Bimore Rhodiola Rhodiola


Përshkrim. Root Artë ose Rhodiola Rhodiola - një herbs shumëvjeçare deri në 40 cm akuzuar për familjen Crassulaceae.. Rhizome bimët shkurtra, horizontale të trasha. Rrjedhin nuk është degëzuar, i drejtë. Rhodiola është e gjelbër, sessile, heshtak ose gjethe eliptik. Lulet e saj janë mbledhur në tufë lulesh corymbose në krye të bimëve burimore, dhe kanë ngjyrë të verdhë-gjelbër e saktë. Frutat - fletëpalosje zgjatur bëhem prej korrikut deri në gusht. Rhodiola lulëzim Rhodiola nga qershori deri në korrik. Shpërndarja. Rhodiola Rhodiola është e zakonshme në Lindjen e Largët, Lindore dhe Perëndimore (Sayan, Altai) Siberi.

Ajo rritet mirë në mesin e shkurre, në brigjet shkëmbore të rrjedhave malore në të lagur tundër myshk-liken. Çorape. Droga e bëra nga Rhodiola rrënjët Rosea dhe rhizomes të bimëve. Ata grumbullojnë tejembanë e vegjetacionit lulëzuar Rhodiola. Në detalit nuk janë vetëm bimët e rinj 1-2 rrjedh. Rrënjët e bimëve janë të gatshme, të pastrohen ato në terren, pastaj të lajë me ujë të ftohtë të rrjedhshëm, dhe provyalivayut në hije. Pastaj rrënjët e bimëve të prerë në copa me gjatësi nga 2 deri 10 cm dhe një temperaturë prej 50-60? C tharë në tharësin. Përfunduar papërpunuara Rhodiola Rhodiola kafe e artë në pjesën e jashtme, por nga ana tjetër - rozë dhe kafe.


Përveç kësaj, Rhodiola Rhodiola është e hidhur - shije thekshëm dhe erë si aroma e trëndafila. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 36 muaj. Përbërja kimike. Rhodiola Rhodiola në rhizomes dhe rrënjët e tyre përmbajë mangan, vaj esencial, salidrozid, taninet, proteina, acide organike, sheqerna, sterole, yndyra, flavonoids, glycosides. Pronat farmakologjike. Bimore Rhodiola Rhodiola përmirëson punën, rrit metabolizmin e energjisë në tru dhe muskuj, përmirëson vëmendjen dhe kujtesën, ka një veti stimuluese, normalizes metabolizmin. Aplikimi. Ekstrakti i Rhodiola Rosea rhizomes përdorur si një nxitës për lodhje, shteti nevrastenik, kushtet asthenic, dystonia vegjetative vaskulare, infertilitetit tek gratë, çrregullime seksuale në meshkuj, dobësi seksuale.

Pas marrjes bimore drogës Rhodiola Rhodiola zhduket siklet në zemër, përmirëson oreksin dhe gjumin, nervozizëm. Vënë re një efekt i dobishëm për nga shkalla e përgatitjeve Rhodiola të dëgjimit dhe arterial hipotension. Mjekësisë tradicionale përdor Rhodiola Rosea anemi rrënjë, sëmundjeve gastrointestinale, sëmundje të mëlçisë dhe çrregullimeve të sistemit nervor. Medicinale Rhodiola Rhodiola rrënjë ekstrakt gjithashtu rubbed kokën me dhimbje koke. Medikamente. Infuzion. Hidh ujë të zier 10 g të rhizomes Rhodiola Rosea, 04:00 insistojnë, filtër.

Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Tretësirë. Rizomat Razmelchennyye e Rhodiola Rosea plotësoni alkool 40% në një raport prej 1: 5. Merrni 20 minuta para ngrënies tre herë në ditë për 10-15 pika. Preparatet farmaceutike. "Rhodiola ekstrakt të lëngshme" - kurse të përshkruara të trajtimit për 10 deri në 20 ditë. Drogës është marrë gjysmë ore para ngrënies 2-3 herë në ditë për 5-10 pika. Contraindications. Droga Rhodiola Rosea janë të kundërindikuar në kushte me temperaturë, krizë hypertensive, rrit excitability.