Hellebore bimë Lobel


Përshkrim.

Hellebore Lobeleva (hellebore Lobel, puppeteers, chemerka, temjan, top, Chimera, cheremitsa rrënjë chemerytsevu, Chermis) - Kjo barishte 50-150 cm në lartësi, e cila i takon familjes zambak.
Stem ngritur bimë, raund, të trasha. Lë ellipsoidal, alternative, të tërë, amplexicaul, fund me gëzof dhe raundin. Gjethet e sipërme - heshtak, të ngushtë. Rhizome trasha, obratnokonicheskie shkurtër ose cilindrike, mnohohlavoe apo fund i thjeshtë me shumë rrënjë të tjera. Rrënjët arrijnë një gjerësi prej 15 cm dhe një gjatësi prej 25 cm. Lulet janë mbledhur në të dendur tufë lulesh-furçë, të vogla, janë të shkurtër këmbë, të verdhë-gjelbër.

Hellebore Lobel lulëzon në qershor-gusht. Bimët Fruta - një kuti nga mesi Trifid, me një numër të madh të raundit të rrafshuar farë. Emri latin hellebore Lobel - Vertrum lobelinum.


Hellebore Lobel photo.

Ku për të gjetur hellebore Lobel?

Bimë është gjetur në Siberi, Bjellorusi, Rusi, Kaukaz, Ukraina, e Tien Shan, Lindjen e Largët. Bimët korrje është në Bjellorusi, Bashkortostan, Ukraina, Krasnodar, Samara dhe rajonit Ulyanovsk, Kaukaz dhe Siberi. Hellebore Lobel rritet në floodplains, në livadhet me lagështirë, clearings dhe skajet e pyjeve, pyjeve-stepe dhe zonave pyjore.


Hellebore - gjithëvjetor që të shumohen siç vegetatively dhe nga pasardhësit. Në vitet e para të jetës, bimore zhvillohet shumë ngadalë. Në bimëve lulëzuar - 10-15 gjethe staminale. Lulëzuar hellebore Lobel intermittently në 2 - 3 vjet.

Prokurimi i Lobelia hellebore dhe magazinimit.

Korrjes rrënjët dhe rhizomes e uzinës. Kjo është bërë në fillim të pranverës dhe vjeshtës. Rrënjët dig, larë, pastruar, ajër provyalivayut 1-2 ditë. Rrënjët e mëdha për tharje të shkurtuar gjati.

Tharjes duhet të kryhet menjëherë pas mbledhjes. Këshillojmë tharje ne 60 ° C në tharëse, por mund të tharë në një pozicion diell.

Rhizomes thata të thyer kur prirje. Materialet përfunduar janë të paketuara në qese dhe ruhen në një të thatë ventiluar zonë të veçantë nga bimë të tjera. Shitore e lëndëve të para deri në 3 vjet. Parandaluar pluhurin nga lëndët e para të sistemit të frymëmarrjes. Kur mbledhjen knotted hundën dhe gojën garzë me lagështi dhe lani duart tuaja pas copë.

Përbërja kimike.

Rizomat dhe rrënjët përmbajnë alkaloide steroidal hellebore (veratralbin, protoveratrin, Hermina, veratrazin, psevdoyervin, iervin, izorubiervin, rubiervin) rrëshirë dhe taninet, glycosides veratramin, niseshte, sheqer, ngjyra Acid tanik.

Efektet në trup, hellebore Lobel përdorim në mjekësi.

Hellebore bimë Lobel nuk është mjekësi zyrtar është përdorur për shkak të toksicitetit të saj të lartë. Ka raste kur 200 g kalë chemerichnoho hay vrarë. Mjekësisë tradicionale është aplikuar ointments dhe tinktura rrënjët alkool për fërkim në lëkurë, si një mjet për stimulimin mioziti, nevralgji, për të ulur dhimbjen e origjinës reumatike për rritjen e flokëve dhe me zbokth. Ekstraktet janë përdorur si një ilaç për zgjebe.

Lobel rrënjë dhe rhizome hellebore infused në furrë për krem, fshij lëkurën me ekzema. Kur shampooing me ujë chemerytsevu është zbokth.

Hellebore Lobel: receta popullore.

Rrënjët tretësirë ​​hellebore e Lobel.

1 e root melchennoho hellebore Lobel derdh 120 pjesë vodka, këmbëngulin 2 javë. Filtër, ikjen në një shishe të mbyllur fort. Ju mund të shtoni në vajrat më të mira infuzion me dhimbje të përbashkët, nevralgji, reumatizmi, artrit, përdhes, artritin dhe kundër zgjebes.

Infuzion i rhizomes dhe rrënjët me vodka Brenda 1 pikë për dhimbje në bark.

Pomadë.

Mix 1 pjesë tretësirë ​​ose bimë të kondensuar supë hellebore Lobel dhe 4 pjesë vazelinë.

Infuzion.

Hidh një gotë me ujë të valë 2 h. L. melchennoho rhizomes, le të qëndrojë për 35 minuta, filtri.

Wets kokën e tij në voshyvosti, zbokth dhe kruarje.

Contraindications.

Të gjitha llojet e hellebore - vdekjeprurëse, bimët helmuese, kështu që ata duhet të përdoren nën mbikëqyrje mjekësore. Të gjitha pjesët e bimëve përshkruar si shumë toksik. Simptomat e helmimit në shkelje dozim: të vjella, vjellje, diarre, djegie në fyt, ezofag dhe gojës, rënie e tensionit të gjakut, teshtimë, etja, jargëzim, çrregullimeve vizuale, zbehje, dridhje dhe muskujve dobësi, rrëzohet dhe konvulsione.

Ndihma e parë.

Pezullimi lukthit Lavage e qymyr në ujë, pastaj laxatives kripur. Nën lëkurës - kafeinë, morfinë, kamfor, kordiamin.

Nëse është e nevojshme - frymëmarrje artificiale.