Bimore bezdis në fushë


Përshkrim.

Lesojë fushë (bar dem bezdis tokën e punueshme, Glinnikov volchuh, stalnik ashpër, pluhoderzhalka) - një barishte gjithëvjetor e 30-80 inç i gjatë me bishtajore. Rrënja e shufra bimore dhe rhizome mnohohlavoe. Rrjedh pubescent Harrow në fushë, i drejtë, e gjelbër, me spines. Lë petiolate, alternative, e sipërme - të lehtë, të mesme dhe trigeminal më të ulët. Lule Pyatilepestnye, rozë ose të bardhë, të ulur në çifte në axils fletë, duke formuar spikes tufë lulesh. Blooms Harrow Pashennaya në qershor-gusht, frutat (fasule), piqen nga gusht të bien në fund.

Shpërndarja.

Ajo rritet në Altai dhe Kaukaz dhe Rusi evropiane jugore. Ajo rritet përgjatë lumenjve, kënetat tehe, në clearings dhe edges në pyll. Për kulturore në terren kultivimit Harrow devijuar lirshme dhe e pasur në nezasoleni tokës humus.

Çorape.

Përgatitjet e përgatitura nga rrënjët e bimëve. Ata dyqan ato në vjeshtë pas lulëzuar dhe deri në vdekjen e bimëve barishte. Rrënjët e fushës Harrow shkundë në tokë, shpejt të larë me ujë të ftohtë, provyalivayut 8-12 orë. Ata ishin tharë pastaj në një tharëse në 40-45S ose jashtë nën mbulesë.

Përbërja kimike.

Rrënjët e bimëve që përmbajnë resins, saponins, koll, taninet, vaj esencial, alkoolit.


Pronat farmakologjike.

Bimë medicinale bezdis fushë ka një pastrues dhe pronat diuretik, dhe jep efekt cardiotonic dhe hypotensive. Përgatitjet bezdis fushë redukton brishtësinë dhe pėrshkueshmėrisė e capillaries, të ekspozuar anti-inflamator dhe efekt hemostatic.

Aplikimi.

Përgatitjet bezdis në fushë kanë qenë përdorur në trajtimin e pacientëve me çarje muskul unazor, kapsllëk kronik, që vuajnë nga hemorroidet. Ato janë të përshkruara zakonisht për sëmundje akute: Pacientët të ndaluar gjakderdhje, redukton ënjtje e hemorroide, dhimbje.

Në praktikën e zierje mjekësi tradicionale të bimëve rrënjë të përdorura për inflamacion të fshikëzës dhe veshkave për gurë në veshka që të rërës dhe shkatërrimin e gurë urinar në veshkave dhe të traktit urinar, aktivitetit metabolik të lidhur me veshkat.

Rrënjët supë bezdis fushë efektiv në shpërthimet e ndryshme të lëkurës dhe për abrasions.

Medikamente.

Supë me n-Morro.

litër ujë të valë e nxehtë derdh 30 gram melchennoho barishte rrënjë bezdis në fushë dhe ngrohjes deri 100C banjë me ujë për 30 minuta, pastaj të ftohtë për dhjetë minuta, dhe e shtrydhur materiale tsedite. Vëllimi i supë të sjellë për 1 litër. Pranoni-Të jetë 3 g. Një ditë për 1/4 filxhan para ngrënies.

Tretësirë.

1 i rhizomes bezdis plotësoni fushë këste 5 e 70% alkool. Merrni 2 - 3 g në ditë për 1 h L... para ngrënies si laksativ.

Contraindications.

Përgatitjet bezdis fushë me përdorim të zgjatur të japë efekt laksativ në trup.