Bimë është e përjetshme kënetë


Përshkrim. Lartësia Medicinale barishtore vjetore bimore 5 -. 20 cm Ajo i takon familjes Compositae. Stem Shkumë kënetë degëzuar, i drejtë, pubescent, i hollë. Gjethet e venë mesatare, të rregullt, të vogla, flokë, lineare-heshtak. Lulet në shporta, të mbledhura në grupe të dendura në skajet e degëve, të verdhë të lehta, gjobë. Fruta - achene me bangs, me ngjyrë të gjelbër-gri, piqen në gusht-tetor. Lule në qershor-gusht. Shpërndarja. Marsh të thata lule në rritje në Kazakistan, në Lindore dhe Perëndimore Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në brigjet me baltë e liqeneve dhe lumenjve, përgjatë keneta lagësht si një farë e keqe në kopshte e fusha.

Çorape. Medikamente Shkumë kënetë i përgatitur nga pjesët ajrore të bimëve. Përbërja kimike. Grass cudweed kënetë përmban resins, taninet, thiamine, vajra esenciale, alkaloide, phytosterols, carotene, vitaminë C. Pronat farmakologjike. Bimore kënetë astringent i përjetshëm, anti-inflamator, vasodilating, antihipertensiv dhe pronat e anti-bakteriale. Infusions bimët rrit koagulimit të gjakut, rritet peristaltikės. Përgatitjet efekt Shkumë Marsh spravlyayutsedatyvnu në trupin e njeriut. Aplikimi. Infusions medicinale dhe decoctions e luleve kënetë të thata janë përdorur në fazën fillestare të hipertensionit, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12.


Infuzion i bimëve në mjekësi tradicionale është e rekomanduar për dhimbje në stomak me urth dhe fryrje, gastrit kronik, pagjumësi dhe rritur excitability nervor. Jashtmi marsh përjetshme përdoret si nje melhem dhe infusion vaj per trajtimin e plageve, djegje, abscese dhe ulcerat trudnozazhyvayuschyh. Infuzion i bimëve përdoret për të larë plagë. Medikamente. Infusion si antihipertensiv dhe anti-inflamator. 1 filxhan i vluar krijoj ujë të nxehtë 2 lugë lule të thata bimë kënetë bari dhe ngrohjes për 15 minuta në 100? C dush me ujë, pastaj ftohur në 45 minuta profiltruyte, e shtrydhur materiale.


Vëllimi infuzion të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni pas ngrënies 2-3 g. Per ditës për 0,5 gota. Infusion në sëmundjet e stomakut dhe duodenale ulçerë 12. 1,5 gota ujë të valë derdh 20-30 gram lule të thata dhe bimëve të insistojnë 40 minuta, pastaj tendosje, e shtrydhur materiale. Merrni para ngrënies 2-3 g. Per ditës për 0,5 gota. Supë për rregullimin e metabolizmit. Hidh një gotë e ujë 20 gram lule të thata kënetë barit dhe 5 min. ziej për ngrohje të ulët, atëherë 02:00 insistojnë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 2-3 g. Per ditës për 0,5 gota. Ekstrakt vaj. Gota e vajit të lulediellit pour 1 tbsp.

kënetë e tharë lulet e bimëve, të lënë për 10 ditë, nxitje herë pas here. Aplikoni për plagët vajosje. Preparatet farmaceutike. Drogës "Shkumë kënetë bar" - përdoret si një zierje me pronat e anti-inflamator dhe astringent në sëmundjet e lëkurës, si një pije me periodontitis, malcim nullesh dhe stomatiti. Contraindications. Thrombophlebitis, hipotension, origjinalitet, hipotension.