Bimore rotundifolia Të Drosera


Përshkrim. Lartësia gjithëvjetor barishte 5-30 cm. Rosyankovyh caktuar për familjen. Kjo bimë insektngrënës me gjeth i drejtë hollë. Gjethet e saj në rozetë, u rreshtuan top me qime gjëndrave, të gjatë-petiolate. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh të njëanshme - duart mbi krye të rrjedh, e bardhë, gjobë. Frutat piqen në vjeshtë dhe janë kutitë me fara të vogla. Drosera blooms rotundifolia në qershor-gusht. Shpërndarja. Bimore rotundifolia Të Drosera përhapur në të gjithë zonën e pyjeve të. Ajo rritet edhe përgjatë brigjeve të përrenjve dhe pyjeve në bogs torfe.

Çorape. Medikamente janë të përgatitur me herbs lulevese kruhlolistnoy. Stoku i saj gjatë bimëve lulëzuar, të thata pastaj në një dhomë të ventiluar ose hedhë jashtë. Përbërja kimike. Lulevese përmban drozeron, metilyuhlon, plyumbahon, acidet organike, mukusit, taninet dhe ngjyra. Pronat farmakologjike. Lulevese ka expectorant, antispasmodic, pronat qetësues. Aplikimi. Lulevese këshillohet në trajtimin e sëmundjes respiratore, pertusis, bronkit, kolle, bronko-vrull. Ajo pengon rritjen e mikrobeve, Pneumokoke, staphylococci, streptokok, etj


Mjekësisë tradicionale këshilluar për të aplikuar si dritë Drosera rotundifolia bën të dalë djersë dhe antiemetic. Trajtojnë ethe lulevese kruhlolistnoy, astma dhe atherosclerosis. Lëng i impiantit të freskët është përdorur nga jashtë për të hequr Freckles, lythat dhe drithërat. Medikamente. Infuzion. 2 gota vatra për të pjekur të krijoj ujë 1,5 h. Tablespoons barishte lulevese dhe këmbëngulin. Pas ftohjes, tendosje, e shtrydhur materiale. Merrni 3-4 g. Dita 1 tbsp. lugë. Infuzion për kollitet dhe bronkit. 1 litër ujë të valë derdh 10 g lulevese bar kruhlolistnoy dhe të lënë për 10 minuta, pastaj tendosje dhe shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 2 gota në ditë. Tretësirë. 1 filxhan 60% alkool derdh 50 gram bar të freskët bimëve lulevese kruhlolistnoy pastaj të vënë atë të mbush për 10 ditë në një vend të errët dhe periodikisht të shkundur. Infuzion i pastër, thahet atë nëpërmjet napë, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 3 g. Per dite 10 pika në një gotë me ujë. Contraindications. Kjo bimë helmuese, kështu që ju duhet të marrë atë me kujdes dhe nën mbikëqyrje mjekësore.