Bimë celandine dhe përdor të saj


Përshkrim celandine. Celandine - një bimë barishtore shumëvjeçare. Stem lartësi prej 1 m, të mbuluara me qime të rralla, ribbed, i drejtë, i uritur. Lë bimë pendor, alternative, fund gri, top, e gjelbër të lehta, gjethet e sipërme sessile, më i ulët - në gjeth të gjatë. Lulet ulem në gjeth të gjatë, lulëzim maj-qershor, ata janë të verdhë të ndritshme, dhe të mbledhura në çadra në skajet e rrjedh. Frutat celandine maturohet në korrik-shtator duket kuti struchkovydna unilocular. Farërat shkëlqim, ngjyrë kafe të errët, ovate. Bimore përmban një portokalli qumështi lëng.

Lulekuqe celandine caktuar për familjen.
Foto celandine.


Celandine: qëndrimi (shpërndarje). Bimët mjekësore celandine përhapje të madhe në Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Azinë Qendrore, Lindjen e Largët. Celandine rritet përgjatë rrugëve, pranë shtëpive, kopshte, kopshte perimesh si një farë e keqe. Çorape. Në qëllime mjeksore është të përdorni ajrore pjesë celandine. Dyqan celandine barishte ato në bimëve lulëzuar. Celandine duhet të mblidhen në mot të thatë. Mbledhur të para të thata gjatë natës në një zonë të ventiluar ose në një tharëse në 50-60 ° C. Nëse rrjedhin lakimi mos e bëj dhe të thyer, lëndë e parë është konsideruar thatë.


Afati i ruajtjes së lëndëve të para - 3 vjet. Përbërja kimike e celandine madh. Celandine përmban flavonoids, saponins, alkaloide komplekse, vaj esencial, carotene, helidonovuyu, askorbik, malik, helidoninovuyu, sucinik dhe acid citric. Celandine: pronat e uzinës. Celandine ka analgjezik, antispasmodic, veprim qetësues ndikon sekretimit të biliare dhe sekretim saj në zorrë, dhe ka shprehur pronat antivirale dhe antibacterial.
Përdorimi i bimëve. Njerëzit e dinë bimore celandine dhe përdorimin e tyre duke folur për një kohë të gjatë. Pra celandine është përdorur për të trajtimin e çrregullimeve të mëlçisë, zorrëve, fshikëz e tëmthit.

Fresh barishte celandine lëng dhe celandine pengojnë rritjen e tumoreve malinje, kanë efekt bakteriostatik në mikobakteret TB. Bimë lëng është në përdorim në trajtimin e prostatitis kronike. Infuzion i celandine është përdorur për të trajtuar sëmundje të caktuara të lëkurës dhe përdhes. Infuzion i pije barishte celandine në atherosclerosis. Lëng të freskët e centralit celandine është përdorur për të trajtuar aknet, ata të reduktuar calluses dhe lythat thaj. Ajo përdoret sëmundjet fungale, kromë, kanceri i gjirit, ekzema. Në celandine supë në sëmundje të ndryshme të lëkurës lahet fëmijët, përdorimi i tij ndihmon me dermatoses itchy.

Celandine përveç - një trajtim i mirë mjet i djegiet dhe frostbites. Mjekimi me drogë bimore celandine. Infuzion si një choleretic, laksativ dhe analgjezik. 1 tbsp. i bimëve celandine derdh një çerek litër ujë të valë e nxehtë, pastaj të nxehtë në një banjë me ujë për pesëmbëdhjetë minuta, të ftohtë për një orë, filtër. Vëllimi infuzion të sjellë ujë të zier në 250 ml. Pini pesëmbëdhjetë minuta para ngrënies 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Infuzion me dyskinesia tëmth. 2 tbsp. lugë herbs celandine derdh një pintë ujë të vluar, të lënë për 4 orë, pastaj thahet.

Merrni me stomak bosh në mëngjes dhe në mbrëmje në një kohë për të 3/4 filxhan. Infuzion i arteriosklerozës. Një lugë gjelle e bimëve copëtuar celandine filxhan krijoj ujë të valë, të lënë për gjysmë ore, tendosje. Pini tri herë në ditë për 0,5 gota. Tretësirë ​​e celandine. 20 g celandine barishte derdh një gotë vodka, këmbëngulin 10 ditë, herë pas here lëkundje, profiltruyte, e përdorur materialet e papërpunuara të shtrydh. Pini me gulçim 25 pika. Infuzion me këmbët djersitje. 200 g të celandine barishte krijoj 2 litra ujë të zier, për të ftohur bar. A dush këmbë. Lëng i celandine. Bari i freskët me rrënjët e të lara, të vendosur në hije të prosohly e ujit.

Pastaj rrënjët e saj dhe të lëvizni nëpër një mulli mishit apo shtrydhëse frutash e perimesh. Duke rezultuar në masë është i shtypur. Lëng është derdhur në një shishe qelqi të errët në mënyrë që buzë e qafën e saj në të majtë dhe 1-2 cm fort. Çdo ditë shishe le të ajrit për aq kohë sa ai ndalet për të shkuar. Lëng duhet të ketë një ngjyrë qelibar. Shishe me të për të mbajtur në një vend të ftohtë të errët, por jo në frigorifer. Lëng i celandine varros hundë e 1-2 pika në sinusit, ato reduktojnë lythat, lyej njollat ​​e lënduar me depozitat kripë, sëmundje çamçakëz yndyrat gjatë 3-5 herë e tyre në intervale prej 3-4 minuta. Ose lëng i holluar me ujë në një raport prej 1: 2 dhe rubbed në rrënjët e flokëve të rritet, konsolidimin dhe forcimin e flokëve.

Celandine: contraindications. Pronat medicinale e bimëve celandine dhe përdorimi i saj është perceptuar në mënyrë adekuate si celandine - një bimë helmuese! Ajo kundërindikohet në pacientët që vuajnë nga numri pektoris, sindromave neurologjike, astma, epilepsi. Kur i jashtëm celandine tepruar lëng përdorimi mund të provojë të inflamacion të lëkurës, zakonisht vazhdon me formimin e bubbles. Lexuar për trajtimin e sëmundjeve në celandine libri Lydia Kostina "Trajtimi i celandine".