Kamomil bimore


Përshkrim. Kamomil (kamomil, daisy i shprishur) - një bimë barishtore vjetore 10-60 cm i gjatë me Compositae familjes. Rrjedh janë të uritur, grooved, të degëzuar. Gjethet dissected, sessile, alternativ. Lule Reed - e bardhë, pistilit - të verdhë, të bashkuar Shportë tufë lulesh. Blooms bimore nga maji deri në shtator. Fruta kamomil - achene, që ripens në korrik. Shpërndarja. Bimë rritet kamomil në korsinë e mesme në pjesën e saj evropiane dhe Siberia Perëndimore. Ajo rritet në kulturat, përgjatë rrugëve, në shumë të lira. Për nevoja mjekësore e në rritje farmaci kamomil angazhuar në fermat e specializuara.

Çorape. Në mënyrë që të përdorin lule kamomil medicinale. Ata janë korrur në lulëzim të hershme dikur lule të bardha ligulate në shporta janë rregulluar horizontalisht. Duart korrjes tufë lulesh, të thata pastaj në ajër të hapur, të përhapur në një shtresë të vetme. Kur tharje it duart kthyera tufë lulesh për lulet freskohet. Bimë mund të jenë të thata në një tharëse në 30-40 ° C. pragun jetën e lëndëve të para - 12 muaj. Përbërja kimike. Në inflorescences kamomil gjetur azulene, vaj esencial, coumarins, flavonoids, choline, sitosterol, acide organike, carotene, hidhërim, polysaccharides, mishrat dhe vitamina.


Pronat farmakologjike. Përgatitjet daisy sigurojë dezinfektues, anti-inflamator, qetësues, antispasmodic dobët, bën të dalë djersë, slabovyazhuschee, veprim carminative dhe choleretic. Ata të përmirësojë oreksin, të pushojnë disa reaksione alergjike, të rritet shkalla e zemrës, stimulojnë frymëmarrje dhe dilates enët e gjakut të trurit. Aplikimi. Kamomil është efektive në trajtimin e një shumëllojshmëri të çrregullimeve të tretjes, dhimbje barku zorrëve, stomakut, tretje të dobët, fryrje, belching. Kamomil është bërë obligim për Ulçera duodenale dhe kronike stomakut dhe gastrit akut, kolit dhe enterocolitis në.

Rezultatet më të mira janë parë me bimë në përzierjeve me yarrow ose kumak. Infusions dhe decoctions e kamomil janë treguar në diarre e fëmijëve, i shoqëruar nga dhimbje të barkut dhe zorrëve. Në sëmundjet e traktit dhe përgatitjet e mëlçisë rritje kamomil sekretimit biliare tëmth, heq spazma e kanalet biliare, redukuar inflamimin. Përveç kësaj, kamomil rritur djersitje, dhe ajo është përdorur si një fondet kunder kruarjeve. Ekstrakt Uji i kamomil efektiv për inflamacion të organeve gjenitale femërore, menstruacionet e dhimbshme kur, parregullsive menstruale, kamomil dhe përdorimin Yarrow e gjakderdhje mitrës.

Kamomil Topical janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve dermatologjike, nëse është e nevojshme për të zbutur lëkurën dhe të shpëtoj nga qerja. Infuzion i kamomil janë përdorur për gargling dhe goja me pezmatim i fytit dhe grykët. Infuzion i kamomil përdorur në microclysters enterocolitis, kolit dhe hemorroide. Me zierje e banjës kamomil është përgatitur në dhimbje reumatike dhe podager. Banja japin efekt terapeutik në ekzemë, zbut dhimbjen e kyçeve reumatizma, të rivendosur pushtetin pas stresit emocional dhe fizik, për të përmirësuar gjumin. Bimët supë shpëlarje flokët pas larjes, ajo u jep atyre fleksibilitet, butësi dhe të shkëlqejë në flokë dhe ngjyrë të ndritshme të artë.

Medikamente. Diarre supë, fryrje, dhimbje barku zorrëve. 4. l. lekrstvennoho lule të bimëve kamomil oblyyte 250 ml ujë të nxehtë të zier, pastaj 30 minuta. ngrohjes në 100 ° C banjë me ujë. Best 10 minuta., Filter, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë derdh ujë të valë në origjinal. Merrni 0,5 gota 2 - 3. g Per dite pas ngrënies.. Supë mund të përdoret nga jashtë - për enemas, kremra, mouthwashes. Infuzion i Ulçera duodenale dhe stomak. 2 tbsp. l. Kamomil zaparte 250 ml ujë të vluar, të përfundojë enë e infuzionit dhe thith 5 -. 6 h, pastaj thahet me napë, shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 0,5 gota në orë para ngrënies. Tretësirë ​​për abrasions. 2 tbsp. l. Kamomil oblyyte 70% alkool, kështu që lulet ishin të mbuluara me një alkool të vogël, zhytem në javën e errët dhe pastaj thahet me napë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 1 tbsp. l. lule kamomil krijoj 250 ml ujë të vluar, të përfundojë dhe thith 30 min., pastaj thahet
me napë. Përdor si një lëng për gargarë për çdo ftohjet dhe gripit.
Dush supë. 500 gram lule kamomil zaparte 3 litra ujë të valë dhe të ziej në zjarr të qetë për 10 min., Thith 40 min., Pour me napë. Preparatet farmaceutike.

Të drogës "lule kamomil" - e përdorur si një çaj ose tretësirë ​​në enemas ujit diarre, fryrje, dhimbje të zorrëve. Drogës "Rekutan" - tregon shërimin plagë lokal dhe veprim anti-inflamator, tregoi për gërryerjet qafës së mitrës dhe trashje. Drogës "Rotokan" - tregon efektin anti-inflamator lokal, përdoret në praktika dentare. Medikament "ferkim" Alor "- përdoret si një analgjezik lokale dhe agjent anti-inflamator me radiculitis, artritit, të parandalojë bedsores. Drogës "romazulon" - e përdorur për të larë, pije, pako në proceset inflamatore e veshit të jashtëm, gojën, me cystitis, brenda kolit dhe gastrit.