Chystyak pranverë fabrikë


Pshonka, zhabnik, sallatë lepuri Pshenko, treten Salatka, kuroslepnik, chistnik - të gjitha këto herbs - pranverë chystyak. Pranverë Chystyak i parë i familjes Ranunculaceae fillon në lulëzim në tayuschym dëborë. Si nuk chystyak pranverë? Pranverë Chystyak (Ficario Verna Huds) - është një bimë barishtore shumëvjeçare e familjes Ranunculaceae me rrënjët fijor dhe -potovschenymy corymbose. Rrjedhin i saj - 10 - 30 cm i gjatë, të degëzuar, ngjitje, shpesh me tubers precocial në axils e lë në detyrë. Lë - thickened pak, zemra-formë, e sipërme - në gjeth të shkurtër, më të ulët - në kohë. Lë crenate ose buzë notched në krye - shkëlqejnë në bazën - me blades shtytje.

Lulet janë të artë të verdhë, lacquered, 2 - 3 cm në diametër, i rregullt, i vetëm, me filxhan trigjethësh, lulëzuar obpadayuchoyu. Petals e lule - eliptike. Fruta - achene me shumë fruitlets. Chystyak photos pranverë. Rritet pranverë chystyak? Pranverë chystyak bimë mund të gjendet në Ukrainë, në pjesën evropiane të Rusisë dhe Bjellorusisë. Ajo rritet në gryka, edges pyjore, livadhe, në vende me lagështirë në shkurre. Pranverë Përgatitja Chystyak. Për të përgatitur drogën gjethet dhe rrënjët e përdorura. Lë rezervave - në prill-maj dhe rrënjët - në fillim të prill dhe shtator. Foto lule pranverë chystyak.


Përbërja kimike pranverë Chystyak. Letra e zbuloi carotene, acid Askorbik, alkaloide holeritrin chelidonine dhe në tubers - sheqer, niseshte. Në pjesë të ndryshme të bimës gjetur protoanemonyn (të freskët), saponins, anemonin (në të thata). Chystyak pranverë: prona të dobishme. Bimore ka anti-inflamator, plagë shëruese, diuretik, analgjezik, efekt të butë laksativ, dilutes gëlbazë kur kollitet. Aplikimi pranverë Chystyak. Zierje Uji i gjethet dhe rrënjët janë përdorur për hemorroide, poshtër, zgjebe, lythat, me konsolidimin. një barishte pranverë Chystyak shpëlarje gojën tuaj me stomatit, malcim nullesh dhe plagë të larë dhe plagët.

Razmelchennyye lë me gjalpë është përdorur si një melhem për aplikim në nyjet hemoroynyh. Pranverë Chystyak përdorur në mjekësinë popullore, shkatërrimtar dhe i lidh me dhjamë derri, dhe shpifjeve gjarpër vendin e kafshuar. Fresh lë të rinj të bimëve të përdorura për përgatitjen e pranverës vitaminë sallatë për pastrimin e gjakut, dhe shtoni atë në supave. Zhardhokët Chystyak mirë të përdoret si bimë të ushqimit për të lulëzuar dhe të gjatë lulëzuar, por para se të ripening. Pranverë contraindications Chystyak. Në kohën e ripening fruta të tërë bimore, duke përfshirë rrënjët dhe zhardhokët është helmues dhe nuk janë përdorur për trajtim.

Carolina