Farmaci asparagus Plant


Përshkrim. Plant asparagus Farmaci - një kaçubë dioecious barishtore shumëvjeçare. Bimë me një të shkurtër, rrënjë të trasha. Ajo i takon familjes zambak. Stem asparagus farmaci - degëzuar, deri në 150 cm në lartësi. Degët e saj larg në anën në kënde të drejtë. Gjethet janë të shndërruar në peshore subulate rregulluar spirally në bunches. Lulet janë bell-formë, në gjeth të gjatë, të vogla, të gjelbëra - të verdhë apo të bardhë dhe të verdhë. Blooms bimore në fund të majit - fillim korrik. Fruta - sferike, bëhem i kuq në gusht. Shpërndarja. Në të egra jetesës asparagus në të gjitha pjesët e Rusisë Evropiane, në Siberi Perëndimore, Kaukazin.

Në formën e egër është gjetur në shpatet me bar mbi livadhet lymore, scrublands. Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura shoots rinj asparagus egra. Përbërja kimike. Në shoots e asparagus farmaci gjenden carotene, proteina, saponins, aminoacidet, karbohidratet dhe vitaminë E, C, B1, B2. Pronat farmakologjike. Përgatitjet Asparagus sigurojë vasodilator, diuretik dhe efekt laksativ. Aplikimi. Efekti qetësues për zemër dhe aftësinë e drogës për të përmirësuar veprimtarinë e veshkave asparagus mund të shpjegohet me ndikimin e asparagines. Medikamente fidaneve të reja të bimëve të përdorura në homeopati.


Rrënjët supë asparagus në mjekësinë popullore për epilepsi, pezmatimi i fshikëzës, prostatës, reumatizmi, rrahje zemre. Dhe zierje e rrënjëve të shpargut të trajtuar aknet. Infuzion manaferrat farmaci asparagus janë përdorur në impotencë. Asparagus përshpejton sekretim të ujit nga trupi, ka një efekt të butë laksativ. Perime asparagus është një shkëlqyer agjent gjak-pastrimi. Asparagus në çaj bimor dhe rhizomes e saj efektive për trajtimin e fshikëzës dhe veshkave. Medikamente. Infuzion. 2 tbsp. l. herbs, shoots rinj dhe rizomat me rrënjët melchennyh bimëve asparagus farmaci pour 0,5 litra ujë të valë dhe të lënë për 2 orë të tëra në një termos., pastaj të pini 1/4 filxhan 3 vjet.

ditë. Supë. 1 tbsp. l. rizomat me rrënjët e asparagus farmaci derdh 500 ml ujë të valë. Pastaj ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë për 10 min., Filtruar, dhe për të sjellë ujë të ngrohtë në 500 ml. Pini një gjysmë filxhan 4 g. Një ditë para ushqimit. Infuzion i manave. Fruta 5 asparagus derdh 250 ml ujë të valë. Insistojnë në një termos për 8 orë dhe pini 1 tbsp. l. 4 g. Per ditë. Mblidhni. Nefrit akute dhe kronike të përpiqemi një përzierje e asparagus shoots farmaci, rënie herbs kapak, acaroj, barishte horsetail, lëpjetë rrënjë, të egra u rrit manaferrat, gjethe luleshtrydhe dhe gjethe delli. 1 tbsp. l. pjesë oblyyte 3 gota ujë të vluar, le të qëndrojë 30 minuta dhe pini 1/2 filxhan gjatë ditës për 10 minuta.

para një vakt. Trajtimit 4-8 muaj. Tea. 2 h. L. top i rhizomes oblyyte 1/4 litër ujë të ftohtë, të sjellë në vlim dhe filtri. Brenda janë 2 - 3 gota në ditë, me sa duket kjo zierje është përdorur për të larë dhe fasha. Contraindications. Mos përdorni me ndjeshmëri të lartë ndaj përbërësve të bimëve.