Pronat vaj vegjetal përfitojnë


Healers lashtë kuptuar të mirat e vajrave të ndryshme bimore për shëndetin e njeriut dhe filluan të përdorin atë si një agjent terapeutik. Ata besonin se nafta është në gjendje për të zbutur fokusin e sëmundjes dhe për të sjellë atë nga trupi. Dhe kjo është e vërtetë, sepse cilësitë që fshehin pronat vaj perimesh, ata janë për shkak të kimikateve. Ata butësisht dhe për të përmirësuar gjendjen tuaj të përgjithshme, ajo gradualisht shërimin. Megjithatë, ata të rivendosur sistemin imunitar, eliminimin e toksinave, toksina, përmirëson qarkullimin e gjakut. Megjithatë, secila prej tyre ka rrugën e vet - ajo është një përbërje kimike e vajrave dhe bimëve nga të cilat ato janë të pranuara - ndryshme.

Për të mësuar më shumë për njëri-perimeve pronat e naftës, përfitimet që ata sjellin, konsiderojnë ata veç e veç. Vaj luledielli Një nga vajra bimore më të njohura - luledielli. Ajo përmban vitamina A, D, E. Ra fjala, vitaminë E ajo përmban një sasi të madhe krahasuar me ulliri! Gjithashtu, ajo është e pasur me magnez, acide të pangopura yndyrore, të cilat kanë nevojë për njerëzit është shumë e lartë. Acidet yndyrore të pangopura nxjerrin kolesterolit, të normalizuar gjendjen e murit të enëve të gjakut dhe të marrin pjesë aktive në formimin e membranat e fibrave nervore dhe membranat qelizore. Ne e dimë se nëse vaj luledielli nuk është e nënshtruar për të ngrohur trajtim, përdorimi i saj do të ishte i dobishëm për sistemin nervor.Resorption vaj luledielli i parafinuar - i njohur për shumë një mënyrë për shërimin e trupit. Gjëja kryesore - të shpërndajë atë me stomak bosh. Merrni një lugë gjelle e gojës gjalpë dhe një karamele rrotullon të saj atje, zgjidh nën gjuhë për rreth 20 minuta. Gëlltitje ajo nuk mund të jetë! Kur ju mendoni se ajo ishte e rrallë - pështyjnë dhe shpëlarje tërësisht gojën. Veç kësaj, për trajtimin e vajit të lulediellit në mjekësinë popullore si laksativ dhe cholagogue. Vaj buckthorn Deti Deti buckthorn naftës - një medikament unik që ka shumë përparësi. Ajo është përdorur për djegie, ngrirja, trajton të mëdha (jo qelb).

Nëse grykët, faringjit, pezmatim i fytit, rinitis mukozës e hundës dhe fytit lubrifikuar me shtupë pambuku të lagur me vaj buckthorn det. Nëse mishrat e përflakur - ndihmë me aplikacionet buckthorn. Përdorin ato për të zbutur pambuku ngjyhet në vaj. Ajo ka qenë gjithashtu përdoret me sukses në trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike, proctitis (tamponin përdorura ngjyhet ato). Vaj ulliri Ajo është quajtur gjithashtu një eliksir i mrekullueshëm. Ai përbëhet nga 80% acide yndyrore monounsaturated që rrisin nivelin e kolesterolit të mirë dhe më i ulët i keq. Vaj përmban vitamina B dhe C, vitaminë E, carotene, fibra, pektin.

Vetitë e acideve yndyrore të vajrave vegjetale dhe antioksidantë ajo përmban sigurojë efekt parandalues ​​në sistemin kardiovaskular. Antioksidantë të saj në mbrojtjen kundër kancerit. Aplikoni vaj për 1 lugë gjelle në ditë efektiv kundër kapsllëk. Ajo gjithashtu përmirëson aktivitetin e stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe pankreasit. Përdorur gjerësisht vaj ulliri në kozmetikë. Greqi Gratë t'i bëj një maskë flokët nga përzierjen me uthull në sasi të barabarta. Lëkura e thatë është e përgatitur maskë ulliri. Për ta bërë këtë, përzierje 1 lugë çaji balta të tretur në ujë të ngrohtë dhe një lugë gjelle vaj ulliri.

Aplikoni përzierje në lëkurën tuaj për 20 minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë. Cedar vaj Ky vaj rejuvenates, ngadalëson procesin e plakjes. Acidet yndyrore të dobishme në atë se në soje, luledielli apo badiava. Rregullt përdorimi i tij është shumë i nevojshëm për fëmijët. Kjo ndihmon për të absorbuar më mirë trupi merr vitaminat dhe mineralet. Gjithashtu, ajo largon metalet e rënda dhe radionuclides. Vetitë fizike të vajit vegjetal në mjekësinë popullore përdoren për sindromi i lodhjes kronike, ajo rrit performancën fizike dhe mendore. Kjo është e dobishme dhe njerëzit me sëmundje të lëkurës, si dhe ata që jetojnë në kushte të ekologjikisht të pafavorshme.

Ketamine Ky vaj është nxjerrë nga Bean pluhur. Mjekësia ajo është përdorur si laksativ. Megjithatë, ju mund të përdorni atë për djegiet, ulcerat dhe plagët, duke siguruar efekt qetësues. Për të shpëtoj zbokth dhe forcimin e flokëve, fshij atë në natën e kokës, të përfundojë kokën pambuku, dhe në krye - një shall leshi. Në mëngjes të hequr përfundojë dhe lani flokët tuaj me ujë të ngrohtë. Vaj Bredhi Ajo përmban një numër të madh të substancave biologjikisht aktive me veti dezinfektues, anti-inflamatore dhe tonik. Vaji nga vaj pishe trajtohen purulent inflamacion, ulcerat, plagë. Thithja dhe fërkim atë të ndihmojë me një të ftohtë, gripit, bronkit dhe pneumoni.

I njohur efekt pozitiv në sistemin e tij nervor. Ajo heq lodhjen, relakson muskujt mirë, rejuvenates trupit. Ndërsa rreth 15 minuta për të marrë një dush me tre pika vaj, holluar në një gotë qumësht, trupi bëhet dritë dhe gjumë të qetë. Vaj liri Përmbajtja e acideve yndyrore në vaj flaxseed 2 herë më shumë se vaj peshku. Është lehtësisht të tretshëm dhe rregullon metabolizmin yndyrë. Megjithatë, vaj flaxseed ne shkroi në vend, kështu që edhe një herë ne do të nuk përsëris. E vetmja gjë që është vendosur të përqëndrohet në është fakti se përfitimet e çdo vaj vegjetal mund të kalohet konsumin e tepërt të pakontrolluar.

Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!