Chihotnaya bari bimore


Përshkrim. chihotnaya bari (devyatihryzhnaya bari, krovavnik priozernik bardhë, Matryoshka, etj) - është një bimë shumëvjeçare barishtore 30-70 inç i gjatë, me kacavjerrës rhizome. I akuzuar për Compositae familjes. Plant lë sessile, alternative, theksoi, vuzkolantsetni. Stem qetë, ribbed, drejt e në krye me duhmë përfundon tufë lulesh - mburojë me një numër të madh të shporta. Përfundojë shporta me 3 - 4 rreshta lë lëkurë. Lule margjinale në shporta të bardhë, të rrumbullakët, kallam, të mesëm - të verdhë, tuba. Blooms bimore në Qershor - Shtator. Frutat - achenes zgjatur të vogla, të cilat maturohen gjatë muajit Korrik - tetor.

Shpërndarja. Chihotnaya bari bimore gjenden në shumë fusha të CIS. Në Rusi rritet në pjesën evropiane dhe në Siberi perëndimore. Chihotnaya bari rritet në skajet, në ligatinat dhe livadhe me lagështi, gëmusha apo të ujërave. Photo chihotnaya bar. Çorape. Me qëllim të trajtimit duke përdorur rrënjët dhe barishte (gjethet, lulet, rrjedh). Rrënjët ruajtur ato në tetor dhe bar me shporta - lulëzuar. Papërpunuara të mbledhura tharë në hije. Përbërja kimike. Struktura e uzinës janë taninet, vaj esencial dominuar stereoptena, acide organike, substancë të hidhur ahillin Alkaloid, inulin gjetur në rhizomes.


Pronat farmakologjike. Bimë ka anti-inflamator, antiseptik, sherimit te plages, efekt analgjezik, përmirëson gastro - traktit intestinal. Aplikimi. Përdorimi i bimëve është i vetëm në mjekësinë popullore. Chihotnaya supë e bimëve të përdorura në enterocolitis, i shoqëruar nga diarre, hernia, Ulçera duodenale ose stomak, si një lëng për gargarë për dhimbje dhëmbi dhe të ftohtë, si një agjent hemostatik në tuberkulozi pulmonar, hemorroide dhe për të përmirësuar oreksin. Chihotnaya supë bar ndihmon gjakderdhje gëlltitje mitrës dhe urina përgjakshme. Melchennyy shporta lule pluhur dhe bimët barishte përfshira në hundë shkakton teshtimë, kështu që ajo erë dhimbje koke, ftohjet dhe sëmundjet e undead.

Bimët Fresh bari melchennuyu aplikuar për plagë të qelbëzuar dhe plagët për trajtimin e tyre. Medikamente.
Supë. Herbs supë chihotnaya gatuar në normën e 01:30, në mënyrë të zakonshme. Infuzion. Një e katërta e një litër ujë të vluar derdh 5 - 6 gram chihotnaya melchennoy bimë bari i thatë. Insistojnë atë në një enë të mbyllur për 2:00. Merrni 4 g. Ditën 1 tbsp. l. 20 min. para një vakt.