Bimë Shabelnik kënetë


Përshkrim. Një bimë shumëvjeçare barishte medicinale deri në 1 m. I akuzuar për Rosaceae familjes. Rhizome degëzuar, e kamufluar, të gjatë. Rrënjë rrjedhin në nyjet, të degëzuar, kafe-kuqe, në rritje. Lë të bimëve alternative: top lë - trigjethësh, më të ulët - imparipinnate, e përbërë nga 3, 5 dhe 7 gjethe. Lë sessile, në buzë dhëmbëzuar, jeshile të errët, serovoylochnye fund. Lule të rregullta, të mëdha, të kuqe të errët, 5-lepestnye. Frytet e bimëve - achene ekipe. Blooms Sabelnyk kënetë maj-korrik, frutat piqen në gusht. Shpërndarja. Bimë Shabelnik kënetë shpërndarë në pjesën e saj evropiane, në Siberi dhe në Lindjen e Largët.

Ajo rritet së bashku lumenjve, në lagësht pyjeve, floodplains, moçale, livadhe. Çorape. Medikamente janë të përgatitur me herbs, rrënjët dhe rhizomes Comarum kënetë. Rhizomes dhe rrënjët për të ruajtur ato në pranverë herët regrowth pjesëve të bimëve aboveground ose të bjerë pas vdekjes së tij. Ata gërmoj, lani me ujë të ftohtë dhe pastaj të thata në një tharëse në 30-35 ° C ose në një zonë të ventiluar. Gras bimët rezervave lulëzuar, pastaj të thata nën një tendë jashtë. Përbërja kimike. Sabelnyk përmban vaj esencial, saponins, vitaminë C, carotene, taninet, resins, acide organike.


Pronat farmakologjike. Sabelnyk kënetë ka analgjezik, Hemostatic, bën të dalë djersë, anti-inflamator, pronat astringent. Sabelnyk tregon një efekt stimulues në organet e tretjes dhe sistemin e frymëmarrjes, sistemin kardiovaskular. Sabelnyk kënetë mbështet dhe i jep formë struktura e kërc siguron elasticitetin dhe forcën, ul inflamimin, rikthen përbërjen synovial fluide. Aplikimi. Mjekësisë tradicionale rekomandon zierje e rrënjët dhe rhizomes e kënetë Comarum gjakderdhje të origjinave të ndryshme, reumatizmi, çrregullime metabolike, me dhimbje të stomakut dhe për të përmirësuar tretjen.

Zierje e tërë bimore është e rekomanduar për mishrat e gjakderdhje, dhimbje akute të dhëmbëve, angina, tuberkulozi pulmonar. Infuzion i tërë bimore është përdorur për të trajtimin e kafshon e qenve tërbuar dhe tuberkulozi pulmonar. Infuzion i bimëve barishtore pije në fyt me anginë. Infusion i kënetë Comarum përdoret në reumatizma, sëmundje të sistemit kardiovaskular, radiculitis, sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë, sëmundjeve gastrointestinale.
Fresh bimëve copëtuar barishte aplikuar për hemorroide, tumoret dhe plagëve purulent. Medikamente. Ftohjet infuzion. 1 filxhan ujë të valë krijoj një lugë gjelle e bimëve Comarum kënetë, dhe të insistojnë 01:00 profiltruyte.

Merrni 3-5 g. Per dite në një lugë gjelle. Çaj me një agjent forcim. 1 litër ujë të valë derdh 15 gram të bimëve barishte Comarum kënetë dhe të insistojnë 30 minuta, kullimin me napë. Merrni 1-2 g. Per dite në gotë. Infuzion. Brew 2 gota ujë të vluar 3 lugë copëtuar rrënjët Comarum kënetë dhe të lënë për 10-12 orë në një termos, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni para ngrënies 3-4 g. Per dite për 1/3 filxhan. Supë. 1 filxhan ujë 1 lugë gjelle oblyyte. sabelnyka lugë rrënjë dhe vlim për 30 minuta rreth ngrohjes mesme, pastaj ftohet për rreth 45 minuta dhe profiltruyte.

Merrni 4-5 herë në ditë në një lugë gjelle. Tretësirë ​​në sëmundjet e joints. 100 gram rrënjë grimcuar e institucionit kënetë Comarum në një shishe qelqi të litërsh kapacitetit qelqi të errët dhe të mbushur atë deri në të lartë alkooli 70%. Vendos shishe në prag dritarja nën diell, të lënë për 30 ditë, herë pas here lëkundje, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni 15-20 minuta. para ngrënies 3 g. në ditë në një lugë gjelle, tretësirë ​​e holluar në 50 ml ujë. Vaji në sëmundjet e joints. 0,5 litra vaj perimesh derdh 120 gram rrënjë grimcuar Comarum kënetë dhe të lënë për rreth 21-22 ditë. Rub në pikën e ndikimit dhe të nyjeve të dhimbshme.

Hemorroide. Derdh 100 ml ujë të valë 3 tbsp. lugë e lë sabelnyka kënetë dhe të sjellë një çiban. Pastaj vënë gjethet në një qese garzë dhe bashkëngjitni këtë kompresa të ngrohta në vend të lënduar. Contraindications. Edhe në doza të ulëta hypotensive nuk tolerojnë infuzion i rrënjëve të bimëve, dhe kënetë Shabelnik përshtatshme për bradycardia. Infuzion i impiantit nuk rekomandohet për fëmijët, gratë shtatzëna dhe pleqsh, si dhe droga tepër i ndjeshëm përbërëse. Efekt kurativ Comarum kënetë fillimisht shpesh shoqërohet me një përkeqësim të sëmundjes, por kjo frikë nuk është e nevojshme.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!