Kruajtje, dhimbje, djegie në anus shkaqet, simptomat, trajtimin


Rreth sëmundjeve që janë të lidhur me rektumit dhe anusit, rrallë dua të flas për të gjithë. Pra, njeriu i sëmurë gjatë tolerojë simptomat e pakëndshme të djegies, kruajtje në anus, përfshin një apel për mjek. Por kjo situatë ndikim shumë negativ në mirëqënien psikologjike ndikon në performancën dhe humor. Djegia e fortë, kruajtje ndërhyn angazhohen aktivitetet e përditshme, të zgjidhin problemet, të komunikojnë me njerëzit. Sëmundjet e lidhura me këto simptoma janë shumë të zakonshme. Pra, sot në vend, ne do të flas me ju në lidhje me kruajtje, dhimbje, djegie në anus, shkaqet, simptomat, trajtimin e kësaj gjendje jashtëzakonisht të pakëndshme.

b Pse një ndjesi djegie në anus? Arsyet për këtë janë të ndryshme. Pirja e duhanit mund të shkaktojë një banale shkelje të higjienës personale dhe sëmundjet serioze të rektumit që ndikojnë në gjithë trupin. Acarim i anusit, duke shkaktuar djegien, kruajtje mund të shkaktojnë përdorimin e papërshtatshëm, letër përafërt tualet, jo të brendshme të freskëta apo të veshur vargjet e seams përafërt, liri ose pëlhura sintetike. Kjo është një shumëzim aktive e patogjenëve që shkaktojnë kruarje. Krehje lindin microcracks lëkurën nëpër të cilat bakteret depërtojnë.


Në të njëjtën kohë, infeksion mund të bashkohet infeksion purulent. Shpesh djegur në anus shfaqet në të plotë se njerëzit mbipeshë. Ata shpesh kanë skuqje pelenë dhe, rrjedhimisht, nuk është kruarje, djegie. Djegia mund të provokojë flokët shpeshta rroje në zonën anal. Kjo jep të rritet në shkurtime të vogla të lëkurës. Përveç rruajtje mund të shkaktojë një bosht e flokëve i hyrë në mish në lëkurë. Kjo shkakton atë dhe ka dhimbje, djegie, kruarje, parehati. Shpesh kjo situatë ndodh në njerëzit që vuajnë nga diabeti. Kjo sëmundje shkakton fortë, kruarje të qëndrueshëm, ndjesi djegie në anus.

Shumë shpesh, një ndjesi djegie, shurdhim, dhimbje në anus janë simptomat e hemorroide. Në këtë rast, kjo ndërhyrje mund të zbulojë gunga venoz rreth anusit. Nëse nodules janë brenda, ato mund të gjenden në humbjen e tyre. Gjithashtu një nga simptomat e hemorroide janë gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve. Gjatë stimulimit mureve deje ka kruarje të rënda, djegie, që nga shkarkimi nga rektumit irritojë indet përreth. Acarim i anusit mund të shkaktohet nga çarje rektumit, prania e lythat, anorectal fistula. Çarje, abrasions në anus shpesh shfaqet pas seksit anal përdorimin e tepruar.

Shfaqja Fëmijët e kruarje, djegie ndjesi në anus është e lidhur shpesh me praninë e krimbave të tilla si krimb zorrësh. Gjatë gjumit, femrat vë vezë e tyre në zonën anal, duke shkaktuar parehati, siklet, djegie, kruarje. Krehje lëkurën, vezë bie nën thonjtë, e ndjekur nga ri-infeksionit. Ndërsa një numër i vogël i worms, simptomat, djegien janë të rralla, çdo 2-3 ditë. Duke rritur kruarje e tyre të popullsisë, djegia vazhdimisht i shqetësuar.
Parazitë të tjera zakonisht shkaktojnë shenja të tjera të dehjes. Ata janë të shoqëruara me diarre, fryrje. Kjo ndodh kur i infektuar ascarids dhe llojet e tjera të krimbave.

Në këtë rast, jashtëqitje të shpeshtë shkakton acarim të anusit, ndërsa aty janë djegur, kruarje intensive. Gjithashtu siklet, siklet mund të tregojnë sëmundje të mëlçisë, mbyllje, mosfunksionim të kanalet biliare. Një numër i madh i biliare merr në qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar irritim. Djegia, kruajtje janë gjithashtu shenja të pranisë së Giardia. Zhvillimi i giardiasis shoqërohet pothuajse gjithmonë me dhimbje të forta cramping në bark, stools shpeshta konsistencës i lehtë. Për shkak se ajo mund gjithashtu të jetë itchy, djegie në anus.

Trajtimi djegur në anus Para së gjithash është e nevojshme për të përcaktuar shkakun, pasi kjo varet tërësisht nga trajtimi. Prandaj, ju duhet të refuzojë turp të rreme, kërkoni ndihmë nga një proctologist mjeku. Ju gjithashtu duhet të monitorojnë me kujdes higjienën e rajonit anal. Lahen këtë zonë me ujë të ngrohtë pas çdo stol apo zëvendësojë tualet napkins lagësht letër sanitare. Të jetë i sigurt për të shkuar nëpërmjet anketës mbi vezë krimb zorrësh dhe mikroorganizmave protozoare. Kjo duhet të kalojnë testet e caktuara. Ndonjëherë djegie, kruarje anusin e lidhur me ushqim të veçantë. Tifozët e me erëza, piper salcë bujarisht ushqim të mendojnë se përmes irrituese mbeturinat e ushqimit që janë në meshat fekal.

Parehati fillon pas aktit të jashtëqitjes, ruhet për 1-2 orë. Me djegien e fortë të padurueshme, kruajtje drogës përdorim dekarys, Pyrantel. Nëse parehati të shkaktuara nga hemorroidet, fissures mund të përdoren heparynova melhem përgatitja e Ndihmës xhel Troxevasin. Excellent eliminon simptomat e drogës Menovazin. Nëse dhimbje, djegie dhe kruarje e hemorroide erdhi nga, me berries pjekur e kuqe e malit hirit duhet të shtrydh lëng. Pini atë në 100 gram lëng tri herë në ditë, duke shtuar në të mjaltë dhe pastaj larë poshtë me ujë të ftohtë. Kjo është një mënyrë e proslablyayuschee mirë. Magjistar vërejti se lëng i Rowan kuqe e mbyllur hemorroide zbulon çfarë vjen lehtësim.

Kjo do të thotë që ju mund të përdorni vetëm pas saktësisht është i njohur për të shkaktojnë simptoma. Në rastin e përgjithshëm, në qoftë se ju ndiheni djegien konstante, trajtimi i kësaj gjendje duhet të përcaktohet nga mjeku-proctologist. Vetëm një specialist mund të përcaktojë shkakun, një diagnozë të saktë, të caktojë trajtimin e nevojshëm për të lejuar njerëzit që të përdorin fondet. Duke u përpjekur për të zgjidhur një çështje delikate, "qëndroj" siklet mund të çojë në pasoja shumë negative, derisa ndalesa gjakderdhje dhe kirurgji. Pra, gjeni forcën dhe të shikoni një doktor. Ai do të ju ndihmojë të përballen me këtë sëmundje.

Cheers! Svetlana,