gisht kanalin e veshit ashpër ajo lirshme. Të gjitha të përsëritur ushtrimin 20 herë. Si ju bëni këto ushtrime çdo ditë, një muaj do të harrojmë për siklet. Vënë në një pjesë të vogël të copëtuar termos freskëta fara, gjeth, bazat kopër. Hidh ujë të zier, të lënë për 1:00. Pastaj tendosje, pi një gjysmë gotë çdo herë para se vakt për 2 muaj. Nuk ishte një bilbil në veshët e mi, arsyeja e paraqitjes së saj duhet të sqarohet specialist.

Nëse ju dëgjoni tingëllon e çuditshme që askush përveç ju nuk mund të dëgjoni nëse ky kusht është i shoqëruar me dhimbje koke, veshët, nëse të gjithë i shoqëruar nga gjendje e sëmurë, dobësi - sa më shpejt që të jetë e mundur të kontaktoni mjekun tuaj Ent. Ne gjithmonë duhet të mbani mend se dështimi për të hyrë në specialist mund të kthehet në probleme serioze shëndetësore. Cheers! Svetlana,