Bimore yacnotka e bardhë


Përshkrimi i uzinës. Yasnotka ose e bardhë të vdekur-hithër - një bimë barishtore shumëvjeçare e drogës deri në 0,5 m I akuzuar për familjen Labiatae.. Bimët Stem e bardhë të vdekur-hithër i uritur, katërkëndësh, pubescent. Lë të bardhë zubchatokraynie vdekur-hithër, të gjatë, zemra-formë. Lulet janë me dy buzë, të bardhë, të mbledhur në whorls në axils e lë të sipërme. Bimët Fruta thatë, gjobë, të ndarë në katër arra. Yasnotka blooms bardhë nga maji deri në fund të vjeshtës. Ku bimë është e zakonshme. Yasnotka bardhë rritet në vende si fara e keqe, së bashku rrugët, gryka, si një farë e keqe në kopshte dhe pemishte. Shpërndarë në Azinë Qendrore, në Siberi dhe Rusi Evropian.

Foto bardhë Yasnotka. Çorape. Për prodhimin e drogave lule janë të bardhë vdekur-hithër. Ata janë korrur gjatë bimëve lulëzuar dhe pastaj të shtrirë në një shtresë të vetme, të thata jashtë në hije ose në një zonë të ventiluar. Yasnotka e bardhë: rritje. Bimë zakonisht rritet në toka me lagështi të moderuar dhe pjellore, preferon hije të pjesshme, acar. Për farë shumëzimit është përdorur, si dhe ndarja e mundshme e shkurret. Në pronën lekarstvennh, bimë duket bukur në një cep të errët të kopshtit dhe vilë. Hithër shurdhër, përbërja kimike. Bimore e bardhë Yasnotka përmban taninet, Lamin Alkaloid, flavonoids, vaj esencial, zamkë, saponins, carotene, vitaminë C.


Pronat medicinale e bardhë hithër. Pronat medicinale e bardhë të vdekur-acaroj, Hemostatic, expectorant, diuretik, anti-inflamator. Yasnotka e bardhë: aplikimi. Preparatet bardhë bimë vdekur-hithër rekomandohet per semundjet e traktit urinar dhe veshkat, çrregullime të sistemit tretës, hemorroide, urethritis, nefrit, cystitis. Infuzion dhe infuzion i bardhë vdekur-hithër e përdorur për hemorroide, gjakderdhje mitrës dhe të mushkërive. Infuzione ndihmuar me sëmundje fshikëz e tëmthit, rrufë i traktit respirator, mëlçisë. Infuzion i bimëve është një ilaç i mirë për dhimbje, rregullon ciklin menstrual, është përdorur në menstruacioneve ligët dhe të dhimbshme.

Infusion pije në fyt me anginë. Përgatitjet Topical vdekur-hithër përdoret për djegiet, sëmundjet e lëkurës, abrasions, shërimin plagë, çarje në lëkurë, ekzemë itchy. b Përdorimi i vdekur-hithër në recetave tradicionale. Sëmundje të mëlçisë infuzion, bronkit. 200 ml ujë të valë për të krijoj 2 tbsp. e luleve të vdekur-hithër këmbëngulin. Pas ftohjes filter, shtrydh. Pini 3-4 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Infusion për sëmundjet e traktit urinar. 200 ml ujë të valë për të krijoj 2 teaspoons bardhë lule të vdekur-hithër, të lënë për 5 minuta, filter, shtrydh.

Pini tri herë në ditë për 1/2 filxhan. Infuzion për përdorim të jashtëm. 2 teaspoons bardhë lule të vdekur-hithër derdh 100 ml ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, filtruar. Përdorimi për ujitje dhe fasha. Supë lule vdekur-hithër për përdorim të jashtëm. Litra ujë derdh 30 gram lule të bardha të vdekur-hithër, ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta, ftohet dhe filtruar. Contraindications Hithër shurdhër. Komponentet individuale bimët jotoleranca dhe shtatzënisë. Alexander