Bimë medicinale Chernokoren


Chernokoren drogës ka shumë emra, duke përfshirë gjuhën Pécy për ngjashmëria e gjuhës lë qenin. Tjetër popullor emrat: qen Lungwort, rrënjë i qenit shtarë të kuqe, verbëri, mish pule, apuhta, bari i dobët, bar live, bëri mënyrë, patë, mace e bukur Kuzhuh, lopushnyk, horr, Lungwort, burr, stepë elezhnyak, shalenets, schelkuha, parazitare bar pochechuyny barishte.

Përshkrim.

Drogës Chernokoren - një barishte gjithëvjetor të 0,90-1 m në lartësi me pubescent drejtpërdrejtë rrjedh se degëzuar në krye. Rrënja e shufra vertikale, malohillyastym në 2,5 cm në diametër.

Rrjedh bimore - izoluar, më pak e numrit të 2 - 3 grooved, myahkovolosistye. Bimët mjekësore që i përkasin burachnykovyh familjar.

Lë lantsevidnye qenit rrënjë, alternative, prizhatoopushennye, i madh, deri në 0,20 m, të mbuluara me një gri të hollë ndjerë. Gjethet më të ulëta - të gjatë, të mesëm dhe të sipërm - sessile.

Bimë të lulëzuar droge chernokornya zakonisht errët - vjollcë, ndonjëherë me një nuancë të kaltër ose të bardhë, të vogla, të mbledhura në curls në krye të rrjedhin dhe panicle formë tufë lulesh. Lulet kanë pesë - petal Corolla gyp-formë spliced. Stamens pesë, ata janë të vendosura në tub Corolla.


Shtyp me katër lartë - teh, katër - vezore alopecia.

Fruta kur chernokornya pjekur të bjerë në 4 flaps arrë me spines tëri në sipërfaqe, e cila është shumë mirë të kapem për çdo veshje.

Chernokoren Lulëzuar nga qershori deri në gusht. Fabrika e tërë ka një erë të veçantë, i ngjan një mouse.


Chernokoren medicinale Photos.

Shpërndarja.

Shpërndarë në Perëndimore dhe Siberia Lindore, pjesën evropiane të CIS, Kaukaz dhe Azinë Qendrore. Kjo ndodh në Ukrainë, pjesën evropiane të Rusisë, Siberi, Bjellorusia, Kaukaz dhe Azinë Qendrore.

Ajo rritet në shkëmbinjtë, shpatet, livadhet stepë, zhavorre përgjatë lumenjve, nganjëherë në skajet e pyjeve me pisha në afërsi të fushave, në shumë të lira dhe fusha, kopshte, në shtëpi, në shkëmbinjtë në vende si fara e keqe në shkurre përgjatë rrugës të thatë livadhet në argjinaturave hekurudhore.

Kultivimi i chernokornya medicinale në kopshtin e pemëve frutore bëjnë brejtësve anashkalojë anën e tij.

Çorape.

Me qëllim të përgatitjes rrënjët medicinale dhe lë chernokornya.

Rrënjët gërmoj në fillim të vjeshtës - fund të verës dhe pas pastrimin e tokës dhe rrjedh, të thata në një zonë të ventiluar.

Lë rezervave gjatë bimëve lulëzuar, dhe pastaj të thata në ajër të hapur në hije.

Grass gjithashtu grumbullojnë gjatë lulëzuar (Maj - Qershor). Pjesë Ground e bimëve është e prerë në një lartësi prej 1/10 m nga toka. Thatë gjethet ose në tharëse në 35-50 ° C.

Përbërja kimike.

Të gjitha organet përmbajnë alkaloide (tsinohlossein, tsinohlossin, konsolidin hlyukoalkaloid, heliosupin), carotene, resins, choline, yndyror dhe vajra esenciale.

Në rrënjët dhe fara - inulin, taninet, alkanin, fumarik dhe acid cinnamic.

Rrënjët - ngjyroset tsinohlossein Alkaloid, heliosupin hlyukoalkaloidy dhe konsolidin. Rrënjët përmbajnë alkaloide konsolidin, tsinohlossin, inulin, resins, taninet, yndyror dhe vajra esenciale. Në bar - saponins, alkaloide, choline, një vaj esencial.

