Bimore Ephedra dvuhkoloskovaya


Përshkrim Ephedra dvuhkoloskovaya.

Kuzmicheva bar (dvuhkoloskovaya Ephedra, Ephedra) - një shkurre branched thatësira-rezistente dhe të ulët. Ajo ka një rhizome ngadaltë. Rrjedh saj - shkurtuar mbuluar leh është gri të errët. Degët dritë e gjelbër, më vonë gri, zvarrisës, rrumbullakosura dhe grooved imët me internodes në 5 cm i gjatë. Shkallë-si gjethe, embrion, "ngjitur" në zile cilindrike. Fruta është lëng, i zgjatur ose sferike, tulla të kuqe flakë ose dvusemyannye të verdhë-kuqe.
Lartësia e saj prej 15 cm deri në 1 m kohë të lulëzuar -. Maj-qershor.

Shpërndarja Ephedra dvuhkoloskovaya.

Bimore Ephedra dvuhkoloskovaya gjetur në Siberi Perëndimore dhe Azisë Qendrore, Kaukazit, zonat qendrore dhe jugore të pjesës evropiane të Rusisë. Ajo rritet në shpatet e thatë stepë e kodra dhe ranore, tokën prej shkumësi dhe shkrifët mbi zhavorr dhe me gurë shpatet.

Ephedra dvuhkoloskovaya: blerja e magazinimit të para.

Përgatitjet në fund të verës të jenë degë të gjelbër. Ata ishin prerë me gërshërë, duke lënë një 2/3 degët e uzinës për të rimarrë masën e saj lart-tokë. Pritini shoots gjelbër vjetore duhet të jenë tharë menjëherë. Shoots thata, shtrimin e një shtresë të vetme në hije. Gatshme për ruajtjen e lëndëve të para nuk duhet të hyjë më shumë se 10% lagështi.


Mbani lëndën e parë mund të jenë të përgatitur në qese prej liri ose kanaçe. Që bimë është mjaft e rrallë, pastaj të mbledhë atë vetëm në vende të caktuara dhe të vendosur shumat e shërbimeve përkatëse.

Përbërja kimike e Ephedra dvuhkoloskovaya.

dvuhkoloskovaya Ephedra përmban alkaloide helmuese ephedrine, acid benzoik, metylefedryn, pseudoephedrine, catechol, taninet dhe komponente të tjera. Megjithatë alkaloide Ephedra dvuhkoloskovaya content më pak se një tjetër formë hvoynka - horsetail Ephedra.

Efektet në trup Ephedra dvuhkoloskovaya.

Efektet e komponentëve bimore stimulon qarkullimin, constricts enët e gjakut, stimulon sistemin nervor qendror, relakson muskujt bronkial të qetë dhe organet e tjera, rrit presionin e gjakut.

Bimore redukton dhe ndalon dhimbje, ul temperaturën e trupit në sëmundje febrile, rrit ndarjen e djersës dhe urinës.

Përdorimi i Ephedra dvuhkoloskovaya.

Ephedra Zierje dvuhkoloskovaya përdorur në tuberkulozi, astma, kollës së mirë, minierave dhe sëmundjet e zemrës, përdhes, malaria, Ulçera në stomak, si dhe mjete antipiretik, nxit urinimin dhe bën të dalë djersë.

Mjekësisë tradicionale është aplikuar infuzion dhe zierje e bimëve bimore Ephedra dvuhkoloskovaya: sëmundjet e frymëmarrjes, sëmundjet e stomakut dhe zorrët, reumatizma, sëmundjet e zemrës, brucelozës dhe në reumatizma.

Së jashtmi alkoolit tretësirë ​​bari bimët vodka përdoret për fërkim reumatizma me efekt analgjezik. Kur reumatizmi ndihmë vë llapë e bimëve.

Droga Ephedra dvuhkoloskovaya.

Supë.

2 gota fllad ujë të ziera pour 1 h. L. Bimë barishte Ephedra dvuhkoloskovaya. Pastaj vlim barin, sa kohë që vëllimi i ujit nuk është përgjysmuar, të lejojë që të qëndrojë për një orë, filtër. Merrni 1 tbsp. l. 3 - 4 vjet në ditë..

Kundërindikimet Ephedra dvuhkoloskovaya.

Përdorimi i Ephedra dvuhkoloskovaya brenda kërkon kujdes për shkak bimore - toksike.

Përdorimi i bimëve barishte kundërindikuar në arteryoskleroze, hipertension, pagjumësi dhe sëmundje të rënda organike të zemrës.