Bimore sholomnytsya Baikal


Përshkrim sholomnytsi Baikal. Lartësia gjithëvjetor barishte 15-60 cm. I akuzuar për familjen Labiatae. Bimët Root me rhizome shkurtër branched shumë koka vertikale. Rrënja e kthesës sholomnytsi Baikal - limon të verdhë, jashtë - errët ngjyrë kafe. Rrjedh katërkëndësh sholomnytsi Baikal, të shumta degëzuar. Gjethet e saj janë heshtak, përballë, të tërë, të shkurtër. Lulet janë mbledhur në këshilla të rrjedh në një të dorës, blu, dy-buzë. Fruta përbëhet nga 4 arra, komplekse, piqen në gusht-shtator. Lule në qershor-korrik. Sholomnytsya Baikal foto.

Shpërndarja sholomnytsi Baikal. Bimët mjekësore sholomnytsya Baikal (Scutellaria baikalensis Georgi) të përbashkët në Lindjen e Largët dhe Transbaikalia. Ajo rritet edhe në brigjet e lumenjve, shpatet shkëmbore dhe balte, në stepat, me depozitat. Baikal Përgatitja sholomnytsi. Për prodhimin e barnave të përdorura rrënjët sholomnytsi. Rrënjët e bimëve korrur në gusht dhe shtator pas shlemnyka i plotë i kolonizimit të paturit 8-10 shoots. Rrënjët gërmuan peeled, prerë pjesët ajrore të bimëve, të larë në ujë të ftohtë dhe të thata në një zonë të ventiluar. Pas tharjes, të hequr materialet i zhveshi para dhe materialet e huaja.


Peshe produkt duhet të përbëhet nga të thata rhizomes trasha me mish në diametër rrumbullakosura, shumë të përdredhur rreth boshtit të saj, të mbuluara me grooves thellë të parregullta. Rrënjët leh tape, dritë kafe. Rrënjët e rinj nga ana e zbehtë, rrënjët e vjetra të verdhë në kthesë të errët ngjyrë kafe, astringent, shije e hidhur.
Shitore të paketuara në zonën e thatë ventiluar ndarë nga bimeve të tjera me kujdes si i fuqishëm. Grass sholomnytsi Baikal, zakonisht në detalit nuk është. Përbërja kimike sholomnytsi Baikal. Rrënjët sholomnytsi Baikal përmban glycoside skutellarin, flavonoids, resins, saponins, vaj esencial, niseshte, tanin.

Sholomnytsya Baikal: prona. Sholomnytsya një vasodilator, veprim antispasmodic dhe hypotensive manifeston pronat qetësues. Sholomnytsya Baikal: aplikimi. Medikamente me sholomnytsi Baikal obligim për çrregullime funksionale të sistemit nervor, hipertension I dhe II diplomë në nervozizmi kardiovaskulare, në rritje nervozizëm, dhe pagjumësi. Pacientët zhduken dhimbje në zemër, tringëllimë në veshët, dhimbje koke. Mjekësisë tradicionale përdor infuzion i rrënjëve sholomnytsi Baikal me miokardit, rrahje zemre, pneumoni, reumatizmi akute kyçeve.

Alkooli tretësirë ​​e rrënjëve sholomnytsi Baikal ka hipotensivnym, qetësues dhe efekt anticonvulsant. Trajtimi: sholomnytsya Baikal. Infuzion sholomnytsi Baikal. 1 filxhan i nxehtë zier krijoj ujë 1 tbsp. rrënjët e bimëve lugë sholomnytsi Baikal, ngrohje 15 minuta në një banjë me ujë të vluar për 45 minuta, pastaj i ftohtë, i hedh me napë të pastër infuzion. Vëllimi infuzion të sjellë ujë të zier në 250 ml. Merrni atë 3-4 g. Ditën 1 tbsp. lugë. Supë sholomnytsi Baikal. 1 filxhan ujë 1 lugë gjelle oblyyte. lugë rrënjët sholomnytsi Baikal dhe zierje për ngrohje të ulët 20-30 minuta, pastaj të ftohtë dhe profiltruyte.

Merrni 3-4 g. Dita 1 tbsp. lugë. Sholomnytsya Baikal: contraindications. Origjinalitet. b Alexander, veçanërisht për