Alkaloide toksike tsinohlossin Curariform tregon një efekt të dobët mbi trupin e njeriut që vepron si një helm me sistemin nervor qendror.

Pronat farmakologjike.

Bimore ka një qetësues, astringent, analgjezik, anti-inflamator, epiteliziruyuschim dhe veprim expectorant.

Aplikimi i jashtëm zbulon pronat kunder kruarjeve të uzinës, dhe aftësinë për të rivendosur indet.

Aplikimi.

Pjesa nëntokësore.

Rrënjët janë përdorur në homeopati. Mjekësisë tradicionale është përdorur për të bërë decoctions, infusions, tinctures, duke marrë lëng. Efekti rrënjët spravlyayutsedatyvnu në konvulsione, dhimbje, sëmundjet e mushkërive dhe stomakut, kollë. Outdoor përdorim - frakturat, reumatizmi, wen, lythat anal, djegiet, tumoret, plagët, vlon, kafshon kafshëve tërbuar, gjarpërinjtë, me vlon nga dhimbje në eshtra.

Pjesë e ngritur.

Infusion - dizenteri, uteroptoze; nga jashtë - me skrofuleze.

Lë.

Gjethet janë përdorur si mjet qetësues dhimbje dhe dhimbje. Së jashtmi - me shkurtime dhe tumoret.

Medikamente.

Infuzion.

200 ml ujë të valë i hedh 2 g melchennoho chernokornya rrënjë medicinale, këmbëngulin, atëherë filtruar. Merrni 1/2 h. L. 3 g. Per ditë. Lëng.

Merrni 8 pika lëng i freskët rrënjë medicinale chernokornya 3 g. Per dite.

Zierje e lë.

200 ml të valë Brew ujit 5 gram gjethe chernokornya, ngrohjes rreth ngrohjes ulët për 20 min., Pastaj filtruar. Pini 0,5 h. L. 3 g. Per ditë.

Rrënjët supë.

litër ujë pour 1 h. l. Rrënjët melchennyh chernokornya medicinale, vlim për 15 minuta.

në një enë të mbyllur, të lënë për 12 orë, filtër. Pini supë 1/2 h. L. 3 g. Per ditë. Përdorni një agjent të jashtëm për larje, banje, kremra.

Tretësirë.

Hidh një gotë vodka 5 g rrënjë, të lënë për 2 javë në një vend të errët, filtër. Pini 8 pika 3 g. Per dite. Plagët e hidhur dhe derdh pika e marra me sëmundje të brendshme.

Root tretësirë ​​në faj.

Derdh 500 ml verë rrënjë 100g, të lënë për 5 ditë, filtruar. Pini 30 ml 3 g. Per dite për dhimbje në nyje dhe kancerit.

Për anestezi.

Lë oshparyty medicinale chernokornya ujë, më të vogla, atëherë të përfunduar në napë të valë.

Këto pads janë përdorur si një analgjezik në podager, dhimbjet reumatike dhe artrychni.

Pomadë.

ti do të zhdukej freskët pluhur rrënjë bimë dhe përzierje në mënyrë të barabartë me të shkrirë sallo derri pakripur ose yndyrë (1: 4) dhe fshij njollat ​​e lënduar. Krem përdorur për dhimbje në nyje, djegiet nga dhimbje në eshtra, reumatizmi.

Contraindications.

Chernokoren medicinale - bimë helmuese, duke e bërë infusions e saj të përdorimit dhe decoctions duhet të jetë i kujdesshëm, me dijeninë dhe nën mbikëqyrjen e një mjeku. Pas përgatitjes së barnave të lani duart tuaja tërësisht. Njerëzit me kontakt të ndjeshme të lëkurës me bimë mund të shkaktojë dermatit.

A nuk e ngatërruar scorzonera dhe chernokoren bimëve medicinale. Scorzonera (rrënjë të zezë), të quajtur kështu sepse në ngjyrën e saj të zezë - një rrënjë medicinale është e dobishme për diabetikët.