Bimore Dryopteris mashkull


Përshkrim Dryopteris mashkull. Bimët mjekësore Dryopteris mashkull - një fier i gjatë 30-100 cm në lartësi. Nga rhizomes të trasha të shkurtra, të cilat lë një shumë të rrënjëve të bukura dhe një bandë e errët të gjelbër, gjethe të mëdha. Peristoslozhnyye lë më të gjatë, të fryra në bazën e gjeth, mbyllur peshore ngjyrë ndryshkur-kafe. Pjatë pjatë Outline - i zgjatur-eliptike, tip - tonkozaostrennymi. Gjysma e dytë e verës lë nën zhvillimin Sporangiumet mbushur me mosmarrëveshje të shumta. Schitovnik foto mashkull. Barishtore schitovnikovye familje bimë rritet në pyje me hije dhe male në Ukrainë në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Azinë Qendrore dhe në jug të Siberisë Perëndimore.

Për trajtimin e rizomat korrur Dryopteris mashkullor fund të vjeshtës apo pranverë, por gjeth. Rizomat pastrohet nga rrënjët e vogla, gjethe, peshore, dhe prerë në copa të vogla, të cilat ndarë ato gjati, dhe pastaj provyalivayut ditë rresht nën qepalla, dhe pastaj të thata në 40 gradë Celsius në tharëse. Dyqan gati lëndë e parë gjatë gjithë vitit. Schitovnik Men, përbërja kimike. Në uzinën e rizomat Dryopteris mashkullor gjetur aspidinofilitsin. Centrali kryesor aktiv përbërës është acid filiksovaya, e cila shkakton paraliza e muskujve të tapeworms dhe të përjashtimit të tyre nga zorrë.


Bimore përmban albaspidin, acid flavaspidinovuyu, beeswax, vaj esencial, saharoze, niseshte, i hidhur dhe taninet. Përdorimi pronat medicinale. Me rizomat thata prodhojë ajrin e thatë dhe ekstrakt në formë të pilulës filiksan. Filiksan përshkruara për pacientët e prekur nga tapeworms (shirit gjedhit, lentets gjerë, shirit xhuxh). Mjekësinë popullore e përdor termocentralet që nga kohët e lashta. Infuzion të rrënjët e saj është përdorur si një ilaç për krimbat brenda dhe nga jashtë për kremra, vaske dhe qyl me tkurrje të vrullshëm e muskujve këmbë, reumatizmi, hemorroide, ekzemë plagë dhe plagët.

Për këtë qëllim, 100 gram rhizomes freskëta ose 50 gram rhizome thata, çiban, gji 3 litra ujë rreth 03:00 dhe është përdorur për të bërë banjë në një temperaturë prej 29 gradë. Mjekësisë tradicionale e Kaukazit Verior vlen Zierje e rrënjët nervore sciatic në sëmundje dhe sëmundje seksualisht të transmetueshme, dhe tretësirë ​​- në pleurit thatë. Fresh Dryopteris lëng mashkull është përdorur për të trajtimin e ulcerat dhe plagët. Mjekët tradicionale thonë se në mënyrë për të trajtuar reumatizmi kyçeve dhe përdhes nevojë për të fjetur në dyshekët e mbushur me të freskëta lë Dryopteris mashkull.


Përdorimi i drogës Dryopteris mashkull për shkak të toksicitetit të saj, dhe kërkon monitorim të kujdesshëm nga mjeku. Alexander