Plant selino aromatik


Përshkrim.

Barishte medicinale dyvjeçar 30-150 cm në lartësi me ombrellën se-meystva. Rrënjë selino aromatik myasi-Styy, të degëzuar, i drejtë. Stem branched, borozdcha një influencë, i drejtë. Lë lagështi-lischnye, alternative, e sipërme - sessile, më të ulët - Cheresha mbi gjata-tuples. Lulet janë mbledhur në çadra të rreme, pentamerous, të bardhë, gjobë. Selino blooms aromatik gjatë muajit Korrik - në gusht. Fruta - dvusemyanki.

Shpërndarja.

Selino Homeland aromatik - Mes bregdetare-tokësor det. Në Rusi ajo është kultivuar si një perime dhe erëza.

Çorape.

Medicines përgatitura nga fruta, herbs dhe selino cor-tik.

Rezervave Grass në fillim të bimëve lulëzuar, rrënjët gërmuan në vjeshtë, dhe frytet janë korrur kur pjekur.

Përbërja kimike.

Rrënjët e bimëve që përmbajnë asparagine, një esencial në masë-ja, furocoumarins, mukusit, choline, flavonoids, natrium, kalium, kalcium, fosfat, gjymtimin, carotenoids, vitamina B, C, PP.

Pronat farmakologjike.

Selino ofron shërimin aromatik, mo-chehonnye, pastrues, antialler Lock, veprim antiseptik. Kjo ndihmon për eliminimin e toksinave nga kon-nyzma.

Aplikimi.

Selino bimore aromatik përdorur në gastrit hipoatsydnyy, si stimulimin e sekretimit të lëng stomakut dhe ka kundërshtuar efektin inflamator.


Mukusit përmban zhaschayasya rrënjët e bimëve-mënyrë ekziston një reduktim të dhimbjes dhe inflamacion-tion me ulçerë duodenale dhe ulçerë dhe gastrit kundër sfond të sekretimit të ulët apo normale, pajisje dhe pronat enveloping.

Numri i madh minerale dhe vitami-elektroneve lejon IP-polzovat selino për trajtimin dhe parandalimin e hypovitaminosis.

Bimët lëng përdorura në urtikaria, malaries, neurozë, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të lidhura me të lartë-nitsaemosti të murit të enëve të gjakut.

Në formën e kremra dhe larje-ing rrënjët zierje ose infuzion të bimëve të përdorura për të trajtuar ulcerat dhe plagët purulent.

Medikamente.

Supë me urolithiasis.

Ujë Z. Stuckey derdh 2 h. L. selino farë barishte aromatik, pastaj vlim ata për 30 minuta në ngrohje të ulët, i ftohtë dhe filtri. Merrni 2 g në ditë për 2 -. 3. l.

Diabet supë dia-beta.

Hidh një gotë me ujë të vluar 20 gram të bimëve dhe aromatik selino 15 çiban E-zogth për ngrohje të ulët, pastaj të ftohtë, filtër, shtrydhur materiale. In-marrë 3 herë në ditë për 2 - 3 në. l.

Alergji infuzion.

250 ml ujë të vluar në temperaturë dhome derdh 2 tbsp. l. rrënjë melchennyh selino aromatik. Insistojnë e 04:00, atëherë filtruar.

Pini 1/3 filxhan në 1 g. Per dite para ushqimit.

Kur cystitis.

Mix mjaltë dhe fara aromatik selino në mënyrë të barabartë. Merrni herbs 3 d. Një ditë për 1 h. L.

Contraindications.

Selino është kundërindikuar në thrombophlebitis aromatik, venat me variçe, gjatë laktacionit, shtatzanisë, sëmundje të veshkave, ulcerat stomak dhe ulcerat duodenale.