Preri bimë Ruta - Herbal


Përshkrim. Stepë Ruta (Garman, varrimi.) - Lartësia barishtore shumëvjeçare të egra bimore medicinale prej rreth 50 cm Ajo i përket parnolistnikovyh familjes. Fabrika ka një rrënjë të fuqishme shumë koka e 2 - 3 m në gjatësi që është i drejtë në tokë, duke u përpjekur të ujit. Rrjedh bimët kanë një lartësi prej 30 - 80 cm, glabrous, branched, e gjelbër. Gjethet janë të shkurtër, alternativ, thellësisht tre-, pyatirazdelnye, sessile linear, grimca të mprehta. Lule të mëdha, të bardhë ose të verdhë, mbi gjeth 1-3 në skajet e degëve. Preri medicinale bimore Ruta (Garman, varrimi) blooms maj-korrik. Fruta - kuti trehhnezdnaya me ndarëse, me një diametër prej 7-9 mm, ka një erë, ripens muajit Korrik - gusht.

Farërat kafe-gri, kafe, trekëndëshi, në formë pykë-, 3 - 4 mm në gjatësi, me sipërfaqe me nyjë. Rritja Places. Harmala rritet në gjysmë-shkretëtirat dhe në shpatet shkëmbore, stepat e thata, brigjet me rërë të liqeneve dhe lumenjve, shumë më trokiti kullota afër vendbanimeve në tokën nepolyvnyh punueshme, rrugëve. Ajo formon dendur të mëdha në Siberi perëndimore, në Evropian jugore Rusi, Azi Qendrore, Kaukazi, Ukraina. Çorape. Për të përgatitur drogën përdoren rrënjët, fara dhe bimë barishte. Grass rezervave lulëzuar herët, prerja off në 10 cm nga toka.


Tharë nën një tendë në lulëzim. Korrur dhe të thata me bar nuk humb vetitë e tij 24 muaj. Farërat stepë barishte rue rezervave gjatë maturimit të tyre, kutitë e shpalosjes. Farërat të thata në një tendë të ventiluar ose pëlhurë nën diell, atëherë dërrmoi pjesët ajrore, ndan fara. Përbërja kimike. Stepë Ruta në të gjitha pjesët e bimës përmban alkaloide, derivatet indole dhe kuinazoline.
Në bimët e rinj Rrënjët e alkaloide në 2 vjet. Më shumë se vjetër. Alkoloydov numër bie me moshën e uzinës. Pronat farmakologjike. Preri bimë Ruta - herbs.

Përgatitjet rue stepë me analgjezik, anti-inflamator, diuretik, nxitës, antihelminthic, pronat e bën të dalë djersë, stimulon sistemin nervor qendror. Mjekësi e aplikimit. Me bimë të përgatitur infusions dhe decoctions aplikohen brenda sifilis, malaria, ftohjet, ethe. Banja me bar - me zgjebe, sëmundjet e lëkurës dhe reumatizma. Bimët zierje pini me epilepsi dhe shpëlarje gojën me sëmundje të mishit të dhëmbëve. Zierje e fara është përdorur për të trajtimin e astmës dhe pini si një ilaç djersitës dhe diuretik. Medikamente. Infuzion i barit. 1 tbsp. l. lart-nëntokësore pjesëve të bimëve (bari stepë Rue) filxhan krijoj ujë të vluar, të rrjep për 30 minuta, filtër.

Pini 2 - 3 vjet Ditën 1 tbsp.. l. malaries dhe sëmundjeve të njomë. Agjentët farmakologjike. Fara ose rrënjët stepë rue marrin "dezoksipehanin hydrochloride." Ky medikament përdoret në lezioneve te sistemit nervor periferik (polyneuritis, neurit, mononevrit) dhe në foshnjat. Contraindications. Si preri bari Ruta helmuese, atëherë ndiqni dozen.