Bimë Crocus sativus


Në mes të verës indiane, kur nëpër këmbë fillon të shushurimë gjethet dhe kurorën janë më pak, diku në një cep të largët të parkut, bari mund të gjenden në të mëdha lule erëmirë vjollcë Crocus sativus. Çdo njëri është i vendosur në dalje të corms peduncle pa gjethe. Pas të gjitha, ata shfaqen vetëm pas lulëzuar, por jo para se mes të tetor. Përshkrim. Kjo është një bimë shumëvjeçare bulbor mbjellë deri në 0,2 m. Ajo i takon familjes së irisit. Gjethet e bimëve janë dritë e gjelbër, linear, shfaqet pas humbje e ngjyrës lule. Lulëzuar bimët dritë purpurt, tuba, i madh.

Fruta - kuti. Bimët thatë stigmat janë shumë aromatike dhe shije të ëmbël. Lule shafran në shtator-tetor. Shpërndarja. Saffron - bimë vjetër njeri rritur dhe rritet kryesisht në Rusinë jugore, Krime, Azerbajxhani, Dagestan. E saj si një fabrikë dekorativ, e mbjellë në kreshtat, komponentet Gjelbërimi urban shtretër. Çorape. Në shtyp të përdorura për qëllime medicinale Crocus sativus. Ato janë mbledhur me dorë gjatë bimëve lulëzuar, dhe pastaj të thata menjëherë. Crocus sativus photo. Përbërja kimike. Bimë medicinale Crocus sativus përmban vaj esencial, pikrokrotsin hidhur, aglycones, thiamine, carotenoids, pigmente, riboflavin.


Në stigmës dhe gjeti vajra esenciale yndyrore, glukozë, vitamina B1, B2, dhe krotsip pikroktsin glycosides, gomë.
Pronat farmakologjike. Infuzion shafran dhe zierje siguron bën të dalë djersë, anticonvulsant, antiseptik, analgjezik, efekt diuretik në trup. Aplikimi. Crocus sativus - një medikament qetësues përdoret për lehtësimin e dhimbjeve kur dhëmbët janë të prerë në fëmijët. Bimore forcon sistemin e frymëmarrjes, mëlçisë dhe organet e tjera të brendshme, mund të rritur potencë seksuale. Shafran mjaltë ndërmarrë në mënyrë që të ndajë gurët në fshikëz dhe veshkat. Sativus Crocus - një mjet i provuar e lehtësimit të lindjes.

Stigmat infuzion bimët përdorin për gurë në veshka, spazma të rënda kollitjes, bronkit kronik, kollë e mirë. Topical infuzion drogë farë shafran pije në fyt dhe gojën, të lajë djegiet dhe plagët, duke e bërë kremra për sytë. Përdorimi i Crocus sativus ushqimit do të përmirësojë ngjyrën e fytyrës tuaj. Medikamente. Infuzion. Hidh një gotë me ujë të valë 2 h. Lugë stigmas të farës shafran bimëve, pastaj të këmbëngulë për të ftohur, profiltruyte. Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit. * 3 h. L. stigmat rreth një orë të qëndrojnë rreth 2 gota ujë të valë, filtruar, dhe 2 lugë.

l. merret tri herë në ditë si kollës së mirë, kollë vrullshëm, dispepsi. Si të ngrohtë locion ajo është përdorur për sëmundjet e sistemit nervor, si një analgjezik të jashtëm. Supë për përdorim të jashtëm. 2 lugë stigmat bimëve derdh një gotë me ujë, vlim për gjysmë ore në ngrohje të ulët, cool, tendosje. Contraindications. Mos harroni se në doza më të mëdha se 5 sativus g Crocus toksike. PS Në këtë shafran ka kohë që janë të njohura në shumë vende, trajtimit mjekësi tradicionale, stigma ajo e përdorur për të pikturuar konditeskih prodhimet - ëmbëlsirat, ëmbëlsira, krem, pije, si erëza për perime, peshk dhe enët e mishit si erëz për turshi.

Në Mesdhe, llambë e saj gatuaj dhe të piqem për të gëzojnë ato. Por më popullor gatim atë në vendet arabe. Ai madje kjo e tërë plantacione të kultivuara me dashje në Spanjë. Kështu që këtu është një bimë e dobishme - Crocus sativus! Carolina,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!