Familja bimë Qyteti Rosaceae Geum - rrënjë allspice


Përshkrim. Familja bimë Qyteti Rosaceae Geum - rrënjë allspice, është një lartësi bimë shumëvjeçare barishte medicinale 0, 40 -. 0,60 m Siç është thënë, i takon familjes Rosaceae. Rrjedhin është e mbuluar me qime rrënjë karafil malorazvetvlennymi, i drejtë. Gjethet e saj të formuar një rozetë basal, lirovidnoperistye. Stem gjethet bimët Trifid ose trigjethësh, alternativ. Lule vetmuar, alternative, e vendosur në këshilla e rrjedh, me pesë petals, të verdhë. Frutat ekipet me arra odnosemyannyh piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Blooms karafil rrënjë në qershor-korrik.

Shpërndarja. Bimë është e zakonshme në Azinë Qendrore dhe Siberisë Perëndimore, dhe të gjithë territorin evropian të Rusisë. Ajo rritet edhe në pyjet e përziera dhe gjetherënës, livadhe, përgjatë rrugëve ose në shkurre. Çorape. Droga e bëra nga rhizomes rrënjë karafil me rrënjë. Për ta bërë këtë, ata gërmojnë në fund të vjeshtës, të shpëtoj të fëlliqur dhe të thata shpejt në temperatura mbi 45? C në tharëse, kështu që saponin i mbledhur nuk ka humbur shijen, të kujton erën e karafil. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 36 muaj. Përbërja kimike. Herb Bennett përmbajnë niseshte, tanin dhe substancave rrëshinor, karbohidratet, vaj esencial, acidet phenolcarbonic, alkaloide, vitaminë C dhe catechins.


Pronat farmakologjike. Rrënjët dhe rizomat barishte rrënjë karafil me antiseptik, anti-inflamator, qetësues, expectorant, Hemostatic, pronat choleretic. Aplikimi. Rrënjës përgatitjet karafil përdoret në çrregullimet e mëlçisë, tëmthit trajtimin fshikëzës dhe veshkave, sëmundjeve gastrointestinale, dizenteria. Ata janë përdorur në të vjella, rakit, kolit zorrëve, skrofull, hemorroide. Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e pluhur rrënjë bimë kur kolliteni me gëlbazë dhe trudnootdelyaemoy në inflamacion të traktit të sipërm respirator. Bimët mjekësore rrënjë allspice është përdorur si një agjent hemostatik në hemorroide dhe gjakderdhje mitrës.

Tretësirë ​​ndihmon në sëmundjet inflamatore të fytit dhe gojës, me mishrat e gjakderdhje, dhe madje si një qetësues. Medikamente. Infusion në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Një gotë ujë të nxehtë derdh një lugë gjelle e grimcuar rhizomes rrënjë karafil dhe të insistojnë 10 minuta dhe pastaj filtruar. Pini 0,5 gota para ngrënies 2 herë në ditë. Supë. Kupa e ujë të valë i hedh një lugë gjelle e rrënjët e bimëve dhe vlim për saktësisht 5 minuta. Pastaj 30 minuta këmbëngulin, pastaj thahet, dhe lëndë e parë mund të tejkalohen. Pini 3-4 herë në ditë para ushqimit një filxhan çerek.

Infuzion. Krijoj 2 gota ujë të valë 2 lugë karafil rhizomes rrënjë. Një orë më vonë, kullimin dhe shtrydh përmes materialeve garzë. Përdorimi për fasha, banja dhe rinses. Tretësirë ​​në rrufë acid stomakut. Vodka derdh grimcuar rhizomes rrënjësore karafil në një raport prej 10: 1. Këmbëngul ikjen me napë. Merrni 3 herë në ditë për 1 qind. lugë. Pluhur për kollitet. Merrni një pluhur karafil rrënjë rhizome 1 g 3 deri në 4 herë në ditë me mjaltë për kollitet. Contraindications. A nuk e thyejnë dozen e drogës bimëve.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!