Bimore sholomnytsya lindor


Përshkrim shlemnyka lindje. Sholomnytsya lindore (Scutellaria orientalis L.) - rrëgjuar shkurre e familjes Labiatae pubescent shkurtër dhe drevesneyuschy në bazën e të rrjedhin. Lë ovate apo gjerësisht bimë, pinnatipartite ose hlubokonadrezannoy-crenate, i mpirë, top - e gjelbër, fund - me lulëzim të bardha a ndjerë. Lule shlemnyka grupuar kryesisht në inflorescences - spikes në axils e lë prykvitkovyh. Prykvitkove lë - gjerësisht, i dendur, e gjelbër kuqe-i zbehtë, membrana. Bimët Corolla rreth 3 cm të gjatë, të verdhë. Lindore lulëzuar shlemnyka mund të shihet në verë.

Bimore sholomnytsya fotot lindore. Bimore është shlemnyka shumë dekorative Oriental - shih. Fotografitë e. Rritet sholomnytsya jug? Ky lloj shlemnyka rritet më shkëmbore, bar, balta dhe shpatet zhavorr dhe shkëmbinjtë, kullotave. Ajo mund të shihet në Krime, në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz. Përgatitja shlemnyka lindje. Për trajtimin e impiantit rezervave bar dhe rrënjët e saj. Kimike shlemnyka Përbërja lindje. Në rrënjët e bimëve të gjetur acid Askorbik, vajra esenciale, flavonoids dhe taninet; në bar - flavonoids. Pronat medicinale dhe shlemnyka aplikimi lindje.


Liquid ekstrakt bimor sholomnytsi lindore toksiciteti i ulët, stimulon sistemin kardiovaskular, një diuretik, choleretic, hypotensive dhe veprim koronarorozshyryuvalnyy. Alkooli tretësirë ​​bari duke treguar qetësues dhe efekt hypotensive. Tretësirë, zierje ekstrakt nga rrënjët e bimëve dhe mjekësisë tradicionale rekomandohet për trajtimin e hipertensionit. Bimët Gras (gjethet, lulet, rrjedh) është përdorur nga jashtë për të bërë patches tumoreve. Droga Trajtimi shlemnyka lindje. Supë shlemnyka hipertensionit Lindore. 12 g të thata grimcuar në rrënjët pluhur oblyyte 2 gota ujë, dhe Gray në një banjë të vluar me ujë për të qeta ngrohjes 4 minuta.

Pastaj mënjanë dhe të lejojë që të qëndrojnë për një orë, filtër, përdorni një gjysmë filxhan 4 g. Per dite. Infusion shlemnyka pagjumësi Lindore, nervozizmi dhe hipertensionit. 3. l. melchennoy të thata bimë barishte zaparte nën kapuç 2 gota ujë të valë në 02:00. Pastaj filtruar përmes garzë dhe pini 1/4 filxhan 4 g. Per dite para ushqimit. Kundërindikimet shlemnyka lindje. A nuk e thyejnë doza!