Bimë kopsht violet aromatik


Violet Sweet mori emrin e vet nga erë të këndshme. Për më shumë se dy mijë vjet violet aromatik është një lashtat kopshtarit. Ajo me të vërtetë ka një aromë të mrekullueshme, e cila është veçanërisht audible në mbrëmje dhe në mëngjes herët orëve. Përshkrimi i violets ëmbël. Violet aromatike kopsht - një barishte gjithëvjetor barishtore që prodhon zvarrit rrjedh deri në 15 cm në lartësi. Takon violet familjes. Rhizome violet - servil. Lë - rrumbullakosura - ovate, basal, në bazë të një brazdë të thellë, formuar si një zemër. Bimët lulëzuar - blu-vjollcë ose ngjyrë vjollcë, nganjëherë të bardhë ose rozë, të rregulluar në formë individuale në gjeth të gjatë.

Fruta sferike të rregulluar në një kuti. Lulëzuar vjollcë Sweet mund të vërehet në prill-maj. Violet aromatike fotot kopsht. Bimë kopsht violet aromatik ka një shumë të emrave të njerëzve: matkina zogëz, sytë funny, violet aromatik, podlisok, ngjyra trigeminal, violets të ndritshme të kuqe. Violet Sweet Latine - Viola odorata L. Vendin violets aromatik përhapjen. Violet gjenden në skajet e pyjeve, midis shkurreve në Ukrainë, Krimea, në Evropian jugore Rusi, Siberi Perëndimore, Kaukazin, Bjellorusia. Një metodë e në rritje violet ëmbël violet teknikat e kultivimit të ngjashme me bagëti.


Fara mbjelljen e violets ëmbël të thotë duke përdorur vetëm fara fllad, sepse pas 60 ditëve të grumbullimit, ata humbasin germination tyre. Korrje vjollcë Sweet. Droga terapeutike të përgatitura nga bimeve medicinale barishtet e violets ëmbël. Kur bari kuptojnë pjesët ajrore - lule, gjethe, rhizomes dhe rrënjët.
Pjesët e bimëve aboveground grumbullojnë gjatë lulëzuar violets dhe rhizomes me rrënjët - në vjeshtë dhe pranverë. Përbërja kimike e violets ëmbël. Në rhizomes e violets ëmbël gjenden alkaloide, saponins, komponimet e azotit-përmbajnë, vaj esencial, acide phenolcarbonic dhe flavonoids.

Në një letër për bimë gjendet saponins, vaj esencial (oktenol dhe hentenol) acid heptilovyy, triterpenoids, steroid, flavonoids fenolkarbonovyekisloty. Në lulet përmbajnë karbohidratet më të larta alifatike, acidet yndyrore dhe phenolcarbonic, saponins, vaj esencial. Pronat medicinale e violets ëmbël. Të gjitha barishte ka analgjezik, anti-inflamator, qetësues, expectorant, antispasmodic dhe aktivitet antimicrobial. Violet aromatik: përdorimi i mjekësisë tradicionale. Infuzion i barit me rrënjët dhe rhizomes janë përdorur në pneumoni, bronkit, cystitis, tuberkulozi pulmonar, reumatizma, gur tëmthi dhe guri veshkave sëmundje, çrregullime metabolike, urethritis.

Pronat qetësues e violets të ndihmojë me pagjumësi dhe dhimbje koke, histeri, neurozë dhe epilepsi. Zierje Uji i rrënjëve të violets ëmbël të përdorura për gargling ulçerë stomatitnyh, pectoris. Supë lubrifikuar mirë mukozën orale në fëmijët me mëllenjë, është përdorur si një profilaktik për gripit. Supë ndihmon me lezione fungale të lëkurës dhe dizenteri amoebic. Infuzion i violet ëmbël lë përdoret për të trajtuar kancerin e sëmundjeve të gjuhës dhe fyt, për parandalimin e kancerit në traktin gastrointestinal. Infuzion i gjethet e bimëve me mjaltë ndihmon me kolit, stomatiti dhe kollitjes.

Fresh violet copëtuar lë ëmbël është bërë obligim për vlon, plagët septike dhe pezmatim i lëkurës. Nxjerrjen e ujit nga lule vjollcë janë përdorur si një qetësues, analgjezik dhe anti-inflamator agjent në konvulsione, pneumoni, dobësimin e kujtesës, marramendje dhe zhurmës në veshët. Gjalpë i bërë nga violet papërpunuara të përcaktuar për uljen e lëvizshmërisë së nyjeve dhe tendons. Violet trajtim Sweet. Të supë rrënjët aromatik vjollcë. 6 gram rrënjë dhe rhizomes derdh një gotë me ujë dhe zierje për ngrohje të ulët në një tenxhere smalt 11 minuta, pastaj le të qëndrojë për 50-60 minuta. Merrni supë 1 tbsp.

l. tri herë në ditë. Infuzion i ëmbël vjollcë lë. 15 gram violet lë filxhan zaparte e vlimit të ujit, thith një orë, filtër. Merrni një filxhan çerek tri herë në ditë para ushqimit. E njëjta ekstrakt mund të përdoret për kremra për trajtimin e pezmatim i lëkurës, vlon, plagët. Lule infuzion violets aromatik. 1 tbsp. l. lule vjollcë qelqi oblyyte e ujë të zier, thith 1,5 orë dhe filtruar përmes disa shtresa të napë. Merrni 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Infuzion i bimëve dhe rrënjët e violets ëmbël. 20 gram të bimëve të thata barishte pluhur me rrënjët dhe rhizomes obol litër ujë të vluar, thith 02:00, filtër.

Merrni 1 tbsp. l. tri herë në ditë para ushqimit. Tretësirë ​​e violets ëmbël. Bimët Gras pour vodka në një raport prej 1:10 dhe do të lejojë që të qëndrojnë për 10 ditë. Merrni 15 pika tri herë në ditë apo aplikuar topically për kremra. Kundërindikimet vjollcë Sweet. Përdorimi i drogës violet Sweet pa thyer doza, sepse kjo bimë - helmuese dhe trajtim ata duhet të jenë nën mbikëqyrje mjekësore. Carolina , veçanërisht për


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!