Bimë jamball


Përshkrim.

Jamball (lakrychnyk) - një barishte gjithëvjetor e 50-80 inç i gjatë me një bishtajore se-meystva. Cor-nevische me shumë fidaneve të gjata horizontale që formojnë një kompleks të ri-mbuluar, vertikale, të fuqishme.
Bimët rrjedhin, mustaqe-tion copa të shpërndara prej hekuri, pak pubescent me qime të shkurtra i drejtë. Gjethet janë të shkurtër, imparipinnate, alternativ. Lulet janë mbledhur në furçë, të vendosura në axils e lë dhe vjollcë. Lule maj-korrik. Fruta - lëkurë fara kafe bathë cila sozre-ing gjatë muajit Korrik - shtatori. SE-Emrat e qetë, ovale, të verdhë-Coriç nevoho ngjyra.

Shpërndarja.

Jamball rritet në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë dhe Azisë Qendrore. Ras-një në luginat dhe floodplains, ndodh si një farë e keqe në garat lashtat ngrohjes.

Çorape.

Për të përgatitur drogën e përdorur, jo përkatëse rrënjët e zhveshur dhe jamball. Rrënjët e bimëve mund të ruajë pothuajse raundin e-ing vit. Ata kanë nevojë të gërmoj, ndarë nga lart-tokë rrjedh, shkundni terren dhe të thata në një tharëse në 50-60? C ose jashtë. Rrënjët thata duhet të pastrohen nga tape dhe dosushyty se ata e thyen kur prirje.

Përbërja kimike.

Në rrënjët dhe rhizomes e Glycyrrhiza glabra përmbajë-zhatsya coumarins, polysaccharides, pigmente, saponozidy, flavonoids, glicerine, e hidhur, vaj të paqëndrueshme.


Pronat farmakologjike.

Rhizomes dhe rrënjët e Glycyrrhiza glabra posedojnë anti-vovospalitelnym, myahchitelnym dhe pronat expectorant. Bimë jamball rrit aktivitetin e kuadrit drejtues-i rrahur e mukozës së traktit respirator, stimulon aktivitetin ciliar epi-Telia bronke dhe trake.

Aplikimi.

Rrënjët e bimëve --tion agjent expectorant në sëmundjet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, sidomos në një trashë, të trashë, të fshehtë dobët të shkarkimit. Co-alence Glycyrrhiza glabra përshkruara për inflamacion kronik të testiseve, traktin gastrointestinal dhe në dvenadtsatiper lang-qeveritare sëmundje-stnoy zorrë dhe stomak.

Mjekësisë tradicionale është aplikuar zierje rrënjë bashkë-varkë bronkial astmës bronkiale,-max dhe tracheitis.

Medicinale ekstrakt rrënjë jamball është përdorur për kancerin e prostatës.

Supë recommen-ndrequra për kremra dhe ujitje në neu-rodermitah, dermatit alergjik dhe ekzemë.

Medikamente.

Infusion-tion si një agjent ekspektoranti.

Gota ujë të valë e nxehtë pour 1 tbsp. l. bimët rrënjë dhe 20 E-zogth-në Hreval tashmë vluar dush me ujë, pastaj qetësohuni për 45 minuta dhe filter, shtrydh të lëndëve të para. Volume infuzion të sjellë në 250 ml. Merrni 3 - 4 herë në ditë për 1 qind.

l.

Bronkit supë.

0,5 litra ujë derdh 30 gram rrënjë jamball lakuriq, të sjellë një çiban, dhe 10 minuta të çiban rreth ngrohjes ulët, pastaj të lënë për 1 - 02:00, filtër. 4. Merrni një ditë për 0,5 gota.

Supë me para-adenoma e prostatës.

0,25 litra ujë pour 1 tbsp. l. barishte rrënjë Glycyrrhiza glabra, të sjellë një çiban dhe 10 minuta të vluar-tyti, pastaj të ftohtë dhe filtër. Merrni 3/4 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit. Likuytesya 3 javë, pastaj të bëjë ne-reryv 2 javë. Vitin e kaluar shpenzojnë 5 - 6 hedhjen trajtim të strucit.

Preparatet farmaceutike.

Drogës "Roots co-anije" - për përgatitjen e infuzione dhe decoctions.

Drogës "Likviriton" - kur ulçerë lang-qeveritare dhe ulçerë dvenadtsatiper-stnoy giperatsidnom dhe gastrit.

Përgatitjet "Flakarbyn", "Hlyderynyn", "Hlytsyram" - agjentëve anti-inflamator dhe anti-ulçerë.

Cor-jo jamball janë pjesë e Elika gjirit gri dhe të ushqyerit me mbledhjen № 2 (3 rrënjë nga bashkë-anije dhe gjethe delli, 4 gjethe të lëpushë), e përdorur si një expectorant.

Contraindications.

Përdorimi i zgjatur i drogës Glycyrrhiza glabra shkakton mbajtjes fluide, e cila çon në ënjtje, tensioni i lartë, zhvillimin e gynecomastia, dobësimin e dëshirës seksuale, humbje e flokëve trupit apo kufizimeve.