Kozmetike bimore me bazë bimore


Sot, është e vështirë për të takuar një person i cili nuk ka gëzuar nga çdo produkt kozmetik. Për më tepër, është e sigurt të them se kozmetika mori vendin e saj në jetën e jo vetëm gratë, por fëmijët dhe, më së fundi, burrat. Ku dhe si për të bërë dhe pse ishte e nevojshme? Gjatë gërmimeve, arkeologët kanë gjetur se kozmetika ishte i njohur në Egjiptin e lashtë. Edhe në ato ditë njerëzit ishin ngjyrosur buzët dhe qepallat, faqet rum'yanyly, trup dhe flokë të mbuluara vajra të ndryshme aromatik. Konfirmimi i kësaj - e famshme Papirusi Ebers, botuar në shekullin e 19 Egyptologist Georg Ebers. Në papirus përmbante informata se si të ngjyroset flokët tuaj, të përshpejtuar rritjen e tyre, rrudhat, etj Në Egjipt, e njëjta u gjet udhëzues e parë për kozmetikë, të bëra Kleopatra (I në.

BC. E ..). Receta e tij janë të rëndësishme sot. Babai i mjekësisë, Hipokrati dhe pasardhësi i tij Diokl rekomanduar krem ​​dhe maska ​​për të zbutur lëkurën. Ky i fundit madje ka shkruar një libër, i cili rekomandohet se si të kujdesen për sytë, lëkura, thonjtë, dhëmbët, përgatitjet e flokëve të përgatitura nga materiale bimore. Por krijues i parë i recetave të bukurisë nga burime të tjera konsiderohet gruan e monark romak Nero - papën. Ajo ishte një dashnor i të gjitha llojet e vajrave aromatik, ngjyra, ointments, salves, banjot aromatike, etj Prej saj kemi mësuar se si për të pikturuar flokët e zezë në dritë. Po, flokët në këshillat e saj për të fshij me një sfungjer ngjyhet në një përzierje e ahu hirit dhe qumësht dhie dhe pastaj të zëvendësojnë ato për zbardhues në diell.


Që nga kohët e lashta gatim kozmetikës bimor të zbresë në ditët e sotme. Sigurisht, në mes "i pari" dhe mjeteve moderne ekzistojnë dallime të konsiderueshme, por thelbi i tyre është që të përdorin një të tillë: ". Për të siguruar një pamje mahnitëse" Më parë do të thotë të trupit kujdesit të lëkurës, të armëve dhe të përballet ishin origjina thjesht natyrore dhe nuk ndryshojnë nga klasa. Në krem ​​moderne cosmetology çdo gjë, ointments, kremra, etj janë të ndarë në lloje. Edhe pse vetëm një dekadë më parë në raftet tona dyqan vendi ende nuk mund të mburremi një bollëk të kozmetikës. Për të gjetur krem ​​kishte për të shpenzuar shumë kohë dhe përpjekje.

Tani, në qoftë se ju jeni të sigurt që do të thotë që ju duhet për të, ju lehtë mund të shkoni në ndonjë dyqan dhe për të blerë atë. Nëse keni dyshim në zgjedhjen e kozmetikës, ju mund të shkoni në një të specializuar sallon bukurie, dyqan apo supermarket. Ka specialistë do të përgjigjem të gjitha pyetjeve tuaja dhe të ju ndihmojë të zgjidhni makinë që është e drejtë për trupin tuaj. Nëse ju nuk keni një minutë të kohës së lirë, ju mund të përdorni dyqane online, kompanitë dhe korrierë të cilët do të këshillojnë dhe të na tregojnë krem ​​tuaj të dëshiruar, ca balsam, etj
d. Aktualisht, industria e bukurisë është zhvilluar në mënyrë që nuk janë mjete të ndryshme jo vetëm për çdo pjesë të trupit, por për grupe të ndryshme të moshës.

Përveç kësaj, kozmetikë ndryshon sipas llojeve, ndër të cilat është një prej perimeve më të njohura. Pse popullor kozmetike gjelbër bimor? Fakti se popullariteti i kozmetikës natyrore i ka dhënë koha e tij duke hapur phytoestrogens në bimë, dmth harmonov hormone të ngjashme seksi femra. Falë tyre dhe përdorimi i rregullt i kozmetikës "të gjelbërta", ju mund të ngadalësojnë plakjen. Dhe të gjithë për shkak se flavonoids dhe estrogjene bimore ndihmon sintezën e elastin dhe kolagjenit në lëkurë, neutralizoj radikalet e lira, lëkurës zbardh, rosacea dhe trajtimin e celulitit. Flavonoids - perberesit e shumë bimëve.

Ata normalizuar proteina dhe metabolizmin yndyrë në qelizat, redukuar inflamimin. Rutin dhe kvertsitin 50 herë më shumë aktiv se sa vitaminë E dhe 20 herë - vitaminë C. Klorofili ka një mrekullueshme veti antiseptike dhe plagë-shërimit. Taninet rrjedhin nga leh ushtrojë antibacterial, antifungal dhe veprim astringent. I pasur në taninet Tree, manjolës kineze, bredhi, dëllinja, verr, kedri, boronice qershi. Së fundi, bar shumë minerale dhe vitamina. Dhe për plakjen dhe lëkurë të thatë është shumë i rëndësishëm vitaminë ushqim A, e cila është një hirit mal, të egra u rrit, acaroj, det-buckthorn, Calendula, kamomil dhe yarrow. Vitamina C në përgjithësi është gjetur shpesh në manaferrat vitaminë dhe fruta.

Silicon e dobishme për të ruajtur tonin e lëkurës është normale në shumë hithrat, horsetail, yarrow dhe larsh. Si te zgjidhni një "gjelbër" kozmetike bimore? 1. Kur zgjedhur kozmetike bimore duhet të shikoni kryesisht në pamjen, sidomos ngjyra. Mos harroni se ilaç natyral nuk duhet të ngjyra dhe mund të jetë margaritar. Nëse para se ju shampo apo krem ​​blu, atëherë ajo është 100% e sigurt të supozohet ekzistencën e bojë. Megjithatë, Phytocosmetics modern ofron përmbajtje të tij të bimëve të vlefshme vetëm 70%. 2. Nëse një ngjyrë produkt kozmetike ju nuk kanë gjetur asgjë të dyshimtë, do të përpiqen për të marrë frymë në erë.

Ajo duhet të jetë e mprehtë dhe të ketë një shije të bimëve apo të drogës. 3. Hapi tjetër në përzgjedhjen e produkteve bimore është për të studiuar përbërjen e tij. Nëse tregohet se produkti përmban vaj teknike (vaj mineral), atëherë nuk do të blej një produkt - kjo nuk është e natyrshme. 4. Vini re se kozmetike vërtetë bimore me bazë nuk përmbajnë asnjë preservatives dhe ka një afat deri në 1 vit. Vëmendje 5. Pay të paketimit. Më i gjerë "fyt" kapaciteti, kështu që ka shumë të ngjarë më shumë preservatives që përmbajnë krem. Ekspertët nuk e rekomandojmë përdorimin e bimor alergjive kozmetike pa testim paraprak.

Eksperimentet tregojnë se substanca natyrore shpesh shkaktojnë alergji sesa sintetike. Shumë shpesh, prodhuesi për arsye ekonomike, një hyn në fabrikë shton një shumëllojshmëri të kimikateve dhe paketimi thotë se ajo është një ilaç natyral. Të jetë veçanërisht të kujdesshëm kur zgjedh kozmetike, të blerë atë nga shitësit provuar dhe prodhuesit. Pse kozmetikës natyrore copë më mirë? Njeriu - një fëmijë i natyrës. Kjo është arsyeja pse kozmetike perime shumë më afër trupit tonë sesa sintetike. Përveç kësaj, prodhimi i përbërësve natyrore aktiv me një koncentrim optimale, në mënyrë që ata të ndikojnë në lëkurën e trupit të butë por në të njëjtën kohë në mënyrë efektive.

Përveç kësaj, një kozmetikë "të gjelbërta" përmbajë një gamë të bimëve që plotësojnë dhe përforcojnë veprimet e njëri-tjetrit. Mos harroni, për të marr mjetet e tyre të me bazë bimore dekurajuar. Ajo është e mirë për të parë një mjek cosmetologists që ju dëgjoni, vlerësojmë situatën dhe i bie në mjete të përshtatshme natyrore për ju. Rinat Abdrahimov,