Bimë Repiynychok farmaceutike


Përshkrim.

Farmaci Repeynichek, repeshok e zakonshme - një barishte gjithëvjetor medicinale në 100 cm i gjatë me se-meystva Rosaceae. Ste-bel repeynichka OPU-ing kuqalashe, i drejtë. Lë pubescent, bardha poshtë, të errët-jeshile, alternative. Lulëzuar bimët verdhë, i vogël, u mblodhën në këshilla të rrjedh në dorë-veshët. Lule në qershor-korrik. Fruta - achene sferike, maturohet në gusht.

Shpërndarja.

Bimë rritet farmaci repiynychok në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, Azisë Qendrore dhe Siberisë Perëndimore. Ajo rritet përgjatë rrugëve, në mesin e shkurre në edges.

Çorape.

Për të përgatitur droga e përdorur top-tion e rrjedh e luleve. Ata janë korrur gjatë bimëve lulëzuar Lock, pastaj të thata shpejt në të hapur e vizave-shpirt në hije.

Përbërja kimike.

Në repeynichka pranishëm tokësor në masë-ja, hidhërim, fillohinon, taninet, saponins, marina Ku, flavonoids, minerale, vitamina B dhe C, alkaloide.

Pronat farmakologjike.

Farmaci Repeynichek ekspozitave një efekt të theksuar anti-vovospalitelnoe në plagë-yah mukozës dhe lëkurës. Kjo barishte ka astringent, choleretic, Hemostatic, vrull-moliticheskoy dhe pronat diuretik.


Aplikimi.

Droga Repeynichka mund të përdoret në tretje të vështirë dhe z ngadalshëm, diarre butë, rëndim e hemorroide dhe venoz nën-statochno. Në stand-bar repeynichka farmaceutike që përdoren për trajtimin e fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, shpretkë, barishte ekstrakt përdoren si mjet spazmoliti agjencive në dystonia neurocirculatory, i shoqëruar nga kriza simpatik-veshkave dhe migrenë.

Infuzion i bimëve bar përdoren për shpëlarje kavitetin oral me fytit, Angio-përpjekjesh, me nje ftohtë, faringjit dhe për trajtimin e dermatitit dhe ulcerën.

Medikamente.

Infusion në sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë.

3 gota ujë të valë 2 lugë vendas. l. bar repeynichka farmaci dhe infuzion-ivayte 15 minuta, pastaj filtrohet dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 1/2 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit.

Të vjella infuzion dhe dhimbje në Ms-votim.

20 gram repeynichka bar filxhan krijoj ujë të valë, pastaj le të qëndrojë 45 minuta bari, pastaj të filtruar tashmë e marrë infuzion. Merrni 0,5 filxhan 3 - 4 vjet Per dite..

Infuzion si cholagogue.

0,5 litra ki-thembra Brew 3. l. repeynichka farmaci barishte bar. Dërgo mbush e saj 02:00, atëherë filtruar.

Merrni, duke shtuar mjaltë për shije, 0,5 gota 3 g. Per dite.

Infusion në hepatit kronik.

0,5 litra ki-thembra Brew 1 tbsp. l. bar repeynichka farmaci dhe të lënë atë 2 - 03:00 tsedite dhe pastaj shtrydh Si-Re. Merrni 1/2 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit.

Diarre infuzion.

20 gram bar repeynichka farmaci filxhan krijoj ujë të valë. Le të qëndrojë për 02:00, dhe pastaj tsedite. Merrni 1 tbsp. l. çdo orë.

Infusion pije në fyt dhe gojën.

Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp. l. bar. Kur uji bëhet i ngrohtë, lëng për gargarë me 2 -. 3 g në ditë.

Supë me polyps në ki-shechnika.

2 tbsp. l. bar repeynichka oblyyte 1/2 litër ujë të nxehtë, vlim pas 8 minutash, prisni derisa supë ka ftohur, tsedite. Merrni 3 g. Per dite para ushqimit për 1/3 filxhan.

Supë fasha për hemorroide dhe lezione të lëkurës.

Hidh një gotë me ujë të ftohtë 5. l. bar repeynichka farmaci. To-Mbani ujë në një çiban dhe zierje për ngrohje të ulët për 5 minuta, pastaj ftohur dhe filtruar. Përdorimi fasha.

Pluhur-ndezur në SRI tëmthit.

0,5 gram pluhur barishte-repeynichka në pak 3 g. Per dite.

Contraindications.

Farmaci Repeynichek nuk është e rekomandueshme dhe tendenca për kapsllëk dhe koagulimit të lartë të gjakut